banner2

Hipotermi nedir? Hipotermi nasıl başlar? Hipotermi süresi nedir?

Kahramanmaraşda meydana gelen deprem sonrasında enkaz aaltında kalan vatandaşların soğuk hava şartları nedeniyle hiportermi geçirebilmektedir. Peki, Hipotermi nedir? Hipotermi nasıl başlar? Hiportermi süresi nedir?

Sağlık 06.02.2023, 17:44 06.02.2023, 17:48
Abone ol
Hipotermi nedir? Hipotermi nasıl başlar? Hipotermi süresi nedir?

Kahramanmaraşta meydana gelen deprem çok sayıda vatandaşımızın enkaz altında kalmasına neden oldu. Kış aylarını geçirdiğimiz şu günlerde soğuk hava enkaz altındaki vatandaşlarımızı da tehtit eden bir diğer unsurdur.

HİPOTERMİ NEDİR?

Hipotermi, insan vücudunun faaliyet göstermesi için gerekli ısıyı ürettiğinden daha hızlı kaybetmesi sonucunda ortaya çıkan ve vücut ısısının tehlikeli derecede düşmesine neden olan bir acil tıbbi durumdur. Normal vücut ısısı yaklaşık 37 C civarındadır. Hipotermi tanısı vücut sıcaklığı 35 C altına düştüğünde ortaya çıkar. Durumun belirti ve semptomları vücut sıcaklığının düşüklüğüne göre değişir.
Vücut ısısı düşen bireylerin kalbi, sinir sistemi ve diğer organları normal faaliyet gösteremez. Hipotermi, zamanında tedavi edilmeden bırakılırsa kalp dolaşım ve solunum sisteminin tamamen bozulmasına ve sonunda ölüme yol açabilir.

HİPOTERMİ NASIL BAŞLAR?

Hipotermi, düşük ısılara çok fazla maruz kalındığında belirir. Soğuk bir ortamda çok uzun süre zaman geçiren kişilerin vücudu hızlıca ısı kaybetmeye başlar, ısı kaybıyla birlikte vücudun depolanmış enerjisi tüketir. Sonuç olarak hiportermi meydana gelir.

HİPOTERMİ SÜRESİ NEDİR?

10 °C'lik bir su sıcaklığı bir saat kadar kısa bir sürede ölüme neden olabilir ve donma noktasına yakın su sıcaklıkları 15 dakika kadar kısa bir sürede ölüme neden olabilir

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!