Yandex Metrica

Sitede Ara

Berlin'i karıştıran ses kaydına ilk yorum: Putin bizi bölmek için yaptı!

Berlin'i karıştıran ses kaydına ilk yorum: Putin bizi bölmek için yaptı!

Ukrayna'ya Toros füzelerinin gönderilmesi hazırlığına ilişkin Alman generallerin yarım saatlik telefon sohbeti Rus basınında yayınlanınca Berlin'de ortalık karıştı. Savunma Bakanı Pistorius, sert ifadelerle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yüklendi.

Dünya

18.03.2024, 12:44

Kremlin'e yakın Russia Today (RT) Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan tarafından yayınlanan ses kayıtları Alman-Rus hattında dünya gündemini sarstı.

İstihbarat servislerinin Berlin'i karış karış dinlediğini ortaya çıkaran kayıtlarda Alman generaller, Ukrayna'ya gönderilmesi planlanan Toros (Taurus) seyir füzelerine ilişkin çeşitli planlar yapıyor. 

Alman Savunma Bakanı Boris Pistorius (sağda) ses kaydı yayınlanan Hava Kuvvetleri Komutanı Ingo Gerhartz ile birlikte

Hava Kuvvetleri Komutanı Ingo Gerhartz ve diğer bazı generallerin görüşme kaydını dinleyen gizli servisin FSB olup olmadığı bilinmiyor ancak kayıtların Rusya tarafından servis edilmesi Alman siyaset dünyasını karıştırdı.  

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, sızıntının kaynağına ilişkin soruşturma başlatıldığını açıklarken Savunma Bakanı Boris Pistorius sert ifadelerle Rus yönetimini suçladı. Moskova'yı Berlin'e karşı 'hibrit saldırı' gerçekleştirmekle suçlayan Pistorius, şunları söyledi:

"Bu olay açıkça Hava Kuvvetlerindeki bir tartışmanın dinlenmesi ve yayınlanmasından daha fazlasıdır. Bu, Rusya Devlet Başkanı (Vladimir) Putin'in yürüttüğü enformasyon savaşının bir parçası, buna hiç şüphe yok. Bu dezenformasyon için hibrit bir saldırı, bölünmeler yaratmayı, birliğimizi baltalamayı amaçlıyor."

Paris'te patlama: Cesetler kömürleşti, bir kişi pencereden atladı Paris'te patlama: Cesetler kömürleşti, bir kişi pencereden atladı Haberi Görüntüle

TÜM YÖNLERİYLE ARAŞTIRILIYOR

Yaşananlara özel bir ihtiyatla ancak daha fazla kararlılıkla tepki verilmesi gerektiğini dile getiren Pistorius, olayın duyulmasının ardından Askeri Karşı İstihbarat Servisi'ni arayarak konunun tüm yönleriyle araştırılması talimatını verdiğini belirtti.

Yapılacak incelemenin ardından gereken sonuç ve kararın alınacağına dikkati çeken Pistorius, ancak Putin'in oyunlarına gelinmemesi gerektiğini ifade etti.

Pistorius, görüşme kayıtlarının Rusya'da cezaevinde ölen Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın cenaze töreninden bir gün sonra ve Wirecard skandalıyla ilgili yeni ifşaatların ardından yayınlanmasının tesadüf olduğuna kimsenin inanmadığına işaret ederek, "Bu açıkça birliğimizi baltalamakla ilgilidir. Daha önce de söylediğim gibi iç siyasetimizi parçalamakla ilgili bir durum. Putin'in bizi birbirimizden ayırmasına izin vermememiz çok önemli, onun istediği tam da bu ve buna karşı birlik içinde durmalıyız" şeklinde konuştu.

Boris Pistorius

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri dünyada böyle yankılandı: Dengeleyici bir rol oynuyor Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri dünyada böyle yankılandı: Dengeleyici bir rol oynuyor Haberi Görüntüle

KOORDİNE EDİLMİŞ PLANLI BİR EYLEM

Alman Bakan, kaydın yayınlanmasının kesinlikle koordine edilmiş, koreografisi yapılmış ve Almanya'nın Rusya'ya karşı bir savaş üzerinde çalıştığı efsanesini güçlendirmeyi amaçladığını ancak bunun tamamen saçma olduğunu belirtti.

Pistorius olayla ilgili kapsamlı bir soruşturma sözünü yineleyerek telefon dinleme, gizli dinleme saldırılarına karşı yeni önlemler alınacağını söyledi.

Toros (Taurus) seyir füzesi

ABD Filistin'in BM üyeliği için İsrail'den onay almasını istiyor: 'Taraflar arasında müzakere edilmeli' ABD Filistin'in BM üyeliği için İsrail'den onay almasını istiyor: 'Taraflar... Haberi Görüntüle

KIRIM KÖPRÜSÜ TOROS'LA VURULUR MU?

Russia Today (RT) Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, Alman subaylarının 30 dakikalık ses kaydını yayımlamıştı.

Ses kaydında üst düzey Alman Hava Kuvvetleri mensupları, siyasi bir karar alınması durumunda, Toros füzelerinin ne şekilde gönderilebileceğini, bunların Ukrayna tarafından Almanya'nın istihbarat ve teknik desteği olmadan kullanılıp kullanılamayacağını tartışıyorlardı.

Kayıtta ayrıca, Toros füzelerinin Rusya'nın yasa dışı ilhak ettiği Kırım Yarımadası'na inşa ettiği Kırım Köprüsü'nü teknik olarak imha edip edemeyeceği tartışması da yer alıyordu.

 

 

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Atilla Diş

TRHaber.com - Dünya


Loading