Yandex Metrica

ABD'den Çin'e, uluslararası alanda tecrit uyarısı

ABD'den Çin'e, uluslararası alanda tecrit uyarısı

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Çin'in, yeni tip Kovid-19 salgınına neden olan virüsün kökenleri hakkında "gerçek" bir soruşturmaya izin vermediği takdirde uluslararası izolasyonla karşı karşıya kalabileceğini söyledi

Dünya

23.01.2024, 21:56

ABD'den Çin'e, Kovid-19'la ilgili iş birliği yapmaması halinde uluslararası alanda tecrit uyarısı

ABD medyasında yer alan habere göre, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, şu an bulunulan noktada tehdit veya ültimatom yayınlamayacaklarını belirterek, yapacakları şeyin, uluslararası toplumdan destek toplamaya devam etmek olduğunu söyledi.

Çin'in yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda buna nasıl yanıt verileceğini gözden geçireceklerini ifade eden Sullivan, "Bunu müttefikler ve ortaklarla uyum içinde yapacağız.” dedi.

Sullivan, Çin için, salgınının kökenlerinin araştırılması konusunda iş birliği yapmaması durumunda uluslararası toplumda tecritle karşı karşıya kalabileceğine dikkat çekti.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ'NÜN VUHAN'DA YÜRÜTTÜĞÜ ÇALIŞMA

DSÖ, Kovid-19'un kökenlerini araştırmak amacıyla, Çin'in Vuhan kentine uluslararası bilim insanlarından oluşan bir heyet göndermişti. Heyet, 29 Ocak'ta başladığı saha çalışmalarında, ilk vakaların görüldüğü Vuhan Deniz Ürünleri Gıda Pazarı'nın yanı sıra virüsün bir kaza sonucu dışarı çıktığı iddialarına konu olan Vuhan Viroloji Enstitüsünde de incelemeler yapmıştı.

2002-2003 yıllarındaki Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) salgınının ardından, yarasa koronavirüslerinin genetik bilgilerinin olduğu bir arşiv yaratmak amacıyla kurulan enstitü, Kovid-19'un buradaki laboratuvarda yapay olarak üretildiği ve kazaen insanlara bulaştığı iddialarına konu olmuştu.

Çinli yetkililer, söz konusu iddiaları reddetmiş, Kovid-19'un başka bir ülkede ortaya çıktığı ve ithal dondurulmuş deniz ürünleriyle ülkeye geldiğine dair kanıtlanmayan karşı iddialar ortaya atmıştı.

BIDEN'DAN "KOVİD-19 KÖKENLERİNE YÖNELİK SORUŞTURMAYI YOĞUNLAŞTIRIN" TALİMATI

ABD Başkanı Biden, istihbarat kuruluşlarına verdiği talimatta, ilk kez 2019 sonunda Çin'in Vuhan kentinde tespit edilen Kovid-19'un kökenlerini araştırmak üzere çalışmalarını yoğunlaştırmaları ve 90 gün içinde sonuçlandırmaları talimatını vermişti. Biden, virüsün kökeni konusunda hayvandan bulaşma dışında laboratuvardan sızma olasılığının da değerlendirmesini istemişti.

ÇİN İDDİALARI REDDETMİŞTİ

Çin, mayıs ayında ABD Başkanı Joe Biden'in istihbarat birimlerine yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) kökenlerine ilişkin soruşturmalarını yoğunlaştırmaları için talimat vermesine tepki göstermişti. Önceki hafta gerçekleşen G/ Zirvesi sırasında da Çin, virüsün kökenine ilişkin araştırmaları engellediğine dair kanıların yanlış olduğunu savunmuş, Çin'in DSÖ uzmanlarını iki kez ülkeye davet ettiği ve bundan sonra da uluslararası toplumla iş birliğini sürdürmeye hazır olduğu ifade etmişti.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading