SON DAKİKA
30 gün içinde şartların yerine getirilmesi getirilmesi gerekiyor! Araç satışında yeni dönem başladı!

30 gün içinde şartların yerine getirilmesi getirilmesi gerekiyor! Araç satışında yeni dönem başladı!

Elektrikli otomobil satışlarında tüketiciyi koruyan yeni dönem başladı. Avrupa Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşması imzalanan ülkeler menşeli olmayan elektrikli araçların satışına ilişkin yeni yükümlülükler getirildi.

Dünya

23.01.2024, 21:46

Ticaret Bakanlığı bakanlığı tarafından elektrikli araç ithalatına ilişkin düzenlemeyi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ithalat rejimi kararına dayanılarak hazırlanan İthalat Tebliğlerinde, gerekli güncellemelerin taraf olunan uluslararası anlaşmalar, tüketici güvenliği, kamu sağlığının korunması amaçlarıyla ilgili kurumlar ile istişare içerisinde yapılmakta olduğu açıklandı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Filistin sözleri dünyada manşet: Çözümün vazgeçilmez parçası Haberi Görüntüle

30 GÜN İÇİNDE ŞARTLARIN YERİNE GETİRİLMESİ GEREKİYOR

İzin Belgesi düzenlenebilmesi için birçok şartların 30 gün içinde yerine getirilmesinin şartı getirildi. Tebliğe göre ithalatı yapılacak otomobiller için 7 coğrafi bölgede en az 20 yetkili servis istasyonu kurulması ve en az 40 personele sahip Türkçe çağrı merkezi şartı aranacak.

Soykırımcı İsrail bir gazeteciyi daha susturmaya çalıştı! UMED'den sert tepki:... Haberi Görüntüle

YETERLİLİK BELGESİ BULUNACAK 

Elektrikli araçların alım, satım, bakım ve onarımından sorumlu olacak kişilerin TSE veya Mesleki Yeterlik Kurumu tarafından yeterlilik belgesi bulunacak. Bunların imalatçısının Türkiye’de yerleşik yetkili temsilcisi yanı sıra batarya sistemlerinin izlenmesi, kontrolü ve denetimine ilişkin yürütülecek işlemlerin ithalatçılar tarafından kabul edildiğine ilişkin yazılı bir taahhütname verilecek.

BM'den Gazze uyarısı: Filistinlilerin kıtlığın eşiğinde Haberi Görüntüle

DÜZENLEMEDİK AMAÇ: EKOSİSTEMİN DÜZENİ 

Ticaret Bakanlığı'ndan konuyla ilgili şu açıklamada bulunuldu; 

"Bu kapsamda sadece elektrik motorundan tahrikli diğer taşıtların Avrupa Birliği ve Serbest Ticaret Anlaşması kapsamı menşeli olmayanların ithalatında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca düzenlenen 'İzin Belgesi'nin aranması bugün tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan 'Bazı Elektrikli Araçların İthaline İlişkin Tebliğ (İthalat: 2023/22)' ile kararlaştırılmıştır. Söz konusu Tebliğ ile karbon emisyonunun azaltılması ve sürdürülebilir enerji temini kapsamında önemli yere sahip elektrikli araçların ithalatında, tüketici güvenliği, satış sonrası hizmet kalitesinin artırılması, batarya parkının izlenmesi, ülkemizde ihtiyaç duyulacak şarj istasyonu ve güç yönüyle takip edilmesi ile batarya geri dönüşüm süreçlerinin daha etkin yönetilmesi amacıyla gerekli kriterlerin getirilerek, söz konusu elektrikli araçlarla ve birlikte oluşturacağı ekosistemin düzenlenmesi amaçlanmaktadır. Ticaret Bakanlığımız, yerli üretim, istihdam ve tüketicinin korunması hedeflerine ulaşılması amaçları doğrultusunda, ithalat politikalarını etkin bir şekilde düzenlemeye devam edecektir."

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading