Yandex Metrica

5 değil 4 gün olacak! Mesai saatlerinde yeni düzenleme geliyor

5 değil 4 gün olacak! Mesai saatlerinde yeni düzenleme geliyor

Yeni çalışma sistemi model denemeleri kapsamında Belçika'da pilot bölgelerde haftada 4 gün çalışma sistemi uygulamaya konuldu. Bu uygulama yürürlükte olduğu süre boyunca personelin maaşlarında herhangi bir kesinti uygulanmayacak.

Dünya

23.01.2024, 20:03

Belçika, 20 Kasım tarihinde çalışma sistemini kökten değiştirecek bir uygulamayı denemeye alacak. Bu deneme kapsamında haftalık çalışma düzeni 5 günden 4 güne indirilecek. Sistemin çalışanlar açısından en iyi detaylarından biri de bu süreç içerisinde herhangi bir maaş kesintisi yapılmayacak olması.

Sosyal medyada viral oldu! İddia ediyoruz böyle trafik kavgasını daha önce görmediniz Sosyal medyada viral oldu! İddia ediyoruz böyle trafik kavgasını daha... Haberi Görüntüle

ÖZEL SEKTÖR MENSUPLARINI KAPSIYOR

Federal hükümetin Haziran ayında kabul ettiği yeni iş gücü anlaşması, resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Daha iyi bir iş - yaşam dengesi sağlamayı amaçlayan düzenleme, 20 Kasım’dan itibaren özel sektör çalışanlarına 5 yerine 4 gün mesai hakkı tanıyor.

Kamu sektöründeki daha farklı çalışma  koşulları nedeniyle uygulama daha çok özel sektör mensuplarını kapsıyor.

Belçikalı kamu yayıncısı VRT’ye göre, bilişim sektöründen, metal ve gıda sektörüne kadar hemen hemen her kesimden çalışan bu mevzuat kapsamında yer alıyor.

Haftada 5 yetine 4 gün mesai talebi çalışanların isteğine bağlı olacak. İşveren bu konuda herhangi bir zorlamada bulunmayacak.

Çalışanlar, 4 günlük mesai talebi için yazılı olarak başvuru yapacak.

Talebi yerine getirmeyi reddeden işveren, bu reddini yazılı olarak gerekçelendirerek, 1 ay içinde çalışanı bilgilendirecek.

Tek başına bir şehri haritadan silebilen bomba: 500 bin askerden daha etkili Tek başına bir şehri haritadan silebilen bomba: 500 bin askerden... Haberi Görüntüle

İŞ-YAŞAM DENGESİ HEDEFLENİYOR

Çalışanın talebi, işveren açısından olumsuz bir muameleye yol açmayacak ve kesinlikle işten çıkarılma veya sözleşme feshine neden olmayacak.

Çalışanların maaş ve sosyal hakları aynı kalırken, günlük yemek fişi sayısı ile yol paralarında değişiklik olabileceği belirtiliyor.

Çalışanlar, haftalık 4 günlük çalışma döneminde gönüllü fazla mesaiye kalamayacak.

Çünkü hükümete göre, fazla mesai, iş ve özel hayat arasında daha iyi bir denge kurmayı hedefleyen uygulamanın amacına aykırı.

Ghent Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan bir ankete göre, çalışanların önemli bir kısmı, aynı sayıda mesai saatinin 5 gün yerine 4 güne yayıldığı bir çalışma haftasının daha iyi bir iş - yaşam dengesine yol açacağını düşünüyor.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading