SON DAKİKA
Almanya'dan tepki toplayan yasak

Almanya'dan tepki toplayan yasak

Almanya'da önümüzdeki günlerde Hamas bayraklarının ülkede yasaklanması gündemde. Almanya, bu kararla Yahudi vatandaşlara mesaj veriyor.

Dünya

23.01.2024, 17:35

Almanya, gündeme getirdiği bir konuyla hem Filistin - İsrail ilişkilerindeki tarafını belirginleştirdi hem de tepki topladı.

Almanya’da koalisyon hükümetini oluşturan Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) ile Sosyal Demokrat Parti (SPD) Federal Meclis grupları, Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) bayrağının yasaklanması konusunda uzlaştı.

HAMAS BAYRAĞINI YASAKLAMAYI HEDEFLİYOR

Welt gazetesindeki habere göre, CDU/CSU ile SPD, Alman Ceza Kanununun anayasaya aykırı oluşumlara propaganda yasağını düzenleyen 86'ncı maddesine ilave yaparak Hamas bayrağını yasaklamayı hedefliyor.

Birlik Partileri Federal Meclis Grup Başkan Vekili Thorsten Frei konuya ilişkin gazeteye yaptığı açıklamada, "Alman topraklarında terör örgütlerinin bayraklarının dalgalanmasına izin vermek istemiyoruz." ifadesini kullandı.

Thorsten Frei getirilecek yasak ile ülkede yaşayan Yahudi vatandaşlara açık bir destek mesajı vermiş olacaklarını belirtti. Düzenleme talebinin gelecek hafta Federal Meclis'e gönderilmesi bekleniyor.

Başbakan Angela Merkel ise geçtiğimiz ay İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları sürerken ateşkes söz konusu olduğunda "Hamas olmadan ateşkes olmaz" demişti.

Avrupa Birliği 2001 yılında Hamas'ı "terör örgütleri" listesine almıştı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading