SON DAKİKA

TEI'den PD-170 mesajı: SİHA motorunu yetiştirmek için ek imalat hattı açabiliriz

ANKA, AKSUNGUR ve Bayraktar TB3'e güç veren PD-170 SİHA motorunun seri üretim aşamasında olduğunu söyleyen TEI Genel Müdürü Mahmut Akşit, siparişleri yetiştirebilmek için ek imalat hattı kurabilecekleri mesajı verdi.

Savunma

01.02.2024, 01:10

Silahlı insansız hava araçları ANKA, AKSUNGUR ve Bayraktar TB3'e güç veren PD-170 motoru seri üretim aşamasına geldi. Türk Motor Sanayii A.Ş. (TEI) Genel Müdürü Mahmut Akşit, talep yoğunluğunu karşılamak için ek imalat hattı açıp açmamayı tartıştıklarını söyledi. 

İHA motorları konusunda benzinli, dizel, iki zamanlı ve dört zamanlı bütün teknolojilere sahip olduklarının altını çizen Akşit, "Bizim motorumuz da artık seri imalata girecek. Milli motorlarımızla milli uçağımız Allah'a şükür göklerde. Bayraktar TB3'ün bir aydır test uçuşlarını gerçekleştiriyor. Bizim motorlarımız seri imalata hazır. Yani bir motorun, bir uçakta seri imalata geçmesi için belli bir saati, test saatini tamamlaması gerekiyor. Biz şu anda artık seri imalat adetlerini yetiştir miyiz? İlave imalat hattı açalım mı açmayalım mı onları konuşuyoruz" dedi. 

TUSAŞ'tan yeni ANKA-3 klibi: Onu sadece biz göreceğiz Haberi Görüntüle

TF6000 MOTORUN SESİNİ DUYACAĞIZ 

Denizli'de sanayicilerle buluşan Prof. Mahmut Akşit, bir süredir üzerinde çalıştıkları milli havacılık motoru TEI-TF6000'de ise ilk motor sesinin yakında duyulacağı müjdesini açıkladı. Motorun çalışmasına birkaç aylık süre kaldığını anlatan Akşit, şu bilgileri verdi:

"Elimizden geldiği kadar hızlı çalışıyoruz. Tasarımı komple bize ait. Motorun ana gövdesini ana çekirdeğini biz kendimiz imal ediyoruz. Ama üstünde bayağı bir sistemler oluyor, yağ pompası yakıt pompası, dişlileri vesaire. Bunların ilk motorda ciddi bir kısmını hemen hemen hepsini dünyadan tedarik zincirinden alıp takma yöntemine gidiyoruz. Ama değişik sebeplerle bazı aksamalar olabiliyor. 

Gecikmelerden dolayı birkaç haftalık bazı ufak tefek kaymalar oluyor. Ama onun dışında imalat hattımız bizim kontrolümüzde. Onu elimizden geldiği kadar hızlı tamamladık. Hemen hemen bütün imalatı bu hafta itibarıyla bitti. Şimdi o aksesuarlardan eksik olanlarla uğraşıyoruz. Onlar da bitti mi inşallah motor sesi duyacağız."

43 kere uçtu, ayda 2 tane üretilecek: İşte ilk HÜRJET'in... Haberi Görüntüle

SANAYİ ALTYAPISINI KULLANMAK İSTİYORUZ

Sanayicilerin kabiliyetlerini görerek bunu TEI network'üne dahil etme arayışında olduklarını ifade eden Akşit, bu amaçla otomotiv, beyaz eşya, mermer işleme makineleri üretimi ile endüstriyel ve dekoratif raf sistemleri üretimi yapan fabrikalarda incelemelerde bulundu. Akşit şunları söyledi:

"İlerisi için kapasite artırımı, yeni işler, yeni ortaklar, kimlerde ne yetenekler var bunu görüyoruz. Memleketimizin var olan öz kaynaklarını ilave para harcamadan, yatırım yapmadan daha yüksek ürüne ve kapasiteye dönüştürmek çok önemli. Bu aynı zamanda sanayicilerimiz için ek bir gelir, bizim için ayrıca makine parkı kurup yatırım yapmadan kapasite artışı demek." 

"TEI, yeni yeni artık kapasitesini tekrar zorlar noktaya geldi. Yeni yatırımlar söz konusu. Sanayicimizde var olan altyapıları inceleyip onların kapasitelerini bizim networkümüze dahil etmek yoluna gidiyoruz. Denizli'de olma sebebimiz ilave kapasite arayışımız. Bizim bir kapasitemiz var, zaten üretiyoruz. Ama ben mesela haftada bir motor üretebiliyorsam bu karmaşıklıkta bunu ikiye üçe çıkarmam gerekecek. 

Bunları yeni yatırım, yeni makine tezgah parkı, özel sistemler kurmak yerine sanayicilerimizden faydalanabiliriz. Buradaki sanayicilerimizin altyapısını kullanmak istiyoruz. Hem onlar kazanacaklar hem biz kazanacağız hem Türkiye kazanacak."


 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading