Çift kol nakli olmuştu: Cihan Topal şimdi sırtında çuval taşıyor

12 yıl önce çift kol nakli yaptıran 39 yaşındaki Cihan Topal, Aydın'ın Efeler ilçesinde çiftçilik yapıyor. Topal'ın durumu tıpkı eski günlerdeki gibi...

Sağlık 18.01.2022, 16:14 18.01.2022, 16:15
Abone ol
Çift kol nakli olmuştu: Cihan Topal şimdi sırtında çuval taşıyor

2008 yılında kollarını yem makinesine kaptıran ve bundan 12 yıl önce Türkiye'nin konuştuğu başarılı bir operasyonla çift kol nakli yapılan Cihan Topal (39) sağlığına tamamen kavuştu.

Aydın'ın Efeler ilçesinde çiftçilik yapan, evli ve 2 çocuk babası Topal, şimdi zeytin çırpıyor, çuvalları taşıyor. 14 yıl önce yaşadığı kaza sonrası kol nakli olmak için Antalya Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne başvuran Topal'a, kazadan 2 yıl sonra şans güldü. 

Muğla'nın Milas ilçesinde geçirdiği trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen Fatih Demirel'in (23) iki kolu, 25 Eylül 2010'da, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 7 saat süren ameliyatla Cihan Topal'a nakledildi. Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından nakil yapılan Topal, Türkiye'de ilk çift kol nakli yapılan hasta olarak tıp tarihine geçti. 

12 yıldan beri nakil kollarıyla yaşamını sürdüren Topal, her işini de kendisi görüyor. Topal, dağlık arazide bulunan zeytinliğindeki ağaçlardan çırpma makinesi kullanarak topladığı zeytinleri çuvallarla sırtında taşıyor.

BEN 39 YAŞINDAYIM, KOLLARIM İSE 12...

Çalıştıkça kollarının daha da güçlendiğini söyleyen Cihan Topal, "Kol nakli olmamın üzerinden 12 yıl geçti. Şu an yapabildiklerim, benim için bir hayaldi. Bunları bugün yapabiliyorsam bunu organ bağışına borçluyum. 2 çocuğumu her sabah ellerinden tutarak okula götürmenin mutluluğunu da yaşıyorum. Benim yaptığım işi birçok kişi yapamıyor. Kendim her şeyi, kimseye muhtaç olmadan yapıyorum. Zeytinlerimi kendim çırpıp, toplayamasam, işçi tutmaya kalksam günlük 350 lira yevmiye vermek durumunda kalacaktım. 7 yıldır incirimi ve zeytinimi kendim topluyorum. Kollarımda hiçbir ağrı sızı olmuyor. Zaten zeytin çırpma makinesini kullanmak bana fizik tedavi oluyor. Kollarım her gün çalıştıkça daha da güçleniyor. O nedenle bu işi zevkle yapıyorum. Kendim 39, kollarım ise 12 yaşında." 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!