Yandex Metrica

Sitede Ara

ABD nükleer silahları 'yanlışlıkla' ifşa etti

ABD nükleer silahları 'yanlışlıkla' ifşa etti

Nükleer silahlara ev sahipliği yapan Avrupa üslerinde konuşlanmış ABD askerleri, çok sayıda hassas güvenlik detayını 'yanlışlıkla' açığa çıkardı. Bilgiler arasında nükleer silahların nerede saklandığı da var.

Dünya

23.01.2024, 17:30

İngiltere merkezli haber sitesi Bellingcat, ABD'nin nükleer silahlarını, silahların depolandıkları yerleri ve ABD askerlerinin kullandığı protokoller gibi hassas bilgilerin sızdığını yazdı.

HAFIZA KARTLARI AÇIĞA ÇIKTI

Bellingcat'in uzun bir süredir yürüttüğü araştırmalara göre söz konusu gizli bilgiler arasında, nükleer silahlara ev sahipliği yapan üslerin konumları ve yalnızca ordu mensupları tarafından bilinmesi gereken gizli kod ve kelimeler yer alıyor. Araştırma sonuçlarına göre gizli bilgiler, Amerikan askerlerinin nükleer silahlar konusundaki bilgileri ezberlemek için kullandıkları Chegg, Quizlet ve Cram olarak bilinen uygulamalar üzerinden açığa çıktı.

Amerikan askerlerinin bu uygulamalarda yer alan bilgi kartlarını, bir üs içerisindeki hangi depolarda nükleer silahların bulunduğu, hangilerinin ise boş olduğuna dair bilgileri hatırlamak için kullandıkları belirtildi. Askerler bilgi kartlarında her ne kadar kısaltmalar kullanmış olsa da burada bulunan bilgilerin Google üzerinden yapılan aramalarla daha geniş kapsamlı bilgileri açığa çıkardığı kaydedildi.
 

İNCİRLİK DE VAR

Chegg isimli uygulama üzerinden paylaşılan "Study!" (Çalışma) başlıklı 70 bilgi kartında, nükleer silahları barındıran sığınakların kesin konumlarına yer verildi. Yayınlanan bazı bilgi kartlarının sekiz yıl kadar uzun bir süredir çevrimiçi ve halka açık olduğu, bazılarının ise Nisan 2021'e kadar kullanılmış olduğu belirtildi.

Google aramalarında ortaya çıkan fotoğraflardan birinde, Amerikan askerlerinin Hollanda'daki Volkel Hava Üssü'nde çekilmiş bir fotoğraf için poz verdikleri görülüyor. 2013 yılında Facebook'a yüklenen fotoğrafta, bir nükleer başlık yer alıyor.
İnternet ortamına sızdırılan ve çeşitli araçlarla ulaşılabilen bilgilerde Türkiye'nin İncirlik üssünün yanı sıra İtalya, Almanya ve Belçika'da ABD'ye ait nükleer silahlar olduğu bilgisi yer alıyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading