Yandex Metrica

Amerika'dan yeni "balon" açıklaması: Yön değiştirdi

Amerika'dan yeni "balon" açıklaması: Yön değiştirdi

Pentagon (ABD Savunma Bakanlığı) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, ABD hava sahasında uçan Çin'e ait casus balonun sürüklenmediğini, manevra yapabildiğini aktardı.

Dünya

23.01.2024, 22:18

ABD ve Çin arasında casus balon krizi sürüyor. Çin’in ABD hava sahasında tespit edilen yüksek irtifalı balonunun bir meteoroloji balonu olduğu ve hava koşullarından dolayı sürüklendiği açıklaması Pentagon’u tatmin etmedi.

Günlük basın toplantısında açıklamalarda bulunan Ryder, “Çin’in açıklamasının farkındayız ancak bunun bir gözetleme balonu olduğunu biliyoruz.” dedi.

Ryder, balonun 60 bin fit irtifada ABD’nin iç kesimleri üzerinde uçmaya devam ettiğini ve ABD Hava Savunma Komutanlığının (NORAD) balonu izlemeye devam ettiğini söyledi.

Almanlar AB'nin kararına tepkili: Çinli otomobillere olan vergileri yumuşatın Almanlar AB'nin kararına tepkili: Çinli otomobillere olan vergileri yumuşatın Haberi Görüntüle

MANEVRA KABİLİYETİNE SAHİP

Balonun herhangi bir fiziksel tehdit teşkil etmediğini anlatan Tuğgeneral Ryder, balonun manevra kabiliyetine sahip olduğunu ifade etti.

Bir gazetecinin, balonun manevra kabiliyetine sahip olmasının sürüklenmediği anlamına gelip gelmediği sorusuna Ryder, “Balon manevra kabiliyetine sahip ve ABD hava sahasını ihlal etti. Biz de bunu Çin’e ilettik” yanıtını verdi.

Ryder, balonun ABD hava sahasına girmesinin ardından yön değiştirip değiştirmediği sorusu üzerine de yönünü değiştirmesiyle birlikte Amerikan ordusunun balonu takip etmeye başladığını söyledi.

50 yıl önce kaybolmuştu: Sualtı uzmanları gizemli jeti buldu: İşte tüyler ürperten keşif 50 yıl önce kaybolmuştu: Sualtı uzmanları gizemli jeti buldu: İşte... Haberi Görüntüle

VURULMASI BİR SEÇENEK

Balonun neden vurulmadığı sorularına ise Ryder, balonun bu aşamada herhangi bir tehdit teşkil etmemesi ve vurulması durumunda neden olacağı hasarlardan dolayı henüz vurulmadığı ancak vurulmasının bir seçenek olduğu ve değerlendirmenin devam ettiği yanıtını verdi.

Pentagon, dün ABD hava sahasında Çin'e ait bir yüksek irtifalı gözetleme balonu tespit ettiklerini açıklamıştı. Bunun üzerine ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, gelecek hafta yapılması planlanan Pekin ziyaretini ertelemişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading