Yandex Metrica

Batı Trakya Türklerinden varlık mücadelesi: 'Nüfus sayımında etnik kökenimiz sorulsun'

Batı Trakya Türklerinden varlık mücadelesi: 'Nüfus sayımında etnik kökenimiz sorulsun'

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habipoğlu, yayımladığı açıklamada Yunanistan'da nüfus sayımlarında etnik kökenin de sorulmasını talep etti.

Dünya

18.05.2024, 07:22

Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu Başkanı Halit Habipoğlu, bir televizyon programında Yeni Demokrasi Partisi'nden (ND) eski Eğitim Bakan Yardımcısı Angelos Sirigos ile SİRİZA’nın kurmaylarından eski Eğitim Bakanı Nikos Filis arasında Batı Trakya konusunda çıkan tartışmada yer alan ifadelerle ilgili bir açıklama yayımladı.

Avrupa Birliği'nin çöküş dönemi: Avrupa'da aşırı sağın ayak sesleri batılı liderleri korkutuyor! Avrupa Birliği'nin çöküş dönemi: Avrupa'da aşırı sağın ayak sesleri batılı... Haberi Görüntüle

YUNAN HÜKÜMETİNİ SUÇLADI

habipoğlu, ND'nin, Batı Trakya Türk toplumunu hedef alan suçlayıcı ve ötekileştirici açıklamalarının olduğunu belirterek "ND’nin varlığımızı ve Türk kimliğimizi inkar eden parti politikasının olumsuz sonuçlarını iktidarda kaldıkları son dört yılda toplum olarak açık şekilde hissettik. Yunanistan’da varlığımızın ispatı için nüfus sayımında etnik köken seçeneğinin de olmasını talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Fed faiz kararını açıkladı: Peş peşe 7'inci kez aynı karar Fed faiz kararını açıkladı: Peş peşe 7'inci kez aynı karar Haberi Görüntüle

"MİÇOTAKİS HER FIRSATTA AZINLIĞA KİMLİK DAYATMASINDA BULUNDU"

Eski Yunanistan Başbakanı ve Yeni Demokrasi Partisi lideri Kiryakos Miçotakis'in her fırsatta azınlığa kimlik dayatma konusunda ısrarcı olduğunu vurgulayan Habipoğlu, ulusal azınlıkların kültürlerini muhafaza etme ve geliştirmeleri için uygun koşullar oluşturan Ulusal Azınlıkların Korunmasına dair Çerçeve Sözleşmesi'nin onaylanmasını istediğini belirtti.

Nikos Filis, televizyon programında Batı Trakya'da Türk kökenli azınlığın da bulunduğunu belirtmişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading