banner2

Isırgan otunun faydaları nelerdir? Isırgan otunun kendisi, çayı ve yağı birçok hastalığa şifa oluyor!

Bir şifalı otlar listesi yapılsa, ilk sırada ısırgan otu gelir. Dokunulduğunda batan bir bitki olan ısırgan otunun, sağlık için sayısız faydası var. Kavurması yapılan veya çay olarak tüketilen bu ot, alerjik hastalıklara karşı da bir hayli etkili...

Sağlık 11.08.2022, 11:30
Abone ol
Isırgan otunun faydaları nelerdir? Isırgan otunun kendisi, çayı ve yağı birçok hastalığa şifa oluyor!

Isırgan otunun faydaları nelerdir? Isırgan otu hangi hastalıklara şifa olur? İşte cevaplar...

Kanı temizler, kan yapar, bağışıklığı güçlendirir. Dokunulduğunda hafif ısırık etkisi yapan ısırgan otu, neredeyse bütün hastalıklara şifa oluyor.

Ege Mutfağı'nda çok sık tüketilen bu şifalı bitki, iltihap giderir, şişlikleri dağıtır, kan şekerini düşürür. Isırgan otu, eklem, romatizma ve gut hastalıklarına, prostat, tiroid ve lenf bezlerinin büyümesine, böbrek ve safra kesesi taşlarına ve alerjik hastalıklara karşı kullanılabilir. 

AKCİĞERİ İLTİHAPTAN ARINDIRIR

Bu mucize özellikteki ot, arpa suyu ile pişirilip içilirse akciğeri iltihap ve balgamdan arındırır. Aynı şekilde pişirilerek içilen ısırgan otu tohumu ise astıma karşı etkilidir.

ISIRGAN OTU YAĞI KABIZLIĞI ÖNLER

Yağı içilince kabızlık sorunu sona erer, Arabistan bölgesinde yetiştirilen balsam ağacının zamkı ve sakızı olan mürsafi ile pişirilmiş ısırganotu adet kanamalarını söktürür.

DOĞUMU KOLAYLAŞTIRIR

Hamilelerin endişe duyduğu doğum korkusu ısırgan otu ile ortadan kaldırılabilir çünkü bu bitkinin tohumu doğumu kolaylaştırır. 

KÜLÜ BİLE ŞİFALIDIR

Isırganotunun külü bile faydalıdır. Bitki yakılarak elde edilen külü eritilmiş kaya tuzu ile yoğrulur, yağlı kağıda sürülür, kanser yaralarına ve tümörlere sarılır. Gazlı bez ile sabitleştirilip 10-12 saat bekletilir.

İltihaplı eklem, egzama, sedef, varis, büyümüş dalak, karaciğer ve her tür şişliğe de ısırgan otu ile şifa bulunabilir. Bunun için taze veya kuru ısırganotu ezilir ve sirke ile yoğrulur. Sonra yağlı kağıda sürülür ve rahatsız olan bölgeye sarılır. 

YEMEK VE SALATALARA TAZE ISIRGAN OTU EKLENEBİLİR

Taze ısırgan yemek veya salata olarak kullanılabilirken ezilmiş kuru yaprakları yemeklere serpilir. Et ile pişirilen ısırgan otu ise şifa veren özelliklerini yitirir.

ISIRGAN OTU ÇAY VÜCUDU TEMİZLER

Kuru ısırganotu çay olarak tüketilirse vücudu temizler. Böbrek taşlarını önler. Osteoporoz ve kemik sağlığına katkı sağlar. Prostat sağlığını korur.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!