Yandex Metrica

Türkiye'den Finlandiya'nın NATO üyeliğine onay! TBMM'de süreç başlıyor

Türkiye'den Finlandiya'nın NATO üyeliğine onay! TBMM'de süreç başlıyor

Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile görüşme sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Finlandiya'nın NATO üyeliğine onay verdiklerini ve TBMM'deki sürecin başlatıldığını bildirdi. Erdoğan, İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin ise, "120 teröristin listesini verdik, 'bize verin' dedik. Teröristleri bize vermeyince bizim de İsveç'e olumlu yaklaşmamız mümkün değil." dedi.

Gündem

23.01.2024, 20:35

Son dakika haberleri... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö'yü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde törenle karşıladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, törenin ardından baş başa görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası iki lider ortak açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

Türkiye ve Finlandiya tarihi olarak iyi ilişkiler içinde bulunan iki dost ülkedir. 1924 yılında imzalanan anlaşmayla tesis edilen ilişkiler daha da güçlenmiştir. 

Finlandiya hükümeti ile halkının gösterdiği dayanışma için bir kez daha teşekkür ediyorum. Görüşmelerimizde Türkiye-Finlandiya ilişkilerini geliştirmekteki ortak niyeti teyit ettik. Geçen yıl ikili ticaret hacmimiz 2 milyar doları geride bıraktı. Orat hedefimiz ilk etapta 3 milyar Dolar daha sonra da 5 milyar dolara ulaşmak. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi çeşitlendirmeye hazırız.

Görüşmelerimizde ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve küresel mevzuları ele aldık. Finlandiya'nın Türkiye'nin AB üyeliğine verdiği güçlü desteği önemsiyoruz. 

15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde eylem yapmıştı! Şüphelinin ifadesi ortaya çıktı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde eylem yapmıştı! Şüphelinin ifadesi ortaya çıktı Haberi Görüntüle

FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞNE TÜRKİYE'DEN ONAY

Finlandiya'nın NATO'ya başvuru konusu görüşmelerde önemli yer tuttu. Finlandiya ve İsveç'in katılım sürecinin başlatılmasına Madrid'te onay vermiştik. Türkiye'nin haklı tereddütlerini giderilmesini istemiştik. 

Finlandiya'nın bu konuda samimi adımlar attıklarını gördük. Finlandiya'nın NATO'ya katılım protolokülün TBMM'deki onay sürecini başlatmaya karar verdik.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö'nun açıklamalarından satır başları:

NATO üyeliğimiz konusunda ifade ettiğiniz haberleri almak bizleri çok memnun ediyor. Bugün atılan imza da TBMM’de onay sürecini başlattığına dair çok önemli bir gösterge. Tüm Finlandiyalılar için önemli bir haber bu. 

(Cumhurbaşkanı Erdoğan için) Dünyanın her yerinde herkesle konuşabilen çok az kişiden birisiniz. Belki de bunu sadece siz yapıyorsunuz.

Tabii bir komşumuz var, İsveç. Kendileri çok iyi insanlar, iyi ilişkilerimiz var. Finlandiya'nın NATO üyeliği İsveç olmadan tamamlanamaz. Ortak çıkarlarımız var. Umarız Vilnius zirvesinde 32 ülke oluruz. 

SORU/CEVAP

Mesele sadece Gazze değil! İsrail askerinin kolundaki peçe iyi bakın: 'Sözde' büyük İsrail haritasının içinde Türkiye'de yer alıyor! Mesele sadece Gazze değil! İsrail askerinin kolundaki peçe iyi bakın:... Haberi Görüntüle

FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİ

(Erdoğan) Bizim İsveç'e karşı farklı bir yaklaşımız yok. Ancak İsveç teröristlere kucak açtı. 120 teröristin listesini verdik. Onlar vermedi, veremedi. 

Finlandiya'da böyle bir durum yok. Finlandiya taahhütleri yerine getiren adımları attı. O yüzden Finlandiya'ya olumlu yaklaşımımızı gösterdik. Temenni ederim ki seçim öncesi yetişir. Ülkelerimiz için hayırlı olsun.

(Niinistö) (NATO üyeliği için Türkiye'nin onay vermesi) Tüm Finlandiyalılar için çok önemli bir haber bu. Sizlere çok teşekkür ediyoruz.

Çöl sıcakları geliyor! Meteoroloji hava durumu raporunu yayınladı: Bu saatlerde dışarı çıkmayın Çöl sıcakları geliyor! Meteoroloji hava durumu raporunu yayınladı: Bu saatlerde... Haberi Görüntüle

İSVEÇ'İN NATO'YA ÜYELİK SÜRECİ

(Erdoğan) Türkiye'nin terörle mücadelede bir kırmızı çizgisi var. Eğer terörle mücadele atılan olumsuz yorumları gördükçe nereden gelirse gelsin biz gereken adımları atarız. Hatırladığım kadarıyla 124 kişilik terör listesinde herhangi bir gelişme yok. Sayın Başbakan iyi biri olabilir ama bizim için netice önemli.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading