banner2

İltihap önleyen bu besinleri mutlaka tüketin! Takviyelerden önce vitamin dolu gıdaların gücünden yararlanın

Vücudun sağlıklı bir şekilde işleyişini sürdürebilmesi için vitamin ve minerallere ihtiyacı var. Bunlar ya takviye haplar ya da gıda yoluyla alınabiliyor. İşte iltihaplanmaya karşı etkili olan vitaminler.

Sağlık 27.11.2022, 18:51
Abone ol
İltihap önleyen bu besinleri mutlaka tüketin! Takviyelerden önce vitamin dolu gıdaların gücünden yararlanın

Yıllarca süren araştırmalar, bazı vitaminlerin antiinflamatuar yani iltihap önleyici bileşiklere sahip olduğunu göstermiştir. Bu vitaminleri hem takviye şeklinde hem de çeşitli doğal gıdalarda bulabilirsiniz.

A VİTAMİNİ

Antiinflamatuar özelliği olan 6 vitaminden biri A vitamini. Çalışmalar, A vitamininin bağışıklık sisteminin aşırı aktif olmasını ve iltihaplanmaya neden olmasını önleyebileceğini gösteriyor. 

A vitamini yönünden zengin besinler arasında havuç, karahindiba, lahana, ıspanak, yeşil yapraklı sebzeler bulunuyor. 

B VİTAMİNİ 

Düşük B6 vitaminine sahip kişilerde, özellikle romatoid artrit gibi otoimmün hastalıklarda iltihaplanmadan sorumlu bileşik olan C-reaktif protein seviyeleri genellikle yüksek olacaktır. 

İltihabı azaltmak ve B6 vitaminini artırmak için, B vitaminleri açısından yüksek yiyecekler yemeyi deneyebilirsiniz. Bu gıdalar arasında lahana, biber, mantar, kavun, ton balığı ve kümes hayvanları var. 

FOLİK ASİT

Bir çalışma, günlük olarak ve kısa süreler için alınan düşük doz folik asit takviyesinin bile iltihaplanmayı azaltabileceğini buldu.

Börülce, koyu yeşil yapraklı sebzeler, kuşkonmaz, karaciğer ve C vitamini folik asit yönünden hayli zengin. 

C VİTAMİNİ 

C vitamininin bağışıklık sistemini güçlendirdiği biliniyor. Ayrıca iltihaplanmaya neden olan serbest radikallerle savaşıyor. B vitaminleri gibi C vitamini de C-reaktif proteini düşürmeye yardımcı olabilir. Diyetinizden daha fazla C vitamini almak için, sağlığı iyileştirebilecek ve potansiyel olarak kalp hastalığı ve kanser riskinizi azaltabilecek antioksidanlarla dolu çeşitli meyve ve sebzeleri yiyin.

D VİTAMİNİ 

Çalışmalar uzun süredir düşük D vitamini ile çeşitli enflamatuar hastalıklar arasında bir bağlantı kurmuş durumda. Ek olarak, D vitamini seviyelerini iyileştirmek vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabilir.

D vitamini , cildin doğrudan güneşe maruz kalmasından sonra vücut tarafından doğal olarak üretilir, ancak ihtiyacımız olan tüm D vitaminini bu şekilde zar zor sentezleyebiliriz. 

D vitamininin en iyi besin kaynakları şunlardır: balık, yumurta sarısı, karaciğer, D vitamini eklenmiş gıdalar

E VİTAMİNİ 

E vitamini bir başka antioksidan vitamindir. Badem ve ayçekirdeği gibi kabuklu yemişlerde ve tohumlarda doğal olarak bulunur. Avokado ve ıspanak gibi birçok meyve ve sebze de E vitamini açısından zengindir.

K VİTAMİNİ 

K vitamini enflamatuar belirteçleri azaltabilir, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olabilir ve kemik sağlığını koruyabilir. Kemik sağlığı için gerekli olmasına rağmen, çoğu insan diyetlerinden yeterince alamaz.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!