SON DAKİKA
ABD basınından Hamas itirafı: İsrail'in nükleer füzelerinin bulunduğu üssü vurdular

ABD basınından Hamas itirafı: İsrail'in nükleer füzelerinin bulunduğu üssü vurdular

Soykırımcı İsrail'in Filistin halkına yönelik insanlık dışı saldırıları ve Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlallerine karşı 7 Ekim'de "Aksa Tufanı" operasyonu gerçekleştiren İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın fırlattığı roketin İsrail'in nükleer füzelerinin bulunduğu üssü vurduğu iddia edildi.

Dünya

23.01.2024, 21:48

ABD'nin önde gelen gazetelerinden New York Times, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın fırlattığı roketin İsrail'in nükleer füzelerinin bulunduğu üssü vurduğunu ileri sürdü. 

Üssün görüntülerini inceleyen Nükleer Bilgi Projesi Direktörü Hans Kristensen, savaş başlıklarının büyük olasılıkla üsten uzakta ayrı bir yerde tutulduğunu ve dolayısıyla saldırı sırasında tehdit altında olmadıklarını savundu.

Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e yönelik düzenlediği saldırıda ateşlenen bir roketin nükleer füzelerin bulunduğu bir üssü vurduğu ve yangına neden olduğu öne sürüldü.

ABD'de New York Times gazetesi, Hamas'ın 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği saldırıda nükleer füzelerin bulunduğuna inanılan bir üssün vurulduğunu öne süren bir haber yayımladı. 

İsrail'in orta kesiminde yer alan hava üssünün 7 Ekim öncesi ve sonrasında çekilen uydu görüntülerini inceleyen gazete, üssün isabet aldığını öne sürdü. 

Haberde roketin üsteki füze depolarına isabet etmediği ancak buralara yaklaşan bir yangına neden olduğu kaydedildi. 

Maduro'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Gazze övgüsü: Dünyaya örnek teşkil ediyor Haberi Görüntüle

ÜSTE 25-50 NÜKLEER BAŞLIK BULUNUYOR

Amerikan Bilim Adamları Federasyonu Nükleer Bilgi Projesi Direktörü Hans Kristensen, isabet alan hava üssünde 'büyük olasılıkla 25 ila 50 nükleer başlık taşıma kapasiteli  Jericho füze rampası bulunduğunu tahmin ettiğini' söyledi.

Üssün görüntülerini inceleyen Kristensen, savaş başlıklarının büyük olasılıkla üsten uzakta ayrı bir yerde tutulduğunu ve dolayısıyla saldırı sırasında tehdit altında olmadıklarını savundu. 

Tel Aviv yönetimi şimdiye kadar nükleer silahların varlığını hiçbir zaman kabul etmedi. Ancak İsrailli bazı kaynaklar ve ABD'li yetkililer ile uydu görüntüsü analistleri, ülkenin az sayıda nükleer silaha sahip olduğunu belirtiyor.

Hamas'ın 7 Ekim'de düzenlediği saldırıda yüzlerce roket ateşlenmiş ve aynı anda karadan da silahlı sızma gerçekleştirilmişti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading