Yandex Metrica

Sitede Ara

Bakan Fidan'dan dünyaya çağrı: 'Filistin'i tanımayı ertelemek İsrail'e zaman kazandırır'

Bakan Fidan'dan dünyaya çağrı: 'Filistin'i tanımayı ertelemek İsrail'e zaman kazandırır'

Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirilen Filistin konulu toplantılara katılan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, soykırımcı İsrail'in Gazze Şeridi ve Batı Şeria'daki insanlık dışı uygulamalarına dikkat çekerek uluslararası topluma Filistin'i devlet olarak tanıma çağrısı yaptı. 

Dünya

27.05.2024, 09:30

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirilen "Uluslararası Ortaklar Toplantısı" ve "Filistin’in Tanınması Meselesi Dahil İki Devletli Çözümün Uygulanması" toplantısına katıldı. Bakan Fidan, Filistin konusundaki temasları kapsamında düzenlenen toplantılarda, daha fazla ülkenin Filistin Devleti'ni tanıması için çabaların artırılmasına dikkati çekerek, Filistin'i tanımayı ertelemenin, sorunu çözmeyeceği ve bunun İsrail'e daha fazla zaman kazandırdığı mesajını verdi.

Bakan Fidan'ın da yer aldığı Brüksel'deki ilk toplantıda, Filistin'e yönelik yardımlarını sürdüren ülke ve kurumlar bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptı. Toplantıda Filistin Başbakanı Muhammed Mustafa, hükümetinin öncelikleri ve planları hakkında sunum yaptı, beklentilerini uluslararası ortakların dikkatine sundu. İkinci toplantıda da İsrail-Filistin meselesine siyasi çözüm bulunmasına ve iki devletli çözüm temelinde Filistin Devleti'nin teşkiline yönelik çabalar ele alındı.

Görenler gözlerine inanmadı! Ormanda kaybolan yaşlı kadının cesedi pitonun karnında bulundu! Görenler gözlerine inanmadı! Ormanda kaybolan yaşlı kadının cesedi pitonun karnında... Haberi Görüntüle

FİLİSTİN YÖNETİMİNİ SÜRDÜRÜLEBİLİR FİNANSMAN SAĞLANMALI

Toplantıya, Türkiye'yi temsilen katılan Dışişleri Bakanı Fidan da Filistin ve Gazze için bazı önemli mesajlar verdi. Bakan Fidan, İsrail'in, Filistin'in gelirlerini dondurmasının Filistin Yönetimi'ni baskı altında tutma yollarından biri olduğuna, bu yüzden, Filistin Yönetimi'nin sürdürülebilir finansmanının sağlanması gerektiğine işaret etti. İsrail'in, Binyamin Netanyahu'nun fundamentalist hükümeti yönetiminde Filistinlileri yok etme ve ortadan kaldırma planlarını her ne pahasına olursa olsun tamamlamaya kararlı olduğunun altını çizen Fidan, bu acımasız imha planının, Gazze'den Batı Şeria'ya ve Doğu Kudüs'e doğru ilerlediğini aktardı.

Netanyahu yönetimindeki soykırımcı İsrail ordusunun Gazze Şeridi ve Batı Şeria'daki politikalarına dikkat çeken Bakan Fidan, uluslararası topluma Filistin'i tanıma çağrısı yaptı. Fidan, Oslo Anlaşması'ndan bu yana Filistin için sarf edilen tüm çabaların takdir edildiğini belirterek, bugüne kadar benimsenen yaklaşımda ısrarcı olunması halinde farklı bir sonuç alınamayacağını dile getirdi. Filistinlilere yardım adı altında yapılanları işkence altındaki bir insanın serumla zar zor hayatta tutulmasına benzeten Fidan, Oslo'dan bu yana uluslararası toplumun Filistin'i bir "hükümet" olarak değil de bir "yönetim" olarak adlandırmayı tercih ettiğini hatırlattı. Fidan, bunun bile başlı başına dengesizliğin acı bir göstergesi olduğunu ve İsrail işgalinin devamına yol açtığını ifade etti.

ABD medyası ifşa etti: İsrail'de gözaltındaki Filistinlilere işkence ABD medyası ifşa etti: İsrail'de gözaltındaki Filistinlilere işkence Haberi Görüntüle

FİLİSTİN'İ TANIMA ÇAĞRISI

Filistin'in devlet olarak değil de bir "yönetim" olarak görülmesinin getirdiği sorunlara işaret eden Bakan Fidan, tüm bunların üstesinden gelmek için Filistin'in tam teşekküllü bir devlet olarak faaliyet göstermesine izin verilmesi gerektiği mesajını aktardı. Fidan, Filistin'in kendi sistemini yürütmek için kendi kurumlarına sahip olması gerektiğinin altını çizdi. Hakan Fidan, daha fazla ülkenin Filistin Devleti'ni tanıması için çabaların artırılması ve Filistin'in tanınması için İsraillilerin Filistinlilerle görüşmesinin beklenmemesi gerektiğini kaydetti. Bakan Fidan, tanımayı ertelemenin, sorunu çözmeyeceğine, bunun sadece İsrail'e daha fazla zaman kazandıracağına da dikkati çekti.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading