Yandex Metrica

Avrupa ülkesi Netanyahu'yu uyardı: Ülkeye adım attığın an tutuklarız

Avrupa ülkesi Netanyahu'yu uyardı: Ülkeye adım attığın an tutuklarız

"Gazze Kasası" İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında çıkartılan yakalama kararına ilişkin konuşan Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, hakkında tutuklama kararı çıkması durumunda Netanyahu'nun Norveç ziyaretinde tutuklanacağını duyurdu. 

Dünya

22.05.2024, 10:40

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) soykırımcı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkında aldığı yakalama kararını değerlendiren Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, Netanyahu'yu olası Norveç ziyareti konusunda uyardı. 

Eide, Gazze Kasabı Netanyahu hakkında tutuklama kararı çıkması durumunda olası Norveç ziyaretinde tutuklanacağını söyledi. 

Soykırımcı İsrail yine kadın ve çocukları hedef aldı: Şehit ve yaralılar var Soykırımcı İsrail yine kadın ve çocukları hedef aldı: Şehit ve... Haberi Görüntüle

"BUNU YAPMAKLA YÜKÜMLÜYÜZ"

Norveç, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) hakkında tutuklama emri çıkarması halinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu tutuklayacağını açıklayan ilk Avrupa ülkesi oldu. Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, yaptığı açıklamada, "Eğer Netanyahu ya da hakkında suçlama bulunan Hamas liderlerinden biri Norveç'e gelirse, uluslararası hukuk gereği bunu yapmakla yükümlüyüz. Aynı durum Avrupa'daki tüm ülkeler için de geçerlidir" dedi.

Öte yandan Güney Afrika, Fransa, Belçika ve Slovenya, UCM Başsavcısı Karim Ahmad Khan'ın Netanyahu ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant hakkında tutuklama emri çıkarılması talebinde bulunmasına destek vermişti.

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading