Yandex Metrica

Sitede Ara

AB ve ABD o ülkeye karşı birleşti: Hint-Pasifik'te kritik tatbikat

AB ve ABD o ülkeye karşı birleşti: Hint-Pasifik'te kritik tatbikat

ABD ve AB Çin'e karşı Hint-Pasifik stratejilerini ele alan iki günlük bir deniz tatbikatı düzenledi.

Dünya

23.01.2024, 22:20

ABD ve AB Çin'e karşı birleşti. Çin'e karşı Hint-Pasifik stratejilerini ele alan bir tatbikat düzenlediler. ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

23 ve 24 Mart 2023 tarihlerinde, Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri, 2 Aralık 2022'deki AB-ABD Üst Düzey İstişare toplantısında kararlaştırıldığı gibi ortak bir deniz tatbikatı düzenledi.

Tatbikata, Amerikan savaş gemisi USS Paul Hamilton, AB Deniz Kuvvetleri Atalanta Operasyonu'na bağlı İspanyol gemisi Reina Sofia ve İtalyan gemisi Carlo Bergamini’nin katıldığı bilgisi verilen açıklamada, tatbikatta gemiye çıkış prosedürleri, gemi navigasyonu ve entegrasyonu geliştirmeyi amaçlayan eğitimler yapıldığı kaydedildi.

Fransa'da sandık çıkış anketleri belli oldu: Sol ittifak aşırı sağı gölgede bıraktı Fransa'da sandık çıkış anketleri belli oldu: Sol ittifak aşırı sağı... Haberi Görüntüle

TATBİKATIN YERİ GİZLENDİ

ABD'den yapılan açıklamada tatbikatın nerede yapıldığına belirtilmezken şu ifadeler kullanıldı:

Tatbikat, AB Stratejik Pusulası, AB Hint-Pasifik İşbirliği Stratejisi ve ABD Hint-Pasifik Stratejisi gibi belgelerle uyumlu olarak, serbest ve açık bir Hint-Pasifik'i desteklemeyi amaçlayan AB ve ABD'nin uygulamalı deniz işbirliği konusundaki ortak taahhütlerinin bir parçasıdır. ABD ve AB, Hint-Pasifik'te deniz güvenliği için ortak çalışmaları ve koordinasyonu ileriye taşıyacaklarını ve denizlerin uluslararası hukuka uygun kullanımını desteklemek için çaba göstereceklerini teyit etmektedirler.

Tatbikatın ana hedefinin Pasifik bölgesinde büyük güç rekabeti kapsamında Çin’e karşı koymak olduğu ifade ediliyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading