Yandex Metrica

Bloomberg duyurdu: 'Türkiye İsrail ile tüm ticareti durdurdu'

Bloomberg duyurdu: 'Türkiye İsrail ile tüm ticareti durdurdu'

ABD merkezli Bloomberg, Türkiye'nin İsrail ile tüm ticareti durdurduğunu duyurdu. Bloomberg'e konuşan iki Türk yetkiliye göre, Türkiye İsrail'e ihracatı ve İsrail'den tüm ithalatı durdurdu.

Dünya

12.05.2024, 09:13

ABD'li yayın organı Bloomberg'de yer alan habere göre Türkiye, İsrail'le olan ticaretini tümüyle kesti. Bloomberg'e konuşan iki Türk yetkili Türkiye'nin İsrail'e ihracatı ve İsrail'den tüm ithalatı durduğunu söyledi. 

Batı Balkanlar Erdoğan diyor: En beğenilen liderler arasında 1 numara Batı Balkanlar Erdoğan diyor: En beğenilen liderler arasında 1 numara Haberi Görüntüle

TİCARET BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

İsrail'le ticaretin durdurulmasına ilişkin Ticaret Bakanlığı bir açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bilindiği gibi İsrail'in Filistin'e yönelik uluslararası hukuk ve insan haklarına aykırı saldırıları neticesinde bugüne kadar 15 bini çocuk, 35 binden fazla Filistinli sivil hayatını kaybetmiş, yaklaşık 78 bin Filistin vatandaşı ise yaralanmıştır. 

Türkiye 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana çatışmaların durudulması, insani kayıp ve fiziki yıkımın engellenmesi, kalıcı ateşkesin sağlanması ve iki devletli çözümün hayata geçirilmesi için en üst düzeyde girişimlerde bulunmuş, diplomasinin tüm araçlarını kullanmıştır. Ülkemiz ilk günden bu yana Gazze halkının yardımına koşmuş, başta gıda, sağlık ve tıbbi yardım malzemeleri olmak üzere gemiler ve uçaklarla on binlerce ton insani yardımı bölgeye ulaştırmış, binlerce hastayı tahliye ederek bu zor günlerinde Filistinli kardeşlerimizin yanında olmuştur.

Bununla birlikte, İsrail'in sebep olduğu katliam, insani felaket ve fiziki yıkım devam etmiş, İsrail hükümeti uluslararası ateşkes çabalarını karşılıksız bırakmış ve insani yardımları engellemiştir. Türkiye bunun üzerine 9 Nisan 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 54 ürün grubunun İsrail'e ihracatını kısıtlamıştır. 

Alınan bu kararda İsrail gazze'de derhal ateşkes ilan edene ve yeterli miktarda ve kesintisiz insani yardım akışına izin verinceye kadar kısıtlama tedbirlerinin yürürlükte kalacağı vurgulanmıştır. Buna rağmen İsrail hükümetinin saldırgan tutumunu sürdürdüğü, Filistin'deki insani trajedinin kötüleştiği müşahede edilmektedir. 

Bu itibarla, devlet düzeyinde alınan tedbirlerin ikinci aşamasına geçilmiş, İsrail'le ilgili ihracat ve ithalat işlemleri tüm ürünleri kapsayacak şekilde durdurulmuştur.

İsrail hükümeti Gazze'ye, kesintisiz ve yeterli miktarda insani yardum akışına izin verinceye kadar Türkiye söz konusu yeni tedbirleri kesin ve kararlı bir şekilde uygulayacaktır.

Öte yandan işgal altında yaşamak zorunda kalan Filistinli kardeşlerimizin bu kısıtlamalardan etkilenmemesi için Ticaret Bakanlığımız ile Filisrin Milli Ekonomi Bakanlığı arasında gerekli çalışmalar koordine edilmektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti devleti bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Filisitnli kardeşlerimizin haklı davasını desteklemeye devam edecektir."

Belçika televizyonundan Eurovision yayını sırasında İsrail'e protesto: 'İsrail devletinin insan hakları ihlallerini kınıyoruz' Belçika televizyonundan Eurovision yayını sırasında İsrail'e protesto: 'İsrail devletinin insan... Haberi Görüntüle

İSRAİL'DEN JET TEPKİ

Bloomberg'deki bu haberin ardından İsrail Dışişleri bakanı Yisrael Katz, sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Her zamanki küstah tavrını sürdüren Katz, Türkiye ile ticaret yapmanın alternatiflerini arayacaklarını belirtti.

Somali UNSOM'un faaliyetlerini durdurdu: 'Bağımsız olmanın zamanı geldi' Somali UNSOM'un faaliyetlerini durdurdu: 'Bağımsız olmanın zamanı geldi' Haberi Görüntüle

ERDOĞAN "O İŞ BİTTİ" DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son olarak 24 Nisan'da Ankara'da ağırladığı Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile ikili basın toplantısında gelen bir soru üzerine “İsrail ile yoğun ticari ilişkileri artık ayakta tutmuyoruz, o iş bitti” açıklaması yapmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı duyurdu: 'Ukrayna'da 4 bölgeyi ele geçirdik' Rusya Savunma Bakanlığı duyurdu: 'Ukrayna'da 4 bölgeyi ele geçirdik' Haberi Görüntüle

54 ÜRÜNE KISITLAMA GETİRİLMİŞTİ

Türkiye, işgal devleti İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle inşaat demirinden yassı çeliğe, mermerden seramiğe kadar 54 ürün grubunun ihracatını kısıtlamıştı. Ticaret Bakanlığı konuya dair şu açıklamayı yapmıştı: 

"İsrail’in, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana, 6 ayı aşkın süredir Gazze Şeridi’nde yürüttüğü ve ayrım gözetmeden masum Filistin halkına ve sivil yerleşim yerlerine yönelik topyekün katliamda hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimizin sayısı 33 binin, yaralı sayısı yüzbinlerin üzerindedir. Bunların büyük çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşmaktadır. Gazze Şeridi yerle bir olmuş, büyük bir yıkıma uğramıştır. 

Gazze Şeridi’nde hayata tutunmaya çalışan Filistin halkı, çağımızda benzeri görülmemiş biçimde açlıkla ve her türlü yoklukla mücadele etmekte, en temel gıda maddelerine, tıbbi yardım ve malzemeye ulaşmaları İsrail tarafından engellenmektedir. Açlıktan ölümler artmakta, salgın hastalıklar yayılmaktadır. 

Türkiye, 7 Ekim 2023 tarihinden bu yana çatışmaların durdurulması, insani kayıp ve fiziki yıkımın engellenmesi, önce kalıcı ateşkes ve diplomatik çözüm arayışlarının hâkim olması ve Gazze’nin yeniden imarı için, gerek taraflar nezdinde, gerekse uluslararası arenada ve İslam dünyası bünyesinde siyasi ve diplomatik çalışmaları en üst düzeyde yapmıştır. 

Türkiye, İsrail’in saldırıları başladıktan sonra Gazze’ye ve Gazze halkının yardımına koşarak, başta gıda, sağlık, tıbbi yardım ve binlerce hasta tahliyesi olmak üzere, gemilerle ve uçaklarla on binlerce ton yardımları ulaştırmış ve bu alanda dünyada en önde gelen iki ülkeden biri konumunda olmuştur. 

Bununla beraber, İsrail, uluslararası hukuku alenen çiğnemeye devam etmekte, uluslararası camianın sayısız siyasi ve hukuki ateşkes ve kesintisiz insani yardım sağlama çağrılarını yok saymaktadır. 

İsrail bugüne kadar uluslararası hukukun ve düzenin temel yapıtaşları olan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, BM Genel Kurulu, BM İnsan Hakları Konseyi ve Uluslararası Adalet Divanı’nın bu yönde almış oldukları hiçbir kararı maalesef uygulamamıştır."

Bu kapsamda şu ürün gruplarına kısıtlama getirilmişti:

Alüminyum Profiller

Alüminyum Teller

Boyalar

Bakır Profiller, Çubuklar ve Teller

Beton Mikserleri

Çelik Borular Ve Bağlantı Parçaları

Çelik Filmaşin

Çelik Kaplar ve Depolar

Çelik Köprü Aksamı

Çelik Kuleler

Çelik Profiller

Çimento

Çimentodan, Betondan veya Suni Taştan İnşaat için Bloklar ve Levhalar

Demir Çelikten Tüm İnşaat Malzemeleri

Demir-Çelik Tüm Teller

Ekskavatörler

Elektrik Kabloları

Elektrik Panoları

Fayanslar

Fiberoptik Kablolar ve Elektrik İletkenleri

Forkliftler

Granit

Halat ve Kablolar

Hırdavat Ürünleri

Hidrolik Yağlar

İnşaat Demiri

İnşaat Makinaları

İnşaat Yalıtım Malzemeleri

İnşaatta Kullanılan Camlar

Kimyasal Bileşikler

Kimyasal Gübreler

Klinker

Kovalar, Kepçeler, Kürekler, Kıskaçlar ve Kancalar

Kükürt

Madeni Yağlar

Makaralı Zincirler

Mermer

Metal İşleme Makinaları

Metallerin İşlenmesinde Kullanılan Kimyasallar

Mineral Gübreler

Motor Yağları

Paletler

Plastik Borular

Sandviç Paneller

Seramikler

Solvent Boyalar

Tel Çekme Makinaları

Testere Makinaları

Tuğlalar

Uçak Benzini ve Jet Yakıtı

Vernikler

Vinçler

Yapıştırıcılar ve Tutkallar

Yassı Çelik Ürünleri

Habere Tepki Ver

5

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

İdris Kartal

TRHaber.com - Dünya


Loading