banner2

Egzersiz yapanlar o hastalıktan korunuyor! Risk yüzde 74 azalıyor

Dünya genelinde en yaygın olan hastalıklardan diyabet, sağlıklı yaşam tarzıyla doğru orantılı. Yapılan araştırmalara göre fiziksel yönden aktif olmak da diyabetten korunmada etkili. Öyle ki egzersiz yapanlarda hastalığa yakalanma riski yüzde 74 daha düşük.

Sağlık 07.06.2023, 19:24
Abone ol
Egzersiz yapanlar o hastalıktan korunuyor! Risk yüzde 74 azalıyor

Diyabet, dünya genelinde bu hastalıkla yaşayan 540 milyon yetişkin ve henüz teşhis edilmemiş birçok kişi olduğu için küresel bir halk sağlığı sorunu. Ancak bu durum sağlıklı bir yaşam tarzı ile önlenebilir. 

Avustralya'da yapılan bir araştırmaya göre, tip 2 diyabet geliştirme riski taşıyan kişiler bile, fiziksel aktivitelerle diyabeti önemli ölçüde azaltabilir. 

60 BİN YETİŞKİN İNCELENDİ

Çalışma, başlangıçta ivmeölçer takan Birleşik Krallık Biobank'tan 60.000 yetişkini içeriyordu. Genetik risk puanı yüksek olan kişiler, düşük genetik risk puanına sahip kişilerle karşılaştırıldığında diyabet geliştirme riskinin 2,4 katı olduğu görüldü.

Günde bir saatten fazla orta-yüksek yoğunlukta fiziksel aktivitenin, günde beş dakikadan az fiziksel aktivite yapan katılımcılarla karşılaştırıldığında, tip-2 diyabet geliştirme riskinin yüzde 74 daha düşük olduğu görüldü. 

FİZİKİ AKTİVİTE DİYABET RİSKİNİ DÜŞÜRÜYOR

Genetik riski yüksek ancak fiziksel olarak en aktif kategoride yer alan katılımcıların, düşük genetik riske sahip ancak en az aktif kategoride yer alan katılımcılarla karşılaştırıldığında aslında daha düşük diyabet geliştirme riskine sahip oldukları da ortaya çıktı.  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!