Yandex Metrica

Sitede Ara

Atina'da nefesler tutuldu gözler kritik zirveye çevrildi! Miçotakis Türkiye'ye geliyor

Atina'da nefesler tutuldu gözler kritik zirveye çevrildi! Miçotakis Türkiye'ye geliyor

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in 13 Mayıs'ta Türkiye'ye gelecek. Atina'nın beklentisi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yunan Başbakan Miçotakis arasında samimi bir görüşme. Konuya ilişkin konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis, "Türk-Yunan yakınlaşmasından beklentimiz sükunet dolu bir dönemdir. Bence beklememiz gereken samimi bir görüşme olmasıdır. Ortaya konması gereken konular ortaya konacaktır. Dikenli konular da liderler ve heyetlerimiz arasında ele alınacaktır" dedi.

Dünya

11.05.2024, 07:27

Türkiye-Yunanistan ilişkilerinde pazartesi günü önemli bir adım daha atılacak. Yunanistan Başbakanı Miçotakis, 13 Mayıs'ta Türkiye'ye geliyor. Yunan basınında gündem bu ziyaret. Atina'nın beklentisi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Yunan Başbakan Miçotakis arasında samimi bir görüşme.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Yerapetritis, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in 13 Mayıs'ta Türkiye'ye yapacağı ziyaretten beklentinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile samimi bir görüşme olduğunu belirtti.

Soykırımın sembolü 'Kayıp Otobüs' anıtı açıldı: Törende Azerbaycan ayrıntısı dikkat çekti Soykırımın sembolü 'Kayıp Otobüs' anıtı açıldı: Törende Azerbaycan ayrıntısı dikkat... Haberi Görüntüle

''KRİZLERİ BERTARAF EDİP SONRAKİ ADIMLARI ATMAMIZ ÖNEMLİ''

SKAI FM radyosuna verdiği röportajda gündeme ilişkin değerlendirmede bulunan Yerapetritis, Türk ve Yunan liderler arasındaki görüşmelerin "dramatize" edilmemesi gerektiğini ifade etti.

Türk ve Yunan liderlerin buluşmalarının, diğer tüm ülke liderlerinin ikili görüşmeleri gibi olağan değerlendirilmesi gerektiğini belirten Yerapetritis, şunları kaydetti;

"Buluşup, konuşup, krizleri bertaraf edip, sonraki adımları atmamız önemli." 

Aşırı sağcı Siyonist bakan Ben-Gvir İsrail halkına silah çekti Aşırı sağcı Siyonist bakan Ben-Gvir İsrail halkına silah çekti Haberi Görüntüle

KARİYE CAMİ'NİN AÇILMASI

Kariye Camii'nin ibadete açılmasının ardından Miçotakis'in Türkiye ziyaretini ertelemesi gerektiği yönündeki Yunanistan muhalefetindeki yorumları da değerlendiren Yerapetritis, hükümet olarak böyle bir ihtimali hiç düşünmediklerini belirtti.

Başbakana suikast! Kabine toplantısının ardından saldırı düzenlendi Başbakana suikast! Kabine toplantısının ardından saldırı düzenlendi Haberi Görüntüle

''SÜKUNET DOLU BİR DÖNEM UMUYORUZ''

Kariye Camii'nin ibadete açılması kararından Yunanistan'ın duyduğu memnuniyetsizliği dile getiren Yerapetritis, ''Bu yeni bir karar değil, 2020'de alınmış bir karar. Türk-Yunan ilişkilerinde her iki ülkenin de temel tezlerinin değişmesine yönelik bir beklenti bulunmuyor. Türk-Yunan yakınlaşmasından beklentimiz sükunet dolu bir dönemdir." diye konuştu.

Yerapetritis, Yunanistan'ın bir başka beklentisinin de iki taraf arasında iletişim kanallarının açık kalması olduğunu vurgulayarak, bu şekilde olası krizlerin de önlenebileceğine işaret etti.

Hindistan'da toz fırtınası reklam panosunu devirdi: Çok sayıda kişi hayatını kaybetti! Hindistan'da toz fırtınası reklam panosunu devirdi: Çok sayıda kişi hayatını... Haberi Görüntüle

MİÇOTAKİS'İN TÜRKİYE ZİYARETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 7 Aralık 2023'teki Atina ziyaretinde iki taraf arasında imzalanan anlaşmaların iki ülke ilişkilerini ileriye taşıyan önemli anlaşmalar olduğunu vurgulayan Yerapetritis, bu anlaşmaların, sistematik olarak ilerlediğini ve pazartesi günü Ankara'da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis arasında yapılacak görüşmenin de bir parçası olacağını kaydetti.

Almanya'da yüksek enflasyon döneri vurdu devlet desteği istediler: Kupon dağıtılsın Almanya'da yüksek enflasyon döneri vurdu devlet desteği istediler: Kupon dağıtılsın Haberi Görüntüle

''SAMİMİ BİR GÖRÜŞME OLMALI''

Yerapetritis, 13 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis arasında yapılacak görüşme için şu ifadeleri kullandı;

"Bence beklememiz gereken samimi bir görüşme olmasıdır. Ortaya konması gereken konular ortaya konacaktır. Dikenli konular da liderler ve heyetlerimiz arasında ele alınacaktır. Pozitif gündem, siyasi diyalog ve güven artırıcı önlemleri içeren görüşmelere yönelik sonraki adımlar için bir yol haritası çizilecektir." 

Miçotakis'in 13 Mayıs'taki Türkiye ziyaretinin ikili ilişkilerde atılacak önemli bir adım olduğunu ifade eden Yerapetritis, bir sonraki önemli adımın ise iki liderin NATO Zirvesi kapsamında temmuzda Washington'da buluşması olduğunu belirtti.

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Dünya


Loading