Yandex Metrica

Sitede Ara

Bakan Çavuşoğlu'ndan ikiyüzlü ABD'ye tepki: Türkiye'ye karşı çifte standartlı yaklaşım var

Bakan Çavuşoğlu'ndan ikiyüzlü ABD'ye tepki: Türkiye'ye karşı çifte standartlı yaklaşım var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, New York'ta yaptığı açıklamada ABD'nin bazı konularda Türkiye'ye karşı çifte standart uyguladığını ifade ederek, “Kimse Yunanistan'ın provokasyonlarından bahsetmiyor” dedi. Yunanistan'ın Ege Denizi'nde Türkiye'ye yönelik düşmanca eylemlerde bulunduğunu ve Türk F-16'larına radar kilidi attığını hatırlatan Çavuşoğlu, Hindistan örneğini verdi.

Dünya

23.01.2024, 19:51

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin bazı konularda Türkiye'ye karşı çifte standart uyguladığını ifade ederek, Hindistan örneğini verdi. Çavuşoğlu, ''Kimse bu provokasyonlardan bahsetmiyor sadece Türkiye'nin haklı tepkilerini duyuyoruz, eşit muamele görmüyoruz. Mesela Hindistan, S-400 füzesi alınca yaptırımlardan muaf tutuldu ama Türkiye'ye bu yüzden CAATSA yaptırımları uygulanıyor” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin müttefiklerinden sadece tarafsız bir duruş beklediğini belirterek, ''Dünya daha kaotik bir hal alıyor. Birkaç yıl önce kimse Avrupa'da konvansiyonel bir savaş ya da büyük bir küresel salgın beklemiyordu. Başka ne tür büyük zorlukların ortaya çıkacağını bilmiyoruz ve bu zorlu dönemlerde Türkiye-ABD ilişkileri stratejik düşünme ve dirayetle ele alınmalı, dar çıkarların gölgesinde bırakılmamalı. Biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

ABD'nin önde gelen düşünce kuruluşlarından Dış İlişkiler Konseyinde konuşan Çavuşoğlu, Türkiye'nin Orta Doğu, Karadeniz, Kafkaslar, Balkanlar, Rusya, Ukrayna, Libya, Suriye, Irak, Afganistan ve Afrika gibi yakın çevresindeki bölgelerde, önemli dış politika konularında baş aktör olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, çatışmaların çoğunun bu bölgelerde yaşandığına dikkati çekti.

Adidas'tan büyük ayıp! Ünlü marka İsrail'e boyun eğdi Bella Hadid'in üstünü çizdi Adidas'tan büyük ayıp! Ünlü marka İsrail'e boyun eğdi Bella Hadid'in... Haberi Görüntüle

TÜRKİYE’NİN NATO ÜYESİ OLDUĞUNA HATIRLATMA

NATO üyesi olarak Türkiye'nin yükümlülüklerinin farkında ve güçlü bir ortak olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, ''Ama aynı zamanda kritik konularda çeşitli aktörlerle konuşabilmemiz gerekiyor.'' dedi.

Türkiye-ABD ilişkilerini değerlendiren ve ABD dış politikasında öncelikli alanlarda Türkiye'nin kilit bir aktör olduğunu belirten Çavuşoğlu, ''ABD ile ilişkilerimiz hiçbir zaman kolay olmadı ama sağlam bir temel üzerine inşa edilmiş durumda. Çeşitli alanlarda birlikte çalışırsak çok şey başarabiliriz.'' diye konuştu.

Giza Piramitleri'nin içinde keşfedildi! Firavun'un mezarında bulunan 3 gizemli nesnenin sırrı çözülemedi! Giza Piramitleri'nin içinde keşfedildi! Firavun'un mezarında bulunan 3 gizemli nesnenin... Haberi Görüntüle

ABD’YE CAATSA YAPTIRIM TEPKİSİ

Türkiye ve ABD arasındaki 3 sorunu ABD'nin PKK/PYD/YPG terör örgütüne desteği, FETÖ ve CAATSA yaptırımları olarak sıralayan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

''Bütün bu sorunlar bizim için milli güvenlik meselesi ve bir müttefik olarak ABD'nin ulusal güvenlik endişelerimize saygı duymasını bekliyoruz. Terörle mücadelede destek bekliyoruz. Bir terör örgütünü başka bir terör örgütüyle mücadele için kullanmak kesinlikle kabul edilemez ve tehlikeli.''

Türkiye'nin Biden yönetimi ile anlaşmazlıkları çözmek için yapıcı bir şekilde çalıştığını anlatan Çavuşoğlu, ''ABD bu üç ana sorunu çözebilirse ortak çıkarlarımızın olduğu çeşitli alanlarda birlikte çok şey yapabileceğimizi düşünüyorum.'' ifadesini kullandı.

ABD'deki bazı lobilerin Türkiye ile ilişkilere adil olmayan bir şekilde olumsuz etkisinden bahseden ve bu durumdan üzüntü duyduklarına dikkati çeken Çavuşoğlu, ''Bu lobiler yüzünden ABD bazı konularda Türkiye'ye karşı çifte standartlı bir yaklaşım izliyor.'' dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading