Yandex Metrica

Avrupa'nın sırtındaki en büyük yük! Yunanistan: Borcu en yüksek ülke

Avrupa'nın sırtındaki en büyük yük! Yunanistan: Borcu en yüksek ülke

Avrupa İstatistik Ofisi, AB ve Euro Bölgesi'nin 2022 yılı üçüncü çeyrek kamu borcu ve bütçe açığı verilerini açıkladı. Buna göre GSYH'nin borca oranı yüzde 93 çıkarken en yüksek borca sahip ülkenin Yunanistan olduğu bildirildi.

Dünya

19.05.2024, 12:42

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) AB ve Euro Bölgesi'nin 2022'nin üçüncü çeyreği için kamu borcu ve bütçe açığı verilerini açıkladı. 

Slovenya hükümetinin Filistin'i tanıma kararına muhalefet engeli: Referandum talep edildi Slovenya hükümetinin Filistin'i tanıma kararına muhalefet engeli: Referandum talep edildi Haberi Görüntüle

KAMU BORCUNUN GSYH'YE ORANI YÜZDE 93'E ÇIKTI 

Buna göre, Euro Bölgesi'nde ikinci çeyrekte yüzde 92,2 olan kamu borcunun GSYH'ye oranı üçüncü çeyrekte yüzde 93'e yükseldi.

Öte yandan toplam kamu borcu euro Bölgesi'nde 12 trilyon 152 milyar euro, AB'de de 13 trilyon 180 milyar euro seviyesini buldu.

ABD Büyükelçisi açıkladı: Türkiye'nin F-16 alımında imza çok yakın ABD Büyükelçisi açıkladı: Türkiye'nin F-16 alımında imza çok yakın Haberi Görüntüle

YUNANİSTAN'IN BORCU BOYUNU AŞTI 

AB ülkeleri arasında 2022 yılının üçüncü çeyreğinde kamu borcunun GSYH'ye oranının en fazla olduğu ülke yüzde 178,2 ile Yunanistan oldu. Yunanistan'ı yüzde 147,3 ile İtalya,  yüzde 120,1 ile Portekiz, yüzde 115,6 ile İspanya, yüzde 113,4 ile Fransa ve yüzde 106,3 ile Belçika takip etti. 

Aynı dönemde kamu borcunun GSYH'ye oranının en az olduğu ülkeler ise yüzde 15,8 ile Estonya olurken bunu, yüzde 23,1 ile Bulgaristan ve yüzde 24,6 ile Lüksemburg izledi. 

Mark Zuckerberg Türkleri dolandırdı mı? 1 Milyar dolarlık Metaverse arsaları yok oldu! Mark Zuckerberg Türkleri dolandırdı mı? 1 Milyar dolarlık Metaverse arsaları... Haberi Görüntüle

YÜZDE 60'I GEÇMESİ AB TARAFINDAN YASAKLANMIŞTI 

Ayrıca AB kurallarına göre, normal şartlarda üye ülkelerinin kamu borçlarının GSYH'lerinin yüzde 60'ını geçmemesi gerekiyor. Bu sınır aşıldığında uygulanacak tedbirlerin AB'ye bildirilmesi ve etkin mücadelenin yapılması gerekiyor. 

Gazze Şeridi'nde ateşkes mi olacak? ABD açıkladı: Hamas'tan yanıt bekliyoruz! Gazze Şeridi'nde ateşkes mi olacak? ABD açıkladı: Hamas'tan yanıt bekliyoruz! Haberi Görüntüle

AVRUPA BİRLİĞİ'NDE BÜTÇE AÇIĞI YÜZDE 3'E KADAR YÜKSELDİ 

Avrupa Birliği'nde yılın ikinci çeyreğinde yüzde 1,8 olan bütçe açığının GSYH'ye oranı, üçüncü çeyrekte yüzde 3,2 olarak belirlendi. 

Euro Bölgesi'nde de bütçe açığının GSYH'ye oranı aynı dönemde yüzde 2'den yüzde 3,3'e yükseldi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading