Yandex Metrica

Sitede Ara

ABD işgal bayrağını İsrail'den devraldı! Soykırım ortağı ABD'den 'insani yardım' kılıfı

İsrail'e Gazze Şeridi'nde soykırım yapması için her türlü siyasi, askeri ve istihbarat desteği veren ABD, Filistinli sivillere "insani yardım" kılıfıyla inşa ettiği Gazze Limanı'nın hazır hale geldiğini duyurdu. 

Dünya

17.05.2024, 12:21

Soykırımcı İsrail'in en büyük destekçilerinden olan ABD, "insani yardım" kılıfıyla Gazze sahiline bir liman inşa ettiğini duyurdu. 

 Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre, Gazze'ye ulaştırılan insani yardımların halen yetersiz olduğunu ancak Gazze açıklarında ABD'nin konumlandırdığı geçici limanın devreye girmesiyle birlikte bölgeye daha fazla insani yardımın ulaşacağını söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jean-Pierre, günlük basın brifinginde, Gazze ve Refah'taki son durumla ilgili gelişmeleri değerlendirdi.

karine-jean-pierre-ap-1682598.jpg

İsrail'den Hamas'ın ateşkes kararına ilişkin ilk açıklama: 'Hamas’ın yanıtını inceleyeceğiz' İsrail'den Hamas'ın ateşkes kararına ilişkin ilk açıklama: 'Hamas’ın yanıtını inceleyeceğiz' Haberi Görüntüle

"GAZZE'YE İNSANİ YARDIM" BAHANESİ

Gazze'ye karadan giren insani yardımların (Joe) Biden yönetiminin çabalarıyla bir ölçüde arttığını savunan Jean-Pierre, "Gazze'ye daha fazla insani yardım götürmeliyiz çünkü oradaki durumun ne kadar acil olduğunu biliyoruz." dedi.

Gazze'ye sadece insani yardım değil, hastanelerde kullanılabilmesi için yakıtın da girmesi noktasında İsrail hükümetiyle sürekli olarak görüştüklerini belirten ABD'li sözcü, bu konudaki çabalarını sürdüreceklerini ifade etti.

ABD'nin Gazze açıklarında inşa ettiği geçici limanın tamamlandığını ve ilerleyen günlerde devreye alınacağını vurgulayan Jean-Pierre, "Geçici liman yapıldı, bu çok önemli, önümüzdeki günlerde operasyonel hale gelecek. Böylece Gazze'ye daha fazla insani yardım götürebileceğimizden eminiz. Ayrıca İsrail'in de insani yardım görevlilerinin korunduğundan emin olmasını istiyoruz." diye konuştu.

İsrail'e yaptırımlar başladı: ABD, mühimmat desteğini kesti! İsrail'e yaptırımlar başladı: ABD, mühimmat desteğini kesti! Haberi Görüntüle

"ABD BÖLGEDE HAMAS YÖNETİMİNİ İSTEMİYOR"

İsrail'in Gazze'yi yeniden işgal etmesini desteklemediklerini iddia eden Jean-Pierre, bölgede Hamas yönetiminin de olmasını istemediklerini kaydetti.

ABD'li sözcü, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun ateşkes ve insani yardımlar konusunda "kendi siyasi çıkarları ve geleceği" için ağır davrandığı şeklindeki bir soruya net yanıt vermekten kaçınırken, Biden yönetiminin çabalarına atıf yapmakla yetindi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Muhammed Öylek

TRHaber.com - Dünya


Loading