Yandex Metrica

Sitede Ara

Beyaz Saray: Ukrayna'ya yardımı çekmedik

Beyaz Saray: Ukrayna'ya yardımı çekmedik

Beyaz Saray, Politico gazetesinde iddia edildiği gibi Biden-Putin zirvesinden önce Ukrayna'ya askeri yardım paketinin dondurulduğu yönündeki haberleri reddetti.

Dünya

23.01.2024, 17:34

ABD, Ukrayna için hazırlanan 100 milyon dolar değerindeki askeri yardım paketinin, ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 16 Haziran'da yapılan zirvenin öncesinde askıya alındığı yönündeki iddiaları yalanladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, yazılı bir açıklama yaparak, "Ukrayna'ya güvenlik yardımımızı geri çektiğimiz fikri saçma. Sadece geçen hafta, ABD-Rusya zirvesi yaklaşırken, aralarında silahların da olduğu 150 milyon dolarlık güvenlik yardımını Ukrayna'ya verdik." ifadesini kullandı.

UKRAYNA'NIN EGEMENLİĞİNE SARSILMAZ DESTEĞİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ

Psaki, kongrenin onayını alan Ukrayna yardımlarının tamamını şu ana kadar bu ülkeye ulaştırdıklarını belirtirken, söz konusu zirveden iki gün önce Biden'ın NATO'da yaptığı açıklamada, Ukrayna'ya yardımların süreceği mesajını verdiğini anımsadı.

Rusya'nın Ukrayna'ya her hangi bir müdahalesi durumunda Ukrayna'ya ek fonlar sağlamaya da hazır olduklarını kaydeden Psaki, "Biden'ın Putin'e de doğrudan söylediği gibi, Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz desteğimizi sürdüreceğiz." mesajını verdi.

POLITICO'NUN İDDİALARI

Diğer taraftan, geçtiğimiz günlerde Politico gazetesinin üst düzey yetkililere dayandırdığı haberinde, Rusya'nın nisan ayında Ukrayna sınırına askeri yığınak yapmasının ardından Beyaz Saray'ın Ukrayna'ya bir yardım paketi üzerinde çalışmaya başladığı belirtilmişti.

Haberde, Ukrayna'ya yönelik 100 milyon dolarlık silah yardımı hazırlandığı ancak söz konusu paketin 16 Haziran'daki Biden-Putin zirvesi öncesi dondurulduğu iddia edilmişti.

Söz konusu yardım paketinin içinde kısa menzilli hava savunma sistemleri, küçük silahlar ve tanksavar silahların yer aldığı kaydedilmişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading