Yandex Metrica

DOLAR

32.54

%0.66 expand_less

EURO

34.96

%0.07 expand_less

ALTIN

2408.10

%0.68 expand_less

BIST

10391.89

%2.23 expand_less

BTC ($)

66886.33

%0.34 expand_less

Sitede Ara

Bir ABD gerçeği! Müslümanların yüzde 64'ü önyargı veya nefret suçuna hedef oldu

Bir ABD gerçeği! Müslümanların yüzde 64'ü önyargı veya nefret suçuna hedef oldu

ABD'nin en büyük şehirlerinden New York'ta yaşayan Müslümanların yüzde 64'ünün nefret suçu, önyargı ya da her ikisinin birden hedefi olduğu ve bunlardan sadece yüzde 4'ünün güvenlik güçlerine rapor edildiği belirtildi.

Dünya

23.01.2024, 19:47

ABD'nin en büyük Müslüman sivil haklar örgütü olan Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR)-NY ofisi tarafından "Nefreti Hissetmek: Müslüman New Yorkluların yaşadığı önyargı ve nefret suçları" başlıklı 24 sayfalık bir rapor yayımlandı.

Kremlin Sözcüsü Peskov'dan ABD'ye Trump tepkisi: Saf dışı bıraktılar! Kremlin Sözcüsü Peskov'dan ABD'ye Trump tepkisi: Saf dışı bıraktılar! Haberi Görüntüle

SADECE YÜZDE 4'Ü ŞİKAYET EDİLMİŞ

Raporda, New York'ta yaşayan Müslüman toplumu üyelerinin yüzde 64'ünün nefret suçu, önyargı veya her ikisinin birden hedefi olduğu kaydedildi. Önyargı olayları veya nefret suçlarının yüzde 44'ü toplu taşıma araçlarında gerçekleşti Müslümanların yüzde 66'sının önyargı ve nefret saldırılarına inançlarından dolayı maruz kaldıklarını söylediği belirtilirken, bu olayların sadece yüzde 4'ünün kolluk kuvvetlerine rapor edildiği bilgisi verildi. Önyargı olayları veya nefret suçlarının yüzde 44'ünün toplu taşıma araçlarında, yüzde 34'ünün eğitim kurumlarında ve yüzde 23'ünün de iş yerlerinde gerçekleştiği bilgisi paylaşıldı.

Koalisyon ortaklarından Netanyahu'ya ateşkes resti: 'Kabul edersen kabineyi dağıtırız' Koalisyon ortaklarından Netanyahu'ya ateşkes resti: 'Kabul edersen kabineyi dağıtırız' Haberi Görüntüle

KADINLAR DAHA MUZDARİP

Raporda, Müslüman kadınların yüzde 75'inin önyargı olayı veya nefret suçuna maruz kaldığına dikkat çekilirken, Müslüman erkeklerde ise bu oranın yüzde 58 olduğu belirtildi. Ankete katılan Müslüman toplum üyelerinin yüzde 61'i sözlü olarak, yüzde 17'si de fiziki olarak inancından dolayı saldırıya uğradığını ifade etti. Katılımcıların yüzde 49’u, önyargı veya nefret saldırısına uğradığı esnada çevrede olaya şahit olan diğer insanların herhangi bir müdahalede bulunmadığına değindi.

6 uçak gemisi ve 6 denizaltı: Onlar en büyük ve en hızlısı değil, en sessiz ve en ölümcülü! 6 uçak gemisi ve 6 denizaltı: Onlar en büyük ve... Haberi Görüntüle

DÖNÜM NOKTASI 11 EYLÜL

Raporu hazırlayan ekibin başındaki CAIR-NY Direktörü Afaf Nasher, dini, ırksal ve yabancı düşmanlığı ayrımcılığının ABD tarihinde her zaman var olduğunu belirterek, "Ancak 11 Eylül olayları, sistemik İslam düşmanlığında bir dönüm noktası oldu. O zamandan bu yana geçen 21 yılda Müslümanlar, sürekli nefret suçları, bariz dini ayrımcılık ve anayasaya aykırı haksız hükümet gözetimi dahil olmak üzere muazzam sosyal ve politik engellere katlandılar." değerlendirmesinde bulundu.

Yemen ordusu Yemen ordusu "Eisenhower" uçak gemisini vurdu: Kızıldeniz'de Husi rüzgarı Haberi Görüntüle

NEW YORK'UN YAKLAŞIK YÜZDE 9'U MÜSLÜMAN

Nasher, raporun, New York'taki Müslüman topluluğun sürekli olarak hedef alındığını, şehir yönetimi tarafında çoğu zaman bu nefret suçları verilerine sessiz kalınarak alışılmış bir şekilde göz ardı edildiğini temsil ettiğini vurguladı. Rapor için, 295'i New York şehrindeki 5 ana bölgeden olmak üzere New York eyaleti genelinden 377 Müslüman katılımcı ile görüşüldüğü bilgisi paylaşıldı. Sosyal Politika ve Anlayış Enstitüsü (ISPU) tarafından 2018'de hazırlanan verilere göre, Müslüman toplumu New York nüfusunun yüzde 8,98'ini oluşturuyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading