SON DAKİKA
Biden onayladı: Juneteenth'te önemli gelişme

Biden onayladı: Juneteenth'te önemli gelişme

ABD Başkanı Joe Biden'dan "Juneteenth" hamlesi.. ABD'deki ırkçı olayların yeniden alevlenmesiyle bir kez daha gündeme gelen 19 Haziran, Juneteenth konusunda yeni bir adım atıldı

Dünya

23.01.2024, 17:34

 ABD'de köleliğin yasaklandığı 19 Haziran'ın federal tatil olması yönünde gelen teklifler bugüne kadar kabul edilmemiş, sadece geçtiğimiz yıl ünlü firmalar o günü çalışanlarına tatil yaptıklarını ilan ederek, ırkçı saldırıların nüksettiği süreçte ses getirmişlerdi.

YASAYI ONAYLADI

ABD Başkanı Joe Biden, 1865'te köleliğin yasaklandığı ülkede yıl dönümü anısına kutlanan ve "Juneteenth" olarak nitelendirilen 19 Haziran'ın "federal tatil" olmasını öngören yasayı onayladı.

Biden, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki kölelik tarihine dikkati çekerek, "Büyük toplumlar, en acılı anılarını görmezden gelmez, onları kucaklar. Büyük toplumlar kaçmaz, hatalarının sonuçlarıyla yüzleşirler." ifadelerini kullandı.

YENİ GİRİŞİMLERİN SİNYALİNİ VERDİ

Biden, ayrıca ABD'deki siyahi toplumun ülkeye katkılarından bahsederek, kölelik tarihi ve yansımalarıyla ilgili daha yapılacak çok iş olduğu mesajını verdi.

Konuşmasının ardından Biden, her sene 19 Haziran tarihinin federal tatil olması için daha önce Temsilciler Meclisi ve Senatonun onayını alan yasayı imzaladı.

ABD'de 19 Haziran 1865'te kölelik tamamen kaldırılmıştı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading