Narsisizm nedir? Kendini üstün görme hastalığı nasıl tedavi edilir?

Çevrenizde kendini üstün gören, diğer insanları yetersiz bulan ve sürekli övgü bekleyen insan türlerinden muhakkak vardır. Aslında bu bir kişilik bozukluğu. Anlamı, yükseltilmiş özgüven olan narsisizm, terapistlerin de en çok zorlandığı hastalık grubundan biri...

Sağlık 28.06.2022, 11:47
Narsisizm nedir? Kendini üstün görme hastalığı nasıl tedavi edilir?

Narsisizm nedir? Narsistik kişilik bozukluğu belirtileri nelerdir? Narsist birey nasıl tedavi edilir?

Narsisizm, toplumdaki bazı bireylerin yükseltilmiş özgüven ile kendilerini sürekli diğer insanlardan üstün görmesiyle ortaya çıkan bir kişilik bozukluğudur. 

ERKEKLERDE DAHA YAYGIN

Narsistik kişilik bozukluk, toplumun bütün kesimlerinde her yaştan insanda görülebiliyor. Yapılan araştırmalarda narsistik kişilik bozukluğunun kadınlara göre erkeklerde daha yaygın görüldüğü belirlenmiş.

Narsistik kişilik bozukluğu taşıyan bireylerin çoğunluğu yükseltilmiş özgüven ve kendilerine besledikleri çarpıtılmış hayranlık ile yaşamlarını sürdürür. Bu insanlar çevrelerinden de aynı şekilde hissettikleri bu duyguların çoğaltılmasını beklerler. 

NARSİSTLER BENMERKEZCİDİR

Çoğunlukla benmerkezci kişilik özellikleri ile beraber empati yoksunluğu, kişiliği fazlasıyla büyütme, başarıya ve güce bağımlı davranışlarla kendilerini belli ederler.  

YETENEK VE BAŞARILARINI ABARTIRLAR

Narsistik kişilik bozukluğu olan kişiler, kendini eleştirilerin üstünde görür. Manipüle edici davranışlar sergiler. Diğer bireyleri kendi kazanımları için kullanır. Kendisiyle aynı statüye sahip insanlarla arkadaşlık kurmak ister. Fakat bu gerçekleştiğinde bile önde olma dürtüsü ile çevresiyle yarış halinde olur. Kendi yetenek ve başarılarını abartıp, üstün görür. Sürekli haklı çıkacağı ortamları yaratıp onaylanmak ister
Sürekli övgü bekler ve bunun için baskı ortamı kurar. Diğer insanları kendinden daha yeteneksiz, daha başarısız, daha az zeki ve daha az güzel bulur.

PİŞMAN OLMAK İSTEMEZLER

Onlara göre pişmanlık bir zayıflık göstergesidir. Ancak nadiren de olsa hayatlarının bazı dönemlerinde pişmanlık yaşarlar. Pişmanlık yaşadıkları fark edildiğinde ise genelde kendilerini dışa kapatırlar.

Narsist bir insana karşı davranış sınırları belirgin hale getirilmeli. Duygusal ve psikolojik anlamda bütün manipülatif davranışları sınırlandırılmalı ve izin verilmemeli. Narsist bir insanın karşısında suçluluk, değersizlik, yetersizlik gibi duygulara kapılmamalıyız. Narsist bir insana karşı olumlu ya da olumsuz hissedilen duygular net bir şekilde ifade edilmeli.

PSİKOTERAPİYLE TEDAVİ MÜMKÜN

Bu kişilik bozukluğunun tanısı ancak uzman bir klinik psikolog ya da psikiyatrist tarafından konulur. Genellikle ilaçla tedavi edilmesi mümkün gözükmeyen bir bozukluktur. Narsistik kişilik bozukluğu yaşayan bireyler tedaviye dirençlidir. Bu yüzden tedavi uzun süreli psikoterapi yöntemiyle uzman bir klinik psikolog tarafından ele alınmalıdır. 
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!