Yandex Metrica

Seçim yasakları ne zaman başlayacak? YSK tarih verip uyardı

Seçim yasakları ne zaman başlayacak? YSK tarih verip uyardı

31 Mart'ta başlayacak yerel seçimlere 15 gün kaldı. Propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları 21 Mart Perşembe günü başlayacak, Türkiye 31 Mart'ta sandık başına gidecek.

Gündem

21.03.2024, 14:08

31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerine 15 gün kaldı.

Yüksek Seçim Kurulunun seçim takvimi uyarınca seçime ilişkin süreç işliyor.

Seçimlere 34 siyasi parti katılacak. Seçimde partilerin oy pusulasındaki sıralaması şu şekilde;

"AK Parti 1, İYİ Parti 2, Sol Parti 3, Büyük Birlik Partisi 4, Memleket Partisi 5, Anavatan Partisi 6, Demokratik Sol Parti 7, Yeniden Refah Partisi 8, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 9, Türkiye Komünist Partisi 10, Anadolu Birliği Partisi 11, Zafer Partisi 12, Halkın Kurtuluş Partisi 13, Türkiye Komünist Hareketi 14, Bağımsız Türkiye Partisi 15, Gelecek Partisi 16, Yeni Türkiye Partisi 17, CHP 18, Emek Partisi 19, HÜDA PAR 20, Hak ve Özgürlükler Partisi 21, Ocak Partisi 22, Adalet Birlik Partisi 23, Demokrat Parti 24, Güç Birliği Partisi 25, Millet Partisi 26, Milli Yol Partisi 27, Adalet Partisi 28, Aydınlık Demokrasi Partisi 29, MHP 30, Türkiye İşçi Partisi 31, Demokrasi ve Atılım Partisi 32, Saadet Partisi 33, Vatan Partisi 34."

30 bin TL'lik yardım! Turgut Altınok minibüs esnafına müjdeyi verdi: Yakıt desteği vereceğiz! 30 bin TL'lik yardım! Turgut Altınok minibüs esnafına müjdeyi verdi:... Haberi Görüntüle

SEÇİM YASAKLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları 21 Mart'ta başlayacak. YSK'nin takvimine göre, seçime giden süreçteki önemli tarihlerden biri de 21 Mart Perşembe olacak. Bu tarihte propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları başlayacak. Seçim propagandası 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00'de, seçim yasakları ise 31 Mart saat 23.59'da sona erecek. Bu süreçte seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin sona ermesine kadar yazılı basında ilan ve reklam yoluyla ya da internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek.

Bahar yeni bölümü bu akşam var mı? Bahar dizisi bugün var mı, yok mu? Bahar yeni bölümü bu akşam var mı? Bahar dizisi bugün... Haberi Görüntüle

SÖZLÜ PROPAGANDA YASAK

Seçim süresince genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesisler ile ilçe seçim kurullarının gösterdiği meydanların dışında toplu olarak sözlü propaganda yapılması yasak olacak. Açık yerlerde, güneşin batmasını müteakip ikinci saatin sonundan güneşin doğmasına kadar toplu olarak sözlü propaganda yapılması da yasak. Vatandaşların elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlar ile taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılamayacak. Ancak siyasi partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilecek.

2024 Kırklareli Vize yerel seçim sonuçları | Kırklareli Vize belde Çakıllı, Kıyıköy'de seçim sonuçları: Vize'de seçimi hangi parti kazandı? 2024 Kırklareli Vize yerel seçim sonuçları | Kırklareli Vize belde... Haberi Görüntüle

SEÇİM GEZİLERİ OLMAYACAK

Oy verme gününden önceki 10 günlük sürede, yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları yoluyla mini referandum gibi adlarla bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde veya vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın yapılması ve herhangi bir surette dağıtımı yasak olacak. Bakanlarla, milletvekillerinin yurt içindeki seçim propagandası ve gezileri, makam otomobilleri ya da resmi hizmete tahsis edilen vasıtalarla yapılamayacak. Bu amaçlı gezilerde, protokol icabı olan karşılama ve uğurlama törenleri yapılamayacak, resmi ziyafet verilemeyecek.

Bakanlar, milletvekilleri ve adayların seçim propagandası kapsamındaki gezilerine hiçbir memur katılamayacak.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Recep KIYATSIL

TRHaber.com - Gündem


Loading