SON DAKİKA
ABD'den Rusya'ya savaş tehdidi: Devreye girdi, gerilim tırmanıyor

ABD'den Rusya'ya savaş tehdidi: Devreye girdi, gerilim tırmanıyor

ABD Başkanı Joe Biden, gerilimi artıracak açıklamasında Rusya'yı eleştirerek NATO müttefiklerinin her karış toprağını savunmaya hazır olduklarını söyledi. Biden, Putin açıklamalarına yönelik ise Bizi korkutmuyor ve korkutamayacak." ifadesini kullandı.

Dünya

23.01.2024, 19:52

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna topraklarından yaptığı yeni ilhaklar konusunda Rusya'ya yönelik sert sözlerle tepki gösterdi. NATO müttefiklerinin her karış toprağını savunmaya hazır olduklarını söyleyen Biden, “Bizi korkutmuyor ve korkutamayacak." diye konuştu.

Trump krizi! Avrupa'da acil kod verildi: Saflar sıkılaştırılıyor Haberi Görüntüle

HER TOPRAĞI SAVUNMAYA HAZIRIZ

Putin'in saldırganlığına karşı koyma kararlılığında birleşen NATO müttefikleriyle yakın temas halinde olduğuna işaret eden Biden, “Şunu tekrar söylemek istiyorum; Amerika, NATO müttefiklerimizle birlikte NATO topraklarının her bir karışını savunmaya tamamen hazırdır. Sayın Putin, her karışının ne olduğunu yanlış anlamayın.” dedi.

Biden, ABD'nin Ukrayna'nın savunması için, Kongre'den 13 milyar dolar yeni bir yardım dahil askeri teçhizat sağlamaya devam edeceğini bildirdi.

Rusya, Kırım'dan sonra Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerini de referandum ile ilhak ettiğini duyurmuş, Putin, başkent Moskova'da bugün düzenlenen törende, Rus yanlısı sözde yönetimlerin başkanları ile anlaşmalar imzalamıştı.

Son dakika: Papa Franciscus hastaneye kaldırıldı Haberi Görüntüle

İslam düşmanı Hindu aktivist çizgişi aştı! Peygamber efendimizin kabri önünde... Haberi Görüntüle

RUSLAR DEZENFORMASYON YALANLARI YAYIYORLAR

Baltık Denizi’ndeki Kuzey Akım gaz hattındaki sızıntıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Biden, bunun “kasıtlı bir sabotaj eylemi” olduğunu söyledi.

Biden, Putin’in bu konudaki açıklamalarının doğru olmadığını savunarak, “Şimdi Ruslar dezenformasyon yalanları yayıyorlar, biz müttefiklerimizle birlikte tam olarak ne olduğunu anlamak için çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Kritik yapıları korumak için müttefikleriyle birlikte hareket ettiklerini kaydeden Biden, olaylar yatıştıktan sonra sızıntının olduğu bölgeye dalgıç gönderecekleri bilgisini paylaştı.

Danimarka ve İsveç açıklarında Rusya'ya ait Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarında 4 sızıntı olduğu bildirilmiş, gemilerin "bölgeye yanaşmaması" uyarısı yapılmıştı.

Sızıntıların kaza değil, kasıtlı bir eylemin sonucu olduğuna yönelik işaretler bulunduğu açıklanmıştı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading