Yandex Metrica

Algılar tersyüz oldu: Genç Amerikalılar Filistinlilere sempati duyuyor

Algılar tersyüz oldu: Genç Amerikalılar Filistinlilere sempati duyuyor

ABD'de, İsrail'in Gazzelilere uyguladığı katliam ve soykırım nedeniyle tepkilerin arttığı bildiriliyor. Sivil toplum kuruluşu Silahlı Çatışmaların Konumlanması ve Olay Veri Projesinin (ACLED) verilerine göre, İsrail'in saldırılarının yoğunlaşması ve ölü sayısının artması, ABD'de Filistin yanlısı gösterileri tetikledi.

Dünya

23.01.2024, 21:49

Sivil toplum kuruluşu Silahlı Çatışmaların Konumlanması ve Olay Veri Projesinin (ACLED), İsrail'in Gazzelilere uyguladığı katlim ve soykırım bu ğlkeye bakışı değiştirdi. Saldırıların yoğunlaşması ve katledilen sivil sayısının her geçen gün artması ABD'de Filistin'e destek gösterilerini artırdı.

ACLED verilerine göre ABD'deki gösterilerin önemli bir kısmı başlangıçta İsrail ile dayanışma için yapıldı. Ancak geçen zamanla İsrail vahşetinin artış göstermesi, özellikle sosyal medya aracılığıyla özellikle çocuklara sivillere ait görüntülerin solaşıma sokulması İsrail'e tepkileri artırdı. Birçok kişi bu nedenle Filistin yanlısı gösterilere daha fazla katılım sağladı. Verilerde ayrıca fenç Amerikalıların Filistinlilere karşı sempatisi artmış durumda. İsrail saldırılarıyla mağdur olarak görülen Filistinlilerin ABD'lile rtarafından daha sempatik bulunduğu kaydedildi. Bununla birlikte araştırmada dünya çapındaki İsrail protestolarının neredeyse yarısının ABD'de gerçekleştiği bildirildi.

Suçlamalar düştü: Fransa'daki Müslümanlara ait okul kapanmayacak Suçlamalar düştü: Fransa'daki Müslümanlara ait okul kapanmayacak Haberi Görüntüle

İSRAİL'İN GAZZE'YE SALDIRILARI

İsrail’in Gazze Şeridi'ne saldırılarında en az 7 bin 700'ü çocuk, 5 bin 150'si kadın olmak üzere 17 bin 700 Filistinli öldü. Enkazda binlerce ölü olduğu bildiriliyor.

İsrail ordusu halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumlarını hedef alarak sivil altyapıyı tahrip ederken, karadan işgal sürecinde 93 askeri öldü.

Çatışmalara 24 Kasım’da 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün daha uzatılan "insani ara"da 81 İsrailli ve 240 Filistinli esir karşılıklı serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi alıkoyup hapsetmeye devam etti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 275 Filistinli hayatını kaybetti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading