Yandex Metrica

Kocaeli'ne körfezray müjdesi! Bakan Uraloğlu duyurdu: Şehir Hastanesi'ne ulaşım 15 dakikaya düştü

Kocaeli'ne körfezray müjdesi! Bakan Uraloğlu duyurdu: Şehir Hastanesi'ne ulaşım 15 dakikaya düştü

Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay Hattı’nı hizmete açan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu,  Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay Hattı’nın, Şehir Hastanesi’ne ulaşımı 15 dakikaya düşüreceğini bildirerek "5 istasyonu bulunan hattımız, günde 210 bin vatandaşımızı taşıyacak. Hattımız, Otogar istasyonundan Plajyolu tramvay hattına da entegre olacak" şeklinde konuştu.

Gündem

21.03.2024, 13:46

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, şehirleri yüksek hızlı trenlerle birbirine bağlarken şehir içi ulaşımında da kent içi raylı sistem rojelerini birbiri ardına hayata geçirdiklerine dikkat çekerek, şehir, ilçe, belediye ayrımı yapmadan Türkiye’nin dört bir yanını demir ağlarla ördüklerini söyledi.

18 Mayıs Beşiktaş Athena konseri başlama saati | Atena konseri saat kaçta, nerede yapılacak? 18 Mayıs Beşiktaş Athena konseri başlama saati | Atena konseri... Haberi Görüntüle

KENTİ İÇİ RAYLI SİSTEM

"2002 yılından bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde demiryolları sektöründe dev yatırımlarla büyük mesafeler kat edildiğini anlatarak, çok büyük kent içi raylı sistem projelerini de hayata geçirdiklerinin altını çizen Uraloğlu, “Özellikle büyük şehirlerde yaşayan vatandaşlarımızın trafik nedeniyle yaşamının kâbusa dönüşmemesi için çok önemli kent içi raylı sistem projelerini Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak biz yapıyoruz." dedi.

"Sadece bu yılın başından bu yana; Gayrettepe-İstanbul Havalimanı Metro Hattımızın son halkası Kağıthane-Gayrettepe kesimini, Sirkeci-Kazlıçeşme Raylı sistem hattını ve daha bir hafta önce yine Cumhurbaşkanımız ile birlikte; Bakırköy Sahil- Bahçelievler-Güngören-Bağcılar Kirazlı Metro Hattımızı hizmete açtık." diyerek sözlerine devam eden Uraloğlu, "Şimdi tabi proje isimlerini duyunca hep İstanbul’da çalışıyormuşuz gibi anlaşılmasın. Bu yılın başından beri açılışları denk geldiği için onları saydım." ifadelerini kulllandı.

19 Mayıs hangi güne denk gelecek? 19 Mayıs özel sektöre tatil mi? 19 Mayıs hangi güne denk gelecek? 19 Mayıs özel sektöre... Haberi Görüntüle

416 KM KENT İÇİN RAYLI SİSTEM TAMAMLANDI

Sözlerine devam eden Uraloğlu, "Ankara’da; Batıkent-Sincan, Kızılay-Çayyolu, Keçiören-Atatürk Kültür Merkezi Metrolarını ve BAŞKENTRAY’ı Kayseri’de; Anafartalar-YHT Gar Tramvayı’nı, Antalya’da; Expo Havalimanı Tramvay Hattını, İzmir’de Büyükşehir Belediyesi ile ortak bir çalışma yaparak İZBAN’ı hayata geçirdik. Gaziantep’te de yine Büyükşehir ile birlikte çalışarak GAZİRAY’ı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak biz hayata geçirdik. Türkiye genelinde 416 kilometre kent içi raylı sistem projesini tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk” diye konuştu.

Benzin indirim 7 Mayıs son dakika | Benzine bu gece indirim var mı? Benzin litresi ne kadar oldu? Benzin indirim 7 Mayıs son dakika | Benzine bu gece... Haberi Görüntüle

KOCAELİ ŞEHİR HASTANESİNE ULAŞIM 15 DK DÜŞTÜ

Açıklamalarına devam eden Uraloğlu, şu anda da Kocaeli’nde Gebze Sahil - Darıca OSB metrosu başta olmak üzere Kocaeli, İstanbul ve Bursa’da 60,7 kilometre daha yeni raylı sistem hattının yapım çalışmalarına devam ettiklerini açıkladı. Ayrıca Uraloğlu, bu noktada Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay hattının yapımına da büyük önem verdiklerinin altın çizdi.

"2022 yılı kasım ayında sözleşmesinin imzalayarak Kocaeli Şehir Hastanesi Tramvay hattının yapımını başlattıklarını anımsatarak, hattın Kanal Yolu, Turan Güneş, Başaran, FTR ve Şehir Hastanesi olmak üzere beş istasyondan oluştuğunu açıkladı." diyerek sözlerine devam eden Uraloğlu, "3,1 kilometrelik hattın yapımını bir buçuk yıldan kısa sürede tamamladıklarını vurguladı.

Sözlerine devam eden Uraloğlu, “Toplamda 40 bin 819 m3 beton, 5 bin 975 ton demir imalatı gerçekleştirdik. Ayrıca 8 bin 500 m3 Taş Duvar, 3 bin 980 m2 Taş Pere ve 2 bin 400 metre Fore Kazık imalatı da tamamladık. Göründüğünden çok daha büyük bir projeyi kısa sürede hizmete verdik. Şehrin dışında bulunan Kocaeli Şehir Hastanesi’ne ulaşım 15 dakikaya düştü. Tramvaylarımız günde 210 bin vatandaşımızı taşıyacak. Hattımız, Otogar istasyonundan Plajyolu tramvay hattına da entegre olacak Ramazan Bayramı'na kadar hattımız ücretsiz olarak hizmet verecek" şeklinde konuştu.

ABD'li müdür Türkiye'den kaçırırken yakayı ele verdi! Litresi 10 milyon dolar ABD'li müdür Türkiye'den kaçırırken yakayı ele verdi! Litresi 10 milyon... Haberi Görüntüle

KOCAELİ’NE 264 MİLYAR LİRA ULAŞTIRMA YATIRIMI

Açıklamalarında devam eden Uraloğlu, Kocaeli’nin Avrupa-Ortadoğu arası geçiş koridoru üzerinde bulunması ve İstanbul’a yakınlığı ile sahip olduğu fırsatları iyi kullanmış bir şehir olduğunu söyledi. 

Kara, deniz ve demiryolu ulaşımında sağladığı ciddi avantajları sayesinde gelişimini sürdürmeye ve önemini korumaya devam ettiğini söyleyen Uraloğlu, ulaşım olanaklarının çeşitli olmasının Kocaeli’yi çok avantajlı kaldığının altını çizdi. 

Bu nedenle büyük ölçekli işletmelerin en çok Kocaeli’ni tercih ettiğini kaydeden Uraloğlu, “Kocaeli için geliştirilen ulaşım projelerine de bu açıdan yaklaşıyoruz. Bugüne kadar Kocaeli’nin ulaşım ve iletişim altyapısı için 264 milyar Lira üzerinde yatırım gerçekleştirdik. Kocaeli’yi ulaşım anlamında dünyaya entegre ettik ve tam anlamıyla uluslararası bir ticaret merkezine dönüştürdük. Başta İstanbul olmak üzere tüm komşularına yüksek standartlı bölünmüş yollarla bağladık." dedi.

Sözlerine devam eden Uraloğlu, "80 yılda yapılan 151 kilometre bölünmüş yol uzunluğunu 22 yılda 376 kilometreye çıkardık. İstanbul-İzmir ve Kuzey Marmara Otoyollarını tamamlayarak dört bir yanını otoyol ağı ile sardık. Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren Hattı ile Kocaeli’ni de YHT ile tanıştırdık. Köseköy Lojistik Merkezinin ilk etabını açarak İthalat ve ihracat taşımalarına büyük bir ivme kazandırdık” ifadelerini kullandı.

THY Arnavutköy Yenişehir kurası kazanan isimler listesi | Emlak Konut THY kura sonuçları açıklandı mı? THY Arnavutköy Yenişehir kurası kazanan isimler listesi | Emlak Konut... Haberi Görüntüle

"O METRO HATTI 330 BİN YOLCU TAŞIYACAK"

Kocaeli’nde kent içi raylı sistem projelerine de devam ettiklerini belirten Uraloğlu, Gebze Sahil - Darıca OSB Metro Hattı ile Gebze Organize Sanayi Bölgesi ile Darıca Sahili arasındaki yerleşimin yoğun olduğu bölgeleri metro konforunda birbirine bağlayacaklarını belirtti. 15,4 kilometre uzunluğunda çift hat olarak inşa edilen metronun 11 istasyonda hizmet vereceğini anlatan Uraloğlu, “Tasarım hızı 90 kilometre olan araçlarla günde 330 bin yolcuya hizmet edecek kapasitedir. Bu hat, Gar İstasyonu ile Marmaray Hattına entegrasyon imkanı da sunacak. Ayrıca OSB İstasyonu’nun yaklaşık 1 kilometre kuzeyinde, yaklaşık 93 bin m2 alan üzerinde 68 adet metro aracı kapasiteli depo ve bakım alanı da inşa ediyoruz” dedi.

Son dakika...Tarihi Mısır Çarşısı'nda yangın: Bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi! Son dakika...Tarihi Mısır Çarşısı'nda yangın: Bölgeye çok sayıda ekip sevk... Haberi Görüntüle

KÖRFEZRAY, YATIRIM PROGRAMINA ALINDI

Bakan Uraloğlu, Kocaeli Kuzey Metrosu’nu 26,8 kilometre uzunluğunda olarak yatırım programına alındığını da bildirerek, “İnşallah bu yıl ihalesini de yapacağız. Ve bitirdiğimizde de ismi KörfezRay olacak. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Ozan KOLTUK

TRHaber.com - Gündem


Loading