Yandex Metrica

31 Mart yerel seçimleri dünyada manşet: Şaşırtan sonuç

31 Mart yerel seçimleri dünyada manşet: Şaşırtan sonuç

Uluslararası önemli haber kuruluşları, seçim sonuçlarını anbean okurlarına aktardı. Dünya çapındaki medya kuruluşları, başta mega kent İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye'de oluşan tabloyu okurlarıyla paylaştı.

Dünya

13.04.2024, 10:44

Türkiye'de milyonlar dün sandık başına giderek verdikleri oylarla yerel yöneticilerini belirledi. 14'ü büyükşehir olmak üzere toplam 35 belediye kazanan CHP,  Türkiye genelinde en çok oyu alan parti oldu. AK parti ise oy oranında, ilk kez 2. sıraya geriledi. Seçime katılım oranındaki düşüş dikkatlerden kaçmadı.

Oy sayma işleminin devam ettiği esnada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gecenin ilerleyen saatlerinde balkon konuşması yaptı.

31 Mart seçimlerinde umdukları neticeyi alamadıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Seçimin galibi Türk demokrasisi oldu. Sandıklar kapanmış, millet son sözünü söylemiş, kararını vermiştir.” dedi.

Yerel yönetimlerde yaşanan gerilemenin sebeplerini masaya yatıracaklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Milletin sandıkta verdiği mesajları tartarak gerekli adımları mutlaka atacağız. Doğrularımızın sayısını artıracağız.” ifadelerini kullandı.

İspanya ve Barbados Filistin Devleti'ni tanıma kararı aldı İspanya ve Barbados Filistin Devleti'ni tanıma kararı aldı Haberi Görüntüle

''5 ŞEHRİ MUHALEFETİN ADAYLARI KAZANDI''

Dünya çapındaki medya kuruluşları, başta mega kent İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye'de oluşan tabloyu okurlarıyla paylaştı.

Financial Times, Türkiye'nin beş büyük şehri olan İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya'da CHP'nin adaylarının kazandığını duyurdu.

İstanbul'da ve Ankara'da sırasıyla Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın koltuklarını koruduğu bilgisi paylaşıldı.

Polonya'da düzenlenen NATO tatbikatı sırasında bir asker hayatını kaybetti Polonya'da düzenlenen NATO tatbikatı sırasında bir asker hayatını kaybetti Haberi Görüntüle

BBC: MUHALEFET ŞAŞKINA ÇEVİRDİ

İngiltere merkezli BBC, "Muhalefet, tarihi zaferle şaşkına çevirdi" başlığıyla okurlarının karşısına çıktı. Söz konusu haberde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sonuçlara ilişkin, yaptığı açıklamanın bazı bölümleri ön plana çıakrıldı. Erdoğan'ın "Bizim için bir dönüm noktası." şeklindeki açıklaması aktarıldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı açıkladı: Filistin'in BM'ye tam üyeliğine ne diyecekler? ABD Dışişleri Bakanlığı açıkladı: Filistin'in BM'ye tam üyeliğine ne diyecekler? Haberi Görüntüle

BLOOMBERG: CHP BİRİNCİ ÇIKTI 

ABD merkezli Bloomberg ise ana muhalefet partisi CHP'nin, Türkiye genelinde belediye seçimlerinde birinci parti olduğunu açıkladı.

Türkiye'nin önde gelen büyükşehirlerinin CHP tarafından yönetileceğine dair gelişmeler paylaşıldı.

İran'dan şüphelere son verecek açıklama: 'BMGK gerekeni yapsaydı bu alçak rejimi cezalandırmak zorunda kalmazdık' İran'dan şüphelere son verecek açıklama: 'BMGK gerekeni yapsaydı bu alçak... Haberi Görüntüle

EURONEWS: MUHALEFET KİLİT ŞEHİRLERİ ALDI

Euronews de, yerel seçimlere ilişkin gelişmeleri okurlarına anbean aktardı. Türk muhalefetinin İstanbul ve diğer kilit şehirlerde önde olduğunu aktardı.

Bir milyondan fazlası ilk kez seçmen olmak üzere yaklaşık 61 milyon kişinin, oy kullanma hakkına sahip olduğu belirtildi.

Habere Tepki Ver

1

0

0

1

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Dünya


Loading