Yandex Metrica

Almanya'nın başı belada! Avrupa'yı karıştıran Nazi davası

Almanya'nın başı belada! Avrupa'yı karıştıran Nazi davası

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Polonya'nın İkinci Dünya Savaşı'nda Naziler tarafından çok kötü muamele gördüğünü ve hiçbir tazminat alamadığını açıkladı.

Dünya

23.01.2024, 18:24

Polonya hükümeti, İkinci Dünya Savaşı'nda Nazilerin işlediği suçlar ve verdiği zararlar karşılığında tazminat alabilmek için özel bir araştırma enstitüsü kuracak. 

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Alman Basın Ajansı'na verdiği röportajda, 17 Kasım'da araştırma enstitüsünün kurulmasına ilişkin kararı imzaladığını ifade etti.

Darbe sesleri: İsrail ordusundan Netanyahu'ya tepki: Bunun sonu yok Darbe sesleri: İsrail ordusundan Netanyahu'ya tepki: Bunun sonu yok Haberi Görüntüle

NAZİ DİRENİŞÇİSİNİN ADI VERİLECEK 

26 Kasım günü yapılan röportajda Başbakan Morawiecki, enstitünün adının Nazilere karşı direnişte yer alan Jan Karski'den alınacağını bildirdi. 

"Polonya çok kötü bir muamele gördü ve hiçbir tazminat almadı" diyen Başbakan, enstitüde Nazilerin ülkede işlediği suçlarla ve yarattıkları tahribatla ilgili halihazırda yapılan çalışmaların sistemli şekilde bir araya getirileceğini ve Almanya'ya karşı tazminat davasında kullanılacağını belirtti.

Kraliyet ailesi yasak aşk gündemiyle çalkalanıyor! Kate ortada yok ikinci kadın 'Rose' her yerde! Kraliyet ailesi yasak aşk gündemiyle çalkalanıyor! Kate ortada yok ikinci... Haberi Görüntüle

885 MİLYAR EURO İSTENİYOR

Morawiecki 2017 yılında kurulan özel komisyonun, Nazi işgalinin Polonya'da yarattığı hasara dair ilk bulgularını şubatta açıklayacağını da paylaştı. 

2019 yılında Polonya tarafından yayınlanan raporda, 1939-1945 tarihleri arasında Nazilerin öldürdüğü 3 milyonu Yahudi toplam 5 milyon 800 bin Polonyalı ve ülkenin altyapısına verilen zarar için yaklaşık 885 milyar euro değerinde tazminat istendiği bildirilmişti. 
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading