Yandex Metrica

AB'den Fransa seçimlerine skandal müdahale! Seçmene böyle baskı yaptılar

AB'den Fransa seçimlerine skandal müdahale! Seçmene böyle baskı yaptılar

Fransa'da Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi öncesinde, Avrupa Birliği ülkelerinden Fransa iç siyasetine açık bir müdahale geldi. Almanya, İspanya ve Portekiz liderleri bir makale yayınlayarak Fransızlara, "Macron’u seçin" baskısı yaptılar.

Dünya

23.01.2024, 19:10

Fransa pazar günü Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve aşırı sağcı Marine Le Pen arasında bir seçim yapmak üzere sandık başına gidecek. Seçim sonucu Avrupa iin kritik. Avrupalı liderler çıkacak sonucun birliğin kaderini değiştirebileceğine dair güçlü bir inanışa sahip.

Seçime saatler kala Avrupa başkentleri teyakkuzda; Almanya, İspanya ve Portekiz liderlerinden Fransa'daki seçime skandal bir müdahale geldi. 

Boeing'in olaysız geçirdiği hafta yok: Bu seferde piste iniş yapamadı! Boeing'in olaysız geçirdiği hafta yok: Bu seferde piste iniş yapamadı! Haberi Görüntüle

SEÇMENE ''MACRON'A OY VERİN'' BASKISI

Aşırı sağcı Le pen'in seçilmemesi için harekete geçen Almanya, İspanya ve Portekiz liderleri daha önce benzeri görüşmemiş bir adım attı; Fransız seçmenlere yönelik açık mektup yazdı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, İspanyol mevkidaşı Pedro Sánchez ve Portekiz mevkidaşı António Costa, Fransızlara yönelik ortak çağrılarında  "Macron'u seçin" mesajı verdi. 

İşgalden kurtarılan Hocalı'da yeni dönem: Azerbaycanlı aileler geri dönüyor İşgalden kurtarılan Hocalı'da yeni dönem: Azerbaycanlı aileler geri dönüyor Haberi Görüntüle

'MACRON' DEMEDEN MACRON'A OY İSTEDİLER

Almanya, İspanya ve Portekiz başbakanları, Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde'da yayınladıkları makalede, "bu seçimin çok kritik" olduğu mesajı verdiler.  

Üç lider Macron ve Le Pen'in ismini zikretmese de "Avrupalıların, kendilerinin yanında duran bir Fransa'ya, adalet için ayağa kalkan bir Fransa'ya, Putin gibi antidemokratik liderlerin karşısında duran bir Fransa'ya ihtiyaçları olduğu'' yönündeki vurgularıyla açıkça Macron'a destek istedi. 

ABD soykırımcı İsrail'e kalkan oldu: UCM'ye yaptırım öngören tasarı kabul edildi ABD soykırımcı İsrail'e kalkan oldu: UCM'ye yaptırım öngören tasarı kabul... Haberi Görüntüle

SEÇİMLERE AÇIK MÜDAHALE

Scholz, Sánchez ve Costa'nın yazdığı makalede, "Bu seçim, Fransa'nın gücünün, bağımsız ve güçlenen bir Avrupa Birliği'nde arttığını bilen demokratik bir aday ile özgürlüklerimizi ve demokrasilerimizi hedef alanlarla dayanışma içinde olan, aşırı sağcı bir aday arasındadır" ifadelerini kullandı.

AB liderlerinin Le Monde'daki yazısında yer alan  "Umut ediyoruz ki Fransa Cumuriyeti'nin vatandaşları bunu seçer" sözleri ülkedeki seçime açık bir müdahale niteliğinde. 

Türkiye BRICS konusunda ciddi: Hakan Fidan'ın yeni seyahatini Dışişleri Bakanlığı duyurdu Türkiye BRICS konusunda ciddi: Hakan Fidan'ın yeni seyahatini Dışişleri Bakanlığı... Haberi Görüntüle

ALMAN ŞANSÖLYE: TERCİHİNİZ AVRUPA İÇİN KRİTİK

Ülkesinde eleştiri oklarının hedefindeki isim Almanya şansölyesi Olaf Scholz, sosyal medya hesabından paylaştığı yazıdaki "Fransız halkının karşı karşıya olduğu tercih hem Fransa hem de Avrupa için kritik. Seçim Fransa'nın güçlü bir AB bünyesinde büyüyeceğine inanan demokratik aday ile özgürlüğümüze ve demokrasimize saldıranlarla saf tutan aşarı sağcı aday arasında" mesajıyla Macron'a destek mesajını pekiştirdi. 

Koalisyon ortaklarından Netanyahu'ya ateşkes resti: 'Kabul edersen kabineyi dağıtırız' Koalisyon ortaklarından Netanyahu'ya ateşkes resti: 'Kabul edersen kabineyi dağıtırız' Haberi Görüntüle

SANCHEZ: AVRUPALILAR İÇİN KRİTİK SEÇİM

İspanya Başbakanı Sanchez de sosyal medya hesabından makaleye ilişkin El Pais gazetesinde çıkan haberi paylaştı. Sanchez ''Pazar günü Fransa ve tüm Avrupalılar kritik bir seçimle karşı karşıya.'' ifadesini kullandı. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading