Yandex Metrica

Almanya, Taliban ile ‘sınırlı iş birliğini’ doğruladı

Almanya, Taliban ile ‘sınırlı iş birliğini’ doğruladı

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Taliban ile sınırlı iş birliğinin gerekli olduğunu düşündüğünü belirtti.

Dünya

04.05.2024, 06:52

Şarku’l Avsat’ın Alman haber ajansı DPA’nın haberine göre, Steinmeier dün Slovakya’nın başkenti Bratislava’da Slovakya Devlet Başkanı Zuzana Caputova ile yaptığı görüşmenin ardından, Afganistan’da ikamet eden Alman vatandaşlarının ya da yerel işçilerin sınır dışı edilmesi konusunda şu ifadeleri kullandı:

“Taliban tarafından temsil edilen Afganistan’daki yeni siyasi liderlikle asgari düzeyde temastan kaçınamayız.”

Aynı zamanda İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab dün Katar’ın başkenti Doha’da Afganistan’daki Taliban ile iletişim kurmanın gerekli olduğunu, fakat ülkesinin şu anda hükümetini tanıma maksadında olmadığını belirtti.

Raab, Taliban’ın geçen ay iktidarı ele geçirdiği günden bugüne kadar Afganistan’dan tahliye edilen mülteciler için Doha’da sığınma evlerini ziyaret etti.

Bu arada, ABD Hazine sözcüsü, dün, bakanlığın finans kuruluşlarını Afganistan’a kişisel transferleri halledebileceği konusunda bilgilendirdiğini ifade etti.

Reuters’e göre Afganistan, göçmenlerden ve yurtdışındaki işçilerden gelen havalelere büyük ölçüde güveniyor. Nitekim bu havaleler gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık yüzde dördünü oluşturuyor.

Dünyanın en büyük para transferi şirketleri Western Union ve MoneyGram, Taliban’ın 15 Ağustos tarihinde iktidarı ele geçirmesinden sonra bu hizmetleri askıya alarak, günlük yaşamları için onlara bağımlı olan pek çok aileye para akışını durdurdu.

Bu durum, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland’ın Çarşamba günü yaptığı açıklamada, konuşan devletlerin Taliban’ın sözlerini değil eylemlerini yargılayacağını söylediği sırada yaşandı.

Nuland, “Onların sözlerini değil, eylemlerini ele alacağız. Dolayısıyla geçmiş eylemlerine dayanarak kanıtlayacakları çok şey var. Eğer Afganistan’ı geçen seferki iktidardan tamamen farklı bir şekilde yönetebilirlerse, kazanacakları çok şey olacak” diye konuştu.

Avrupa Komisyonu’nun Asya ve Pasifik direktörü Gunnar Wiegand, AB’nin kapsayıcı bir hükümet oluşturmadan, insan haklarına saygı göstermeden ve yardım görevlilerine sınırsız erişim sağlamadan Afganistan’daki İslamcı hareketi resmen tanımayacağını söyledi.

Reuters ajansına göre, “(AB) üye devletlerinde ve G7 bağlamında Taliban’la başa çıkmamız gerektiğine hiç şüphe yok... Taliban’ı etkilememiz gerekiyor” diyen Brüksel’deki Avrupa Parlamentosu üyeleri, “Ancak bu yeni oluşumu tanımak veya resmi ilişkiler kurmak için acele etmeyeceğiz” dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading