Yandex Metrica

Biden, Avrupalıların gönlünü almak istiyor: "Trump'tan farklıyım"

Biden, Avrupalıların gönlünü almak istiyor: "Trump'tan farklıyım"

ABD Başkanı Joe Biden, Belçika'nın başkenti Brüksel'de bir araya geldiği AB Konseyi Başkanı Charles Michel'in gönlünü aldı: "Trumpla farklı düşünüyorum"

Dünya

23.01.2024, 17:34

ABD Başkanı Joe Biden ile Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB-ABD Zirvesi için Brüksel'de bir araya geldi.

Biden'ı AB Konseyi binasına gelişinde von der Leyen ve Michel birlikte karşıladı.

Biden, buradaki konuşmasında, AB ve NATO ile çalışmak konusunda büyük bir fırsatları bulunduğunu belirterek, bundan memnuniyet duyduğunu ifade etti.

"Amerika geri döndü." diyen Biden, ABD'nin hiçbir zaman tamamen "ayrılmadığını", AB ve NATO ile "harika" ilişkileri bulunduğunu dile getirdi.

Biden, önceki ABD Başkanı Donald Trump'ı kastederek "Selefimden çok farklı görüşlerim bulunuyor." diye konuştu.

"Sabırsızlıkla bekliyoruz"

Michel de Biden'ı Brüksel'de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirterek, "Brüksel'e geri geldiniz ve ABD küresel sahneye geri döndü. Bu ittifakımız için ve dünya için harika bir haber. Küresel sınamalar konusunda sizinle çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz." dedi.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen ise ABD-AB ilişkilerinde önceki 4 yılın zor geçtiğini söyledi. Dünya ve Avrupa'nın değiştiğini kaydeden von der Leyen, ABD yönetimi ile çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini kaydetti.

Trump Avrupa'dan NATO'ya daha fazla katkı istemişti

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Avrupa ülkelerinin NATO bütçesine yeterli katkıyı vermediğini ve ABD'nin tek başına büyük bir yük taşıdığını iddia ediyordu.

Avrupa ülkelerinden NATO'daki ekonomik ve askeri katkı paylarını artırmasını talep eden Trump, İran ile nükleer anlaşma, Çin ve Rusya ile ilişkiler gibi konularda da Avrupalı ülkelerle ters düşmüştü.

NATO'daki ekonomik katkı payını düşüreceğini ilan eden Trump, başta Alüminyum ticareti olmak üzere çeşitli kalemlerde Avrupa ülkelerine uygulanan gümrük vergilerini artırmıştı. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading