İsveç ile Finlandiya'nın NATO'ya katılmasında son söz Türkiye'nin olacak!

Rusya ile Ukrayna arasındaki arabuluculuk rolünü başarıyla üstlenen Türkiye şimdi de Finlandiya ve İsveç ile NATO görüşmesi gerçekleştiriyor. İki ülkenin başvurusunun değerlendirilmesinde son sözü, NATO'nun en güçlü ülkelerinden biri olan Türkiye söyleyecek.

Gündem 15.05.2022, 09:48 15.05.2022, 10:03
Abone ol
İsveç ile Finlandiya'nın NATO'ya katılmasında son söz Türkiye'nin olacak!

İsveç ile Finlandiya, NATO'ya katılma noktasında Türkiye'yi ikna etmeye çalışıyor. Bu kapsamda, geçtiğimiz günlerde Finlandiya ve İsveç'ten bir hamle geldi.

İki ülke peş peşe açıklamalar yaparak NATO'ya üyelik başvurusunda bulunacağını duyurdu.

Karar ise Türkiye tarafından olumlu karşılanmadı.

İSKANDİNAV ÜLKELERİ PKK'YA AÇIK VE GİZLİ DESTEK VERİYOR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, iki ülkenin açık bir şekilde PKK/YPG terör örgütlerini desteklediğini vurguladı

Bakan Çavuşoğlu açıklamasının devamında da "Dolayısıyla müttefik olacak bir ülke açıkça PKK/YPG'ye, her gün bize saldıran askerlerimizi, polisimizi şehit eden sivillerimizi şehit eden terör örgütüne destek vermemeleri gerekiyor." dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: OLUMLU BİR DÜŞÜNCE İÇERİSİNDE DEĞİLİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da benzer bir açıklama yaparak başvuru kararına soğuk baktıklarını dile getirdi.

Gelişmeleri takip ettiklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Çünkü daha önce Yunanistan ile ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptılar bizden önceki yönetimler ve Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı NATO'yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz.

Kaldı ki İskandinav ülkeleri ne yazık ki terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK'sı, DHKPC'si İsveç'te, Hollanda'da yuvalanmış durumdalar. Ve oraların hatta daha da ileri gidiyorum parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil."

BERLİN'DE TÜRKİYE, İSVEÇ, FİNLANDİYA ZİRVESİ

Açıklamaların ardından Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Berlin'e gitti.

Bakan Çavuşoğlu, burada İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto ile üçlü zirve gerçekleştirdi.

"TÜRKİYE İLE FARKLILIKLARIN ÜSTESİNDEN GELEBİLECEĞİMİZİ UMUYORUM"

Zirve öncesi konuşan Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto,"Farklı grupların veya farklı kişilerin ayrıntılarına girmek istemiyorum ama sadece terörle mücadelenin siyasetimizde çok önemli bir ilke olduğunu ve bunun NATO'da da çok önemli bir ilke olduğunu söylemek istiyorum." dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelikleri hakkındaki açıklamalarına da değinen Haavisto, "NATO üyeliği konusunda Türkiye ile farklılıkların üstesinden gelebileceğimizi umuyorum." dedi.

PKK İLE MÜCADELEDE SOMUT BİR SÖZ VERMEDİ

Türkiye’nin Finlandiya'ya eleştirilerini değerlendiren Bakan Haavisto, terörle mücadelenin çok önemli olduğunu ifade etti ancak terör örgütü PKK ile mücadele konusunda somut bir söz vermekten kaçındı. "Her NATO üyesi ülkenin üyeliğe başvuran ülkeler hakkında kendi görüşlerine sahip olma hakkına sahip olduğunu" kaydeden Pekka Haavisto, bu baharda Türkiye'yi iki kez ziyaret ettiğini ve mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünü hatırlattı.

İSVEÇ DAHA NET

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ise toplantı öncesi konuya değinerek dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

Ann Linde, "Avrupa Birliği gibi biz de PKK'nın terör örgütü olduğuna inanıyoruz." ifadesini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!