Soğana karanfil koyarsanız ne olur?

Karanfil ve soğan, doğal bir antibiyotiktir. Çok uzun zamandır tıp alanında yararlanılan bu iki bitki, birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Modern tıpta ise hala karanfilden yararlanıyoruz. Bazı kanser ilaçlarında bile yardımcı madde olarak kullanılan karanfil, ilaç sektöründe büyük bir paya sahip.

Sağlık 02.02.2022, 12:37 02.02.2022, 12:38
Abone ol
Soğana karanfil koyarsanız ne olur?

Soğan kesildiği andan itibaren ortaya bir koku yaymaktadır. Bu yaydığı koku, burun tıkanıklığına iyi gelmektedir.

SOĞANA KARANFİL BATIRMANIN FAYDALARI

Doğal bir antibiyotik olan soğan, mikrobiyal hastalıkların tedavisine yardım etmektedir. Antibiyotik özellikleri sayesinde soğan, enfeksiyonel hastalıklara da iyi gelmektedir. Karanfil ise burun tıkanıklığını açar ve etrafa hoş bir kokunun yayılmasını sağlar. Ayrıca akciğerleri temizleyen karanfil, boğaz tıkanıklığına da iyi gelmektedir. Özellikle boğaz ağrılarını dindiren karanfil, kuru öksürükleri bir çırpıda geçirmektedir.

SOLUNUM YOLUNU RAHATLATIR

Soğana karanfil batırmak solunum yollarını açtığı için geceleri daha rahat bir uyku çekebilir, horlama sorununuz varsa bunun üstesinden gelebilirsiniz. 

GECELERİ DAHA RAHAT UYUMANIZI SAĞLAYABİLİR

Aynı zamanda sinir sistemini yatıştıran soğan ve karanfil, geceleri daha rahat uykuya dalmanızı ve sabahları daha enerjik uyanmanızı sağlamaktadır. Aynı zamanda soğan ve karanfil gün içerisinde daha enerjik olup, stres seviyenizi düşürmektedir.

SOĞANA KARANFİL BATIRMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Soğana karanfil batırmak için öncelikle bir soğanı ortadan ikiye kesmemiz gerekmektedir. Daha sonra ise elinize alacağınız 5 ya da 6 karanfili alıp, sap kısmından soğanın iç kısmına batırmanız gerekmektedir. Karanfilin tomurcuk kısımları dışarıda kalıncaya dek bastırırsanız, daha iyi sonuçlar alacaksınızdır. Bu sayede hem soğanın yaydığı kokudan faydalanabilir hem de karanfilin yaydığı kokudan faydalanabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!