Yandex Metrica

Beyaz Saray: Tunus'taki gelişmelerden dolayı endişeliyiz

Beyaz Saray: Tunus'taki gelişmelerden dolayı endişeliyiz

Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, gerçekleştirdiği basın toplantısında, Tunus'taki yaşanan olaylardan dolayı endişeli olduklarını ve Tunuslu liderlerle temas halinde olduklarını ifade etti.

Dünya

23.01.2024, 17:42

Beyaz Saray sözcüsü Jen Psaki, düzenlenen basın toplantısında Tunus'taki olaylara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, "Tunus’taki gelişmelerden dolayı endişeliyiz." dedi.

Müslüman karşıtlığı yükselişte: Avrupa'da Müslümanlar 'sanık' muamelesi görüyor Müslüman karşıtlığı yükselişte: Avrupa'da Müslümanlar 'sanık' muamelesi görüyor Haberi Görüntüle

'TUNUSLU LİDERLERLE TEMAS HALİNDEYİZ'

Psaki, “Durum hakkında daha fazla bilgi edinmek, sükuneti teşvik etmek ve Tunus'un demokratik ilkeler doğrultusunda ilerleme çabalarını desteklemek için hem Beyaz Saray'dan hem de ABD Dışişleri Bakanlığından üst düzeyde Tunuslu liderlerle temas halindeyiz." dedi.

Ülkede yaşananlar hakkında Beyaz Saray'ın darbe olup olmadığı konusunda henüz bir tespitte bulunmadığını söyleyen Psaki, karar vermeden önce Dışişleri Bakanlığının hukuki inceleme yapmasının beklendiğini ifade etti.

Macron'dan geri adım! Seçim reform planını askıya aldı: Artık onlarda oy kullanacak Macron'dan geri adım! Seçim reform planını askıya aldı: Artık onlarda... Haberi Görüntüle

BAŞBAKAN GANNUŞİ GÖREVDEN ALINDI

Tunus'ta hükümet ve muhalefet partilerine yönelik protestolar yapılmış, çıkan olaylarda başta Nahda Hareketi olmak üzere parti merkezlerine saldırılar düzenlenmişti.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said de dün gece Meclisin tüm yetkilerini dondurduğunu, milletvekillerinin dokunulmazlığını kaldırdığını, mevcut Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden aldığını ve kendi atayacağı bir başbakanla yürütmeyi devralacağını duyurmuştu.

En kanlı saldırıları o planladı! 'En acımasız' çetenin lideri Teksas'ta yakalandı! En kanlı saldırıları o planladı! 'En acımasız' çetenin lideri Teksas'ta... Haberi Görüntüle

GANNUŞİ MECLİSE ALINMADI

Hükümete yönelik bu girişimin ardından askerler Tunus Meclis Başkanı ve Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi ile beraberindeki milletvekillerini Meclise almamıştı.

Cumhurbaşkanı Said'in kararları üzerine halkı barışçıl mücadeleye çağıran Gannuşi, yasal bir dayanağı bulunmayan bu adımın bir darbe olduğunu vurgulamıştı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading