SON DAKİKA

Sitede Ara

AB, Yunanistan'ın ses topunu tuhaf buldu

AB, Yunanistan'ın ses topunu tuhaf buldu

AB Komisyonunun iç işlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson ile Yunanistan'ın Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis'in basın toplantısında gergin anlar yaşandı.

Dünya

23.01.2024, 17:32

Avrupa Birliği (AB), Yunanistan'ın ülkeye sığınma talebinde bulunan göçmenleri engellemek için Türkiye sınırına yerleştirdiği sağır edici seviyede ses çıkaran ses topunu "tuhaf bir yöntem" diyerek eleştirirken, Yunanistan ise uygulamayı savundu.

BASIN TOPLANTISINDA ANLAŞMAZLIK  GÜNDEME GELDİ

AB Komisyonunun iç işlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson ile Yunanistan'ın Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis'in Brüksel'deki görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuyla ilgili gelen soru üzerine, ikili arasında Yunanistan sınır güvenlik birimlerinin Türkiye sınırına konuşlandırdığı ve geçtiğimiz haftalarda testleri yapılan "ses topu" hakkındaki anlaşmazlık gündeme geldi.

Johansson, ses topunun bugünkü görüşmede ele alınıp alınmadığı yönündeki soruya "Bugün bunu konuşmadık. Benim görüşüme göre bu, sınırlarınızı korumak için garip bir yöntem." şeklinde cevap verdi.

Görev alanında AB sınırlarının korunması hususu da bulunan Johansson'a karşı Yunan bakan ise ses topunu savundu.

POİS NE YAPIYORSA KENDİ YÖNTEMLERİNİ KULLANARAK YAPMALIDIR

Mitarakis, uluslararası hukuku ihlal etmeyen teknolojileri kullanabileceklerini iddia ederek "Bu, kimseyi tehlike altına sokmadan AB sınırlarını koruyabilir." dedi. Dünya basınına yansıyan görüntüleri unutan Mitarikis "Yunan polisi ve sahil güvenliğinin sınırlarda ve Ege'de özellikle son iki yılda insan hayatının korunmasında mükemmel bir geçmişi" şeklinde bir savunma yaptı.

Yunan bakan, kendisine yöneltilen Yunanistan'ın ses topu kullanarak AB hukukunu ihlal edip etmediği sorusuna ise şöyle cevap verdi:

"Yunan polisini etkileyecek operasyonel konular hakkında konuşmayacağım. Bu operasyonel konuları insan kaçakçılarının eline geçecek bilgilerin dışında tutmak önem taşıyor. Polis, ne yapıyorsa kendi yöntemlerini kullanarak yapmalıdır. Önemli olan şu. Bu tuhaf değil. Asıl mesele şu. Her şey etkili şekilde ve AB mevzuatı dahilinde olmak zorunda. Bazı şeylerin AB mevzuatına uygun olmadığı görüşü varsa bunu tartışmak için gerekli forumlar bulunmaktadır. Eğer istenirse biz de bunun teknik tarafıyla ilgili bilgi sağlayabiliriz. Bu yüzden bugün siyasi seviyede bu konuyu görüşmedik."

BU SINIRLARI KORUMAK İÇİN TUHAF BİR YOL

Johansson da Mitarakis'in konuşmasının ardından tekrar söz alarak, "Bence bu sınırlarınızı korumak için tuhaf bir yol. Bu, AB Komisyonu tarafından kurulmuş bir şey değil. Bunun temel haklara uygun olduğunu ümit ediyorum. Bu güç netleştirilmeli. Bir ihlal sürecinde değiliz." karşılığını verdi.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading