Yandex Metrica

Biden: "Afganistan'da daha fazla kayıp veremezdik"

Biden: "Afganistan'da daha fazla kayıp veremezdik"

ABD Başkanı Joe Biden, dün düzenlediği basın toplantısında Afganistan'daki 20 yıllık işgali ve ABD askerlerinin Afganistan'dan çekilme sürecini değerlendirdi.

Dünya

23.01.2024, 21:57

ABD Başkanı Joe Biden, dün gerçekleştirdiği basın toplantısında ABD ve NATO kuvvetlerinin Afganistan’dan çekilme sürecini değerlendirdi.

ABD kuvvetlerinin Afganistan’ı 31 Ağustos’ta tamamen terk edeceğini belirten Biden, “Kabil Havalimanının güvenliği için müttefiklerimizle iletişim halindeyiz” dedi.

Açıklamasında, ABD’nin Afganistan’daki 20 yıllık işgalini değerlendiren Biden, “20 yıllık tecrübemiz, Afganistan’da savaşla bir yere varamayacağımızı ispatladı” şeklinde konuştu.

Bir nesli daha Afganistan’da savaşa sürmeyeceklerini belirten ABD Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü;

"Daha kaç bin Amerikalı kızı ve erkeği riske atmaya razısınız. Orada daha ne kadar kalmalarını isterdiniz. Zaten 20 yıl önce anne ve babası Afganistan'da savaşan askerlerimiz var şu an orada. Onların çocuklarını da torunlarını da gönderir misiniz? Kendi oğlunuzu veya kızınızı gönderir misin? 20 yıl sonra, Afgan Ulusal Güvenlik ve Savunma Kuvvetlerini eğitmek ve donatmak için harcanan bir trilyon dolar, öldürülen 2 bin 448 Amerikalı, yaralanan 20 bin 722 asker ve akıl sağlığında görülmemiş bir travma ile eve dönen binlerce askerden sonra yeni bir nesli, farklı bir sonuca ulaşmak için makul bir beklenti olmadan Afganistan'a savaşa göndermeyeceğim. Amerika Birleşik Devletleri, bugün karşı karşıya kaldığı tehditleri karşılaması gerekirken 20 yıl önceki politikalara bağlı kalmayı göze alamaz."

G7 Liderler Zirvesi aile fotoğrafı çekimi yapıldı: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Franciscus ile Moritanya Cumhurbaşkanı Gazvani'nin arasında yer aldı G7 Liderler Zirvesi aile fotoğrafı çekimi yapıldı: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa... Haberi Görüntüle

AFGANİSTAN’I İÇ SAVAŞA TERK ETTİ

F-16, MİG-21 karışımı devasa ejderha! Kardeş ülke JF-17 için atağa geçti F-16, MİG-21 karışımı devasa ejderha! Kardeş ülke JF-17 için atağa... Haberi Görüntüle

Basın toplantısında, gazetecilerin sorularını cevaplayan Biden, Taliban’ın son zamanlardaki ilerleyişine ilişkin soruyu, Afganistan’ı iç savaşa terk ettiklerini anlatarak cevapladı.

Biden, gazetecilerin sorusunu şöyle cevapladı;

“Afganistan’a Usame Bin Ladin’i öldürmek ve el-Kaide tehdidini sonlandırmak için girdik. Bu hedefimizi gerçekleştirdik. Taliban’a güvenmiyorum ama Afganistan hükümetine güveniyorum. Afganistan’ın artık diğer ülkeler gibi kendisini koruyacağı bir ordusu var. Taliban’ın sahadaki ilerleyişi kalıcı olamaz ve başkent Kabil’i ele geçiremez. Ayrıca, Afganistan’da ülkeyi kontrol edecek tek bir hükümetin olması ihtimali çok düşük.”

Plastik cerrah eşini ölüme terk etti! Eşi Hillary Brown'a estetik yaptıktan sonra tutuklandı Plastik cerrah eşini ölüme terk etti! Eşi Hillary Brown'a estetik... Haberi Görüntüle

“ÇİN İLE MÜCADELE STRATEJİMİZE ODAKLANMALIYIZ”

Açık denizden doğalgaz çalmaya başladılar bile! Tiyatro bitti, iskele yeniden sökülüyor Açık denizden doğalgaz çalmaya başladılar bile! Tiyatro bitti, iskele yeniden... Haberi Görüntüle

Afganistan’da, Usame Bin Ladin’i öldürüp el-Kaide’yi çökerterek görevi tamamladıklarını öne süren Biden, Güney Asya ve Ortadoğu’dan gelen tehdidin Afganistan’daki tehditten daha büyük olduğunu bu yüzden dikkatlerini buraya çevirdiklerini dile getirdi.

Açıklamasında, Çin ile ABD arasındaki gerilime de değinen Biden, “Afganistan’da artık daha fazla kalmanın anlamı yok. Çin ile mücadele stratejimizdeki ihtiyaçlarımıza odaklanmalıyız” ifadelerini kullandı.

Biden, Taliban ile savaşan Afgan hükümetinin yenilmesi halinde ise yetkililerin ülkeden çıkarılmasını temin edebileceklerini ancak hepsini tek seferde ABD’ye alamayacaklarını belirtti.

İnsanlar uyurken katledildi! Katliamcı İsrail yine okul vurdu: Çok sayıda ölü ve yaralı var İnsanlar uyurken katledildi! Katliamcı İsrail yine okul vurdu: Çok sayıda... Haberi Görüntüle

VİETNAM İLE BENZERLİK

80 adet F-16'nın teslimatı an meselesi: Engeller birer birer temizlendi 80 adet F-16'nın teslimatı an meselesi: Engeller birer birer temizlendi Haberi Görüntüle

Biden’ın Afgan hükümet yetkililerine ilişkin sözleri, ABD’nin Vietnam’dan çekilmesinin ardından ABD Büyükelçiliğinden helikopterlerle yetkililerin kaçırılmasını akıllara getirdi.

Basın toplantısında gelen sorular üzerine Vietnam konusunda da değinen Biden, “Afganistan ile Vietnam tecrübeleri asla birbiriyle karşılaştırılamaz. Taliban, Kuzey Vietnam ordusu gibi değil. Bunlar uzaktan yakından karşılaştırılamaz” cümlelerini kullandı.

Kayıp şehir bulundu: Hazine avcılarını heyecanlandıran keşif: İnciler, değerli taşlar, altınlar... Kayıp şehir bulundu: Hazine avcılarını heyecanlandıran keşif: İnciler, değerli taşlar,... Haberi Görüntüle

AFGAN TARAFI TÜRKİYE’Yİ KABİL’DE GÖRMEK İSTİYOR

Rusya'dan kaos uyarısı: 'ABD bölgeyi nükleer felakete sürüklüyor' Rusya'dan kaos uyarısı: 'ABD bölgeyi nükleer felakete sürüklüyor' Haberi Görüntüle

ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinin ardından Kabil Havalimanının güvenliğinin sağlanması görevini Türkiye üstlenmek istemişti.

Konuya dair taraflar arasındaki görüşmeler devam ediyor.

Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Birinci Yardımcısı Dr. İnayetullah Babür Farahmand, dün yaptığı açıklamada, “Türk bayrağı ve Türk askerini Afganistan’da görmek isteriz” demişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading