SON DAKİKA
Avrupa'da sağ partiler yükselişte: Meloni AB'yi karşısına alacak mı?

Avrupa'da sağ partiler yükselişte: Meloni AB'yi karşısına alacak mı?

Türk Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Akademisyen Valeria Giannotta, İtalya'daki seçimleri TRHaber'e değerlendirdi. Avrupa'da sağ partilere verilen desteğin her yerde artış gösterdiğini söyleyen Giannotta Rusya-Ukrayna Savaşı için arabuluculuk çalışmaları yapılmaz ve çetrefilli göç ile ekonomik kriz devam ederse sağ kanatın diğer ülkelerde de daha fazla destek bulacağını belirtti. Sağ kanada yönelişi dikkate almanın AB'nin sorumluluğunda olduğuna dikkat çeken Giannotta, İtalya'nın AB'nin karşısında durmayacağını da vurguladı.

Dünya

23.01.2024, 19:51

Türk Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Uzmanı Akademisyen Valeria Giannotta, İtalya seçimlerini TRHaber'e değerlendirdi. AB'ye karşı net bir figür olan aşırı sağcı Giorgia Meloni hakkında TRHaber'e konuşan Giannotta; "Italexit" ve İtalya'nın ardından AB'de faşist bir dalga oluşup oluşmayacağı hakkında konuştu. Valeria Giannotta, bu dönemde AB'den ayrılmasının İtalya için intihar olacağına dikkat çekerken Meloni'nin böyle bir amacının olmadığını da belirtti. Macaristan, Polonya, İsveç başta olmak üzere Avrupa'da sağ partilere eğilimin arttığını söyleyen Giannotta, "bunu dikkate almak AB'nin sorumluluğudur" dedi. 

Soykırım ortağı Biden'dan Gazze çağrısı: Bu son bulmalı Haberi Görüntüle

Akademisyen Valeria Giannotta

Son dakika: Acil ateşkes sağlanmalı! BM'den kritik açıklama: İnsani kabus... Haberi Görüntüle

'İDEOLOJİK ZEMİNLER TERK EDİLDİ'

İtalya'nın ilk kez aşırı sağcı bir lideri olacak ve tarihimizin ilk kadın başbakanına sahip olacağız. Görünüşe göre dünkü seçimlerle birlikte siyasi tarihte yeni bir sayfa açacağız. Giorgia Meloni'nin Sosyal Hareket ve Ulusal İttifak gibi faşizme yakın çevrelerden geldiği ve İtalya'nın Kardeşleri'nin bazı milliyetçi ve vatansever değerleri hatırlattığı doğrudur. Ancak günümüzde ideolojilerin pragmatizme zemin bıraktığına inanmak için marjlar vardır.

İtalyan siyasetçi Giorgia Meloni

İtalya istihdam, ekonomi, istikrasızlık, enerji krizi gibi birçok ciddi zorlukla karşı karşıya. Görünüşe göre İtalyanlar, geçmiş politikalardan ve İtalya'nın çıkarlarının uluslararası masalarda karşılanamamasından dolayı hayal kırıklığına uğramış durumda.

BM Genel Kurul Başkanı Francis'ten Gazze paylaşımı: 'İnsanlık adına önemseyin' Haberi Görüntüle

'KATILIMIN DÜŞÜK OLMASI MELONİ'NİN BAŞARISINI AÇIKLIYOR'

Bugün masadaki ana konular enerji, ekonomi ve sosyal konulardır. İtalyanlar her şeyden önce kendi iyilikleri için bu konuları ele alma iradesini dile getirdiler. Eski siyasi kararlara karşı hoşnutsuzluğun seviyesi de kanıtlandı. İnsanların sadece %63'ü oy kullandı. Seçime katılımın düşük olması Giorgia Meloni'nin başarısını açıklıyor.

Savaş korkusu! Almanya Savunma Bakanı uyardı: Tehditler çoğalıyor silahlanmalıyız! Haberi Görüntüle

Hindistan'da İslam düşmanlığı: Cami ve medrese için alınan yıkım kararı... Haberi Görüntüle

'MELONİ'NİN DİLİ YUMUŞADI'

Draghi'nin başlattığı hedeflere ulaşmak için seçim kampanyasında da görüldüğü gibi Meloni'nin söylemini yumuşatacağına ve bir nevi Avrupacı gündem yürüteceğine inanıyorum. Geçmişte Meloni'nin Avrupa'nın egemenliğine karşı olduğu doğru, ancak son zamanlarda dili değişti. Desteği artıran Forza Italia ile koalisyon, AB içinde ve uluslararası arenada da daha ılımlı bir gündemin izlenmesine yardımcı olacak.

İsrail ordusu, Lübnan'a saldırdı: Hizbullah'a ait hedefler vuruldu Haberi Görüntüle

'DRAGHİ PERDE ARKASINDA OLACAK'

Draghi'nin perde arkasından siyasete yön vermeye çalışan çalışacağını unutmamalıyız. AB söz konusu olduğunda, kurtarma fonlarının ikinci dilimi (31 milyar euro) henüz dağıtıldı ve İtalya'nın projeleri uygulaması gerekiyor. Bu aynı zamanda İtalya'nın ve İtalyan refahının da çıkarınadır. 

İtalya Başbakanı Mario Draghi

Fransa: Husiler'e ait 2 dron Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde düşürüldü Haberi Görüntüle

'AVRUPA'NIN KURUCU DEĞERLERİ AÇISINDAN RİSK YOK'

Meloni hükümetinin yapacağı şey, AB'nin Rusya-Ukrayna çatışmasına ilişkin mevcut stratejisiyle bir dereceye kadar çelişebilecek bir duruşla Avrupa çevrelerinde söz sahibi olmaktır. Zaten arabuluculuk olmadan Kiev'e silah sağlanması konusunda bir nevi eleştiri ortaya çıktı. Avrupa'nın kurucu değerleri açısından bir risk olmadığını düşünüyorum. Belki de Avrupa'nın bazı konularda patronajcı yaklaşımı tartışılırken İtalya bunu yapmaya çalışacaktı. Bu anlamda İtalya'nın orta ve uzun vadede sürdürülebilir olmayan enerji krizinden ağır bir şekilde etkilendiğini dikkate almalıyız. 

İşgalci ordusundan alçak davranış! Gazze'deki Nasır Hastanesi'ne baskın düzenlediler! Haberi Görüntüle

'SAĞ PARTİLER YÜKSELİŞTE'

Her halükarda, Avrupa'da yeni bir siyasi eğilim var: İsveç'te açıkça görüldüğü gibi sağ partilerin yükselişi. Bu, bazı konularda Avrupa politikalarının etkili olmadığı ve milliyetçiliğe geri dönüşü haklı çıkardığı anlamına geliyor. Göçün kritik sorunlarının dışında eğer böyle giderse, Avrupa'nın gerçek bir beyin fırtınası başlatmasının zamanı gelmiştir.

Kamala Harris, Navalnıy'ın ölümünden Putin'i sorumlu tuttu: Gaddarlığının bir başka... Haberi Görüntüle


'İTALYA AB'YE DERİNDEN BAĞLI'

İtalya Italexıt uygulamayacak. İtalya şu anda Kurtarma Fonu için AB'ye derinden bağlı ve pandemi sonrası verilen fonlara göre ülkeyi reforme etme görevini yerine getirmemiz gerekiyor. Üstelik bu söylem mevcut konjonktüre de uymamaktadır. 

Merkel'i öldürdü! Biden'dan yeni gaf: Bu sefer de Almanya başbakanlarını... Haberi Görüntüle

'BERLUSCONİ'NİN FORZA İTALİASI İLE İTTİFAK KURACAK'

Meloni, Avrupa yanlısı bir parti olan Berlusconi'nin Forza Italia'sı ile ittifak içinde olacak, diğer müttefiki Matteo Salvini Ligi, desteği önemli ölçüde azaldığı için fazla bir ayrılma olmayacak. Fikir, Avrupa'da daha güçlü bir İtalya'ya ve belirli konularda daha az baskın bir Avrupa'ya sahip olmak olacak. Üstelik ekonomik çalkantılar süresince AB'den çıkma düşüncesi tam anlamıyla bir intihar olacaktır.

İtalya eski Başbakanı Silvio Berlusconi

ABD'den soykırım ortağına destek! Milyar dolarlık yadım paketi onaylandı Haberi Görüntüle

'SAĞ PARTİLERE VERİLEN DESTEĞİ DÜŞÜNMEK AB'NİN SORUMLULUĞU'

Macaristan, Polonya, İsveç başta olmak üzere sağ partilere verilen destek her yerde artıyor. Bunlar bir şeylerin yolunda gitmediğinin ve ulusal çıkarların etkin bir şekilde ele alınmadığının belirtileri. Korkarım ki enerji krizine bir çözüm bulunamazsa, Rusya-Ukrayna savaşında etkili arabuluculuk çabaları olmazsa, çetrefilli göç, ekonomik kriz devam edecek ve sağ kanat diğer ülkelerdeki desteklerini artıracak. Bunu dikkate almak ve yaklaşımlarını yeniden düşünmek de AB'nin sorumluluğundadır.

ÖZEL HABER: Beyza Türkyılmaz


 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading