Yandex Metrica

Sitede Ara

Biden'dan Xi Jinping'e "diktatör" benzetmesi

Biden'dan Xi Jinping'e "diktatör" benzetmesi

ABD Başkanı Joe Biden, Şubat ayında ABD semalarında düşürülen Çin casus balonuna değinerek, “Xi Jinping'in, o balonu düşürdüğümde çok üzülmesinin nedeni, onun orada olduğunu bilmemesiydi. Ne olduğunu anlamadıklarında bu, diktatörler için büyük bir utançtır” ifadelerini kullandı.

Dünya

23.01.2024, 21:03

ABD Başkanı Joe Biden, California'da düzenlenen bir kampanya etkinliğinde konuştu. Yönetiminin ülkelerle ilişkisine değinen Biden, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in “diktatör” olduğunu ima etti.. Açıklamanın ABD Dışişleri Bakanı Blinken'ın Pekin ziyaretinin ardından gelmesi ise dikkat çekti.

G7'ye İngiliz baskısı: Netanyahu ve Gallant'ın tutuklama emrini engelleyin G7'ye İngiliz baskısı: Netanyahu ve Gallant'ın tutuklama emrini engelleyin Haberi Görüntüle

"DİKTATÖRLER İÇİN..."

Şubat ayında ABD hava sahasında düşürülen Çin’e ait casus balondan bahseden Biden, "Xi Jinping'in içi casus ekipmanıyla dolu o balonu düşürdüğümde çok üzülmesinin nedeni, onun orada olduğunu bilmemesiydi. Ciddiyim. Ne olduğunu anlamadıklarında bu, diktatörler için büyük bir utançtır." ifadelerini kullandı.

Ermenistan'da kilise isyanı: Bakandan protestolara katılan diplomatlara 'asker kaçağı' suçlaması Ermenistan'da kilise isyanı: Bakandan protestolara katılan diplomatlara 'asker kaçağı' suçlaması Haberi Görüntüle

"İLİŞKİLERİN DÜZELMESİ ZAMAN ALACAK"

Sözlerine devam eden Biden, "Alaska'ya ve ardından ABD’ye doğru uçuruldu ve bundan haberi yoktu. Vurulduğunda çok utandı. Orada olduğunu bile inkar etti ” ifadelerini kullandı. 

Biden, “En önemli nokta, (Xi) şu anda yeniden ilişki kurmak istediği bir durumda. Dışişleri Bakanımız Antony Blinken oraya gitti, iyi iş çıkardı” şeklinde konuştu. Biden, Çin ile ilişkilerin düzelmesinin zaman alacağını belirtti. Biden ayrıca Çin’in ciddi ekonomik sorunlarını olduğunu vurguladı.

Macaristan'dan ödül gibi Netanyahu kararı: Tutuklama kararına uymayacaklar Macaristan'dan ödül gibi Netanyahu kararı: Tutuklama kararına uymayacaklar Haberi Görüntüle

NE YAŞANMIŞTI?

Pentagon, Şubat ayı başında Çin’e ait yüksek irtifalı istihbarat balonunun ABD üzerinde olduğunu, balonun takip edildiğini açıklamıştı. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da balon krizi nedeniyle Çin'e yapacağı ziyareti ertelemişti. Washington-Pekin hattında yeni bir krize yol açan balon, Biden’ın talimatıyla 4 Şubat’ta ABD ordusu tarafından Atlantik Okyanusu üzerinde düşürülmüştü. Balon krizinin ardından Blinken, 18 Haziran’da Çin’e ziyaret gerçekleştirmişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading