Yandex Metrica

ABD'de aşı krizi büyüyor! Biden yönetimi davalık oldu

ABD'de aşı krizi büyüyor! Biden yönetimi davalık oldu

ABD'de aşı krizi büyüyor. Biden yönetiminin ulusal muhafızlara yönelik aşı zaruriyeti getirmesi sınrası açıklamalarda bulunan Vali Stitt Ulusal Muhafızların maaşlarıyla tehdit edilemeyeceğini belirti ve Oklahoma'yı korumak için savaşmaya devam edeceğeni söyledi

Dünya

01.03.2024, 10:12

ABD'de kriz git gide büyüyor. Biden yönetiminin Ulusal muhafızlara yönelik aşı dayatması tartışmalara yol açtı. Oklahoma eyaleti Valisi Kevin Stitt, emrindeki Ulusal Muhafız birliği için zorunluluğu kaldırarak Başkan Joe Biden yönetimine dava açtı.

Mısır medyasından ateşkes iddiası: Kahire, Hamas ve İsrail’den olumlu dönüş aldı Mısır medyasından ateşkes iddiası: Kahire, Hamas ve İsrail’den olumlu dönüş... Haberi Görüntüle

BIDEN VE SAVUNMA BAKANI AUSTIN MAHKEMEYE VERİLDİ

Vali Stitt adına federal mahkemeye verilen dava dilekçesinde, Biden ve Savunma Bakanı Lloyd Austin davalı gösterildi. Dava dilekçesinde, mahkemeden koronavirüs aşısının zorunlu kılınmasının anayasaya aykırı olduğunu ilan etmesi ve aşı olmak istemeyen Oklahoma Ulusal Muhafızlarının ücretlerinin kesilmesinin engellenmesi talep edildi.

'ULUSAL GÜVENLİĞE ONARILAMAZ ŞEKİLDE ZARAR VERECEK'

"Bu uygulama, birçok Oklahoma Ulusal Muhafız üyesinin aşı yaptırmak yerine istifa etmesine yol açıyor. Bu durum Oklahomalıların güvenliğine ve ulusal güvenliğine onarılamaz bir şekilde zarar verecek."

denilen dilekçede, sadece Oklahoma eyaleti Ulusal Muhafızları değil, tüm ordunun aşı zorunluluğundan muaf tutulması talep edildi. Stitt, davaya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, ABD anayasasının 32. bölümüne göre federal bir göreve çıkarılmadığı sürece Ulusal Muhafızlar üzerinde tek yetki sahibinin vali olduğunu vurguladı.

Kredi imzalamak için ölen amcasını bankaya götüren kadın: Ben canavar değilim Kredi imzalamak için ölen amcasını bankaya götüren kadın: Ben canavar... Haberi Görüntüle

'ULUSAL MUHAFIZLARI MAAŞLARIYLA TEHDİT ETMEK YASA DIŞI'

Biden yönetiminin özellikle son 30 yılın en yüksek enflasyonun ortaya çıktığı bir dönemde askeri maaş çekleriyle siyaset yapmasının "mantıksız" olduğu belirtilen açıklamada, "Ulusal Muhafız üyelerini maaşlarıyla tehdit etmek, açıkça yasa dışı ve haksızdır, çünkü aşılanmamış aktif görevli personelin maaşları kesilmez. Biden yönetiminden gelen bu endişe verici anayasaya aykırı federal baskı modeline karşı Oklahoma'yı korumak için savaşmaya devam edeceğim." ifadelerine yer verildi.

NYT'den Rusları tedirgin eden iddia: NATO savaşa girmeye hazırlanıyor! NYT'den Rusları tedirgin eden iddia: NATO savaşa girmeye hazırlanıyor! Haberi Görüntüle

İKİ FEDERAL YASA

Austin ise hafta başında Vali Stitt'e yolladığı mektupta, aşı zorunluluğunun tüm ordu için geçerli olduğunu ve Oklahoma eyaleti Ulusal Muhafızlarından aşı olmayanların idari işlem göreceğini ifade etmişti. ABD'de Ulusal Muhafızların kimin kontrolünde olduğuna ilişkin iki federal yasa bulunuyor. ABD anayasasının 32. bölümünde, federal bir göreve çıkarılmadığı sürece Ulusal Muhafızların valilerin emrinde olduğu belirtiliyor ancak anayasanın 10'uncu bölümüne göre ise ABD Başkanı muhafızları harekete geçirebiliyor ve bu görevlerdeki birlikler federal otoriteye tabi oluyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading