SON DAKİKA

Fetullahçı Terör Örgütü ihanet girişimine böyle hazırlandı: Kapadokya sakinlerine sesleniyorum!

ABD destekli Fetullahçı Terör Örgütü, AK Parti'nin 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde elde ettiği yüzde 49'luk zaferin ardından 'darbe' talimatı aldı. Örgüt o tarihten sonra elebaşı Fetullah Gülen’in şifreli mesajlarıyla hazırlıklara başladı.

Gündem

01.02.2024, 16:56

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) aralarında güvenlik güçlerinin de olduğu 251 kişinin şehit edildiği, yüzlerce vatandaşın yaralandığı 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine yaklaşık bir yıl öncesinden hazırlanmaya başladı.

Darbe girişimi davaları için hazırlanan iddianame, mütalaa ve gerekçeli kararlara yansıyan bilgilere göre AK Parti'nin 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde yüzde 49 oy oranıyla yeniden iktidara gelmesi, FETÖ'nün paniklemesine neden oldu.

Zira yeniden tek başına iktidara gelen hükümetin, Yüksek Askeri Şûrâ (YAŞ) kararlarıyla FETÖ'cü askerleri tasfiye edeceğini bilen örgütün beyin takımı, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının, aralarında generallerin de olduğu örgüt mensubu askerlere yönelik gözaltı kararıyla sarsılmıştı.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın yanı sıra teşkilatın üst düzey görevlilerinin ifadeye çağrılması, 17/25 Aralık soruşturmaları ve MİT TIR’larının durdurulması gibi kumpaslarla hükümete geri adım attıramayacağını anlayan FETÖ, son çare olarak darbe yapmaya karar verdi.

Annesinin İstanbul Havalimanı'nda bekletildiğini iddia etmişti: Serbest bırakıldı Haberi Görüntüle

YEŞİL CÜBBEYLE FEDAİLERİNE SESLENDİ

Örgüt elebaşı Fetullah Gülen, 19 Mart 2016'da haki cübbesiyle kamera karşısına geçerek, "Antrparantez umum adına konuşuyorum. Kapadokya sakinleri, oradaki serkarlar adına konuşuyorum" ifadelerinin de yer aldığı konuşmasını yaptı.

Gülen'in ‘Kapadokya sakinleri’ dediği kitle, darbe girişimini yapacak örgüt mensubu askerlerdi.

Elebaşının bu talimatının ardından darbeyi örgüt mensubu askerlerle birlikte Akıncı Üssü'nde yönetecek üst düzey mahrem imamlar Adil Öksüz, Kemal Batmaz, Nurettin Oruç, Hakan Çiçek ve Harun Biniş, darbeye hazırlık kapsamında yurt dışı seyahatlerine başladı.

Girişimden 4 gün önce son kez aynı uçakla ABD'ye giden Öksüz ve Batmaz, darbe planını Gülen'e onaylattı.

Survivor All Star kırmızı takım Merve Aydın hamile mi? Survivor... Haberi Görüntüle

O ÇAĞRIDAN SONRA TOPLANTILAR BAŞLADI

Gülen'in çağrısından sonra Türkiye'nin dört bir tarafındaki örgüt mensubu asker ve onlardan sorumlu mahrem imamlar, darbe toplantılarına başladı.

Adil Öksüz başkanlığında, sözde Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin de katıldığı Ankara Konutkent'teki villada 6-7-8-9 Temmuz 2016'da son hazırlıklar gözden geçirildi.

Ankara başta olmak üzere Türkiye genelinde hangi birliklerin kullanılacağı, uçakların bombalayacağı kritik kamu kurumları, alıkonulacak darbe karşıtı generaller ve sıkıyönetim atamalarına ilişkin detaylar belirlendi.

İhanet gecesi Ankara semalarında alçaktan uçan ve bomba yağdıran darbeci pilotlar da bağlı oldukları mahrem imamların talimatının ardından darbeye hazırlık sürecini başlattı.

CHP'li İBB'nin fonladığı trol sayfa İmamoğlu'nun kabusu oldu: 'İBB Haber'... Haberi Görüntüle

“CEMAATTEN OLDUĞUNUZU BİLİYORUM”

Girişimden bir gün önce, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kavşağı'nı bombalayan eski pilot üsteğmen Müslim Macit, Emniyet Havacılık Dairesi Başkanlığını vuran eski pilot üsteğmen Mehmet Çetin Kaplan ile Ankara semalarında alçak uçuş yapan eski pilot üsteğmen Adem Kırcı, 15 Temmuz gecesi ilk alçaktan uçuşu yapan ve darbeci pilotlara bombalanacak noktaların bilgisini aktaran eski kurmay binbaşı Mehmet Fatih Çavur'un evinde bir araya geldi.

Pilotlara, "Cemaatten olduğunuzu biliyorum" diyen Çavur, "Siz, bugüne kadar bunlar için yetiştirildiniz. Verdiğimiz emeğin karşılığını ödeyeceksiniz. Ben bugüne kadar savaşvari günler olmasını bekliyordum" dedikten darbe gecesi yapılacakları aktardı.

Darbeci Özcan Karacan, 15 Temmuz'dan 2 yıl sonra Antalya'da kılık değiştirmiş halde yakalanmıştı.

Yol kenarında lastik değiştirirken ölüm geldi! Alkollü sürücü 3 gence... Haberi Görüntüle

...VE HEDEFLER BELİRLENİYOR 

F-16 pilotlarının yanı sıra Ankara'da TRT, Jandarma Genel Komutanlığı, MİT yerleşkesine saldırı düzenleyen helikopter pilotları da darbe hazırlıkları kapsamında toplantı düzenledi.

Yenimahalle'deki örgüt evinde 13 Temmuz'daki toplantıda, sözde konsey üyesi eski yarbay Özcan Karacan ile eski yarbaylar İlkay Ateş, Erdal Başlar ve eski binbaşı Taha Fatih Çelik vardı.

Saat 03.00'te darbenin başlayacağı bilgisini alan söz konusu darbeciler, aralarında görev dağılımı yaptı.

İhanet girişiminden 3 gün önce jandarma sınıfındaki örgüt mensubu askerlerin bir kısmı mahrem imamlarla Şaşmaz Sanayi Sitesi yakınlarındaki Ambarlı'da darbe toplantısındaydı.

Darbe gecesi görev verilen askerler, mahrem imamların nezaretinde ilk kez gerçek isimleriyle birbirleriyle tanıştırıldı.

Darbenin yapılacağını aktaran imamlar, 15 Temmuz akşamına ilişkin görev dağılımına herkesin uymasını istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan siyasi hokkabazlara tepki: Kendilerine bile hayrı yok Haberi Görüntüle

Anayasa Mahkemesi'nden 'Madımak' kararı! Haberi Görüntüle

İSTANBUL’DAKİ DARBE HAZIRLIKLARI

Darbe hazırlıklarının bir diğer adresi, 99 kişinin şehit edildiği İstanbul'du.

Maltepe 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı, 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ve Hava Harp Okulu, darbecilerin toplantılarına ev sahipliği yaptı.

Darbeciler, İstanbul'daki ilk toplantıyı Maltepe 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda 12-13-14 Temmuz 2016'da yaptı.

Görev yeri Ankara olan darbeci eski kurmay albay Muzaffer Düzenli'nin de katıldığı toplantılarda, eski 2. Zırhlı Tugay Komutanı tuğgeneral Özkan Aydoğdu, eski 1. Ordu Harekat Yarbaşkanı tuğgeneral Eyyüp Gürler, eski kurmay albaylar Mehmet Kapan, Uzay Şahin, Ömer Faruk Özköse, Sadık Cebeci, Rıfkı Keser ile Onur Özden, eski kurmay yarbaylar Engin Durmaz, İrfan Arat, Fatih Karakaya ile Şakir Çınar, eski kurmay binbaşılar Mehmet Murat Çelebioğlu ile Murat Yanık ve eski yüzbaşı Mehmet Karabekir hazır bulundu. Eski Kuleli Askeri Lisesi Komutanı albay Mürsel Çıkrıkçı sadece 12 Temmuz'daki toplantıya katıldı.

Organize İşler ne zaman, nerede çekildi? Organize İşler konusu ne,... Haberi Görüntüle

HANGİ BİRLİK NEREYİ İŞGAL EDECEK?

Düzenli ve Aydoğdu, İstanbul haritası üzerinde 15 Temmuz akşamı kritik kurum ve ulaşım yollarının nasıl işgal edileceğini birlik komutanlarına anlattıktan sonra görev dağılımı yaptı.

Buna göre Kuleli Askeri Lisesi köprü ayaklarını 2. Zırhlı Tugay Komutanlığı, Sabiha Gökçen Havalimanı'nı Üsküdar Çevik Kuvvet, Türk Telekom Genel Merkezi'ni, TEM ve E-5 bağlantı yollarının birini Samandıra’daki Motorlu Alay Komutanlığı diğerini ise Piyade Okul Komutanlığı kontrol edecekti.

Düzenli, Murat Yanık, Onur Özden, Mehmet Murat Çelebioğlu ve Uzay Şahin ise irtibat ve koordinasyon timi görevini üstlenecekti.

Mehmet Nail Yiğit, siyasi ve bürokratların gözaltına alınması, Fethi Alpay da Hava Harp Okulu'nun faaliyetleri ve İstanbul'da gerçekleşen uçuşların sorumluluğunu aldı.

Özkan Aydoğdu, 1. Tank Tabur Komutanı Şakir Çınar'ı Sabiha Gökçen Havalimanı, 2. Tank Tabur Komutanı İrfan Arat'ı her iki boğaz köprüsünün Anadolu yakasının girişlerini kontrol altına alma ve Üsküdar'daki Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nü işgal etmeleri için görevlendirdi.

Toplantılarda AKOM, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lojistik Destek Merkezi, TRT Harbiye Radyo binası ve TRT Ulus binası ile Taksim Meydanı işgali için Hasdal 6. Motorlu Piyade Alayı askerlerinin kullanılması kararlaştırıldı.

Darbe girişiminden bir gün önce 66. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığındaki toplantıya Yanık, Şahin ve Çelebioğlu'nun yanı sıra darbeciler Tugay Komutanı eski Tuğgeneral Mehmet Nail Yiğit, Komutan Yardımcısı eski kurmay albay Yusuf Sarı, eski kurmay yarbay Osman Akkaya, eski kurmay binbaşı Ahmet Baykal, eski kurmay yüzbaşı Özkan Özgenç, eski kurmay yarbay Kadir Yıldız ve eski kurmay binbaşı Fatih Sönmez katıldı.

Toplantıda, Avrupa yakasında gözaltına alınacakların kimler tarafından ve nasıl derdest edileceği masaya yatırıldı.

Son dakika: Yozgat'ta feci kaza! Yolcu otobüsü devrilip yan yattı... Haberi Görüntüle

SON TOPLANTI HAVA HARP OKULU’NDA

İstanbul'daki son darbeye hazırlık toplantısı, 14 Temmuz'da 21.00 sıralarında Hava Harp Okulu'nda başladı.

Toplantıya Fethi Alpay, Murat Yanık, Uzay Şahin, Mehmet Murat Çelebioğlu, Muzaffer Düzenli, Eyüp Gürler, Müslüm Kaya, Nebi Gazneli, Sadık Cebeci, Onur Özden, Gökhan Şahin Sönmezateş, Ahmet Gümüş, Rıfkı Keser, Zafer Özleblebici, Ahmet Zeki Gerehan'ın katıldığı kamera kayıtlarından tespit edildi.

Toplantının koordinatörlüğünü Alpay, Sönmezateş ve Düzenli yaptı, ihanet girişiminin son hazırlıkları ve görev dağılımları gözden geçirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan timin başında yer alan Sönmezateş, bu toplantının yanı sıra Moda Deniz Kulubü'ndeki düğüne katılacak generallerin alıkonulmasını da organize etti.

İSKİ 15 Şubat İstanbul'da su kesintisi olacak ilçeleri açıkladı! İstanbul'da... Haberi Görüntüle

ANADOLU’DAKİ DARBE HAZIRLIKLARI 

FETÖ, Ankara ve İstanbul'un yanı sıra Edirne, Denizli, Isparta ve İzmir'de de darbe hazırlıkları yaptı.

Sözde atama listesinde Edirne sıkıyönetim komutanı olarak atanan eski 54. Mekanize Tugay Komutanı tuğgeneral Hidayet Arı, ihanet girişiminden bir gün önce Kırklareli'nin Babaeski ilçesinde, firari albay Uzay Şahin ve binbaşı Mehmet Murat Çelebioğlu ile tugay komutanlığının resmi konutunda buluştu.

Ardından Edirne'ye dönen Arı, 15 Temmuz akşamı için yapılan görev dağılımını eski 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı tuğgeneral Bekir Koçak'a aktardı ve saat 03.00'te harekete geçileceğini söyledi.

THY'den sevgililer gününe özel kampanya: Uçak biletlerine yüzde 40 indirim!... Haberi Görüntüle

EGE’DE FAAL ÇALIŞAN BİR TERÖRİST

Sözde Denizli ‘sıkıyönetim komutanı’ olarak atanan eski 11. Komando Tugay Komutanı tuğgeneral Kamil Özhan Özbakır da darbe girişimi hazırlıkları kapsamında aktif rol alan isimler arasındaydı.

Yıllık izinden 12 Temmuz 2016'da dönen Özbakır, akşam saatlerinde karargahtaki kameriyede kendisi gibi darbeci askerlerle toplantı yaptı ve görüşme sırasında cep telefonları ayrı bir yerde tutuldu.

Darbe yapılacağı bilgisini görüştüğü isimlerle paylaşan Özbakır, burada görev dağılımı yaptıktan sonra ihanet toplantılarına çevre illerde devam etti.

Özbakır, bir gün sonra sivil plaka taktırdığı resmi aracıyla Aydın'daki Söke Komutan Yardımcılığını ziyaret etti, daha sonra İzmir'e geçti.

İhanet gecesi üstleneceği görev kapsamında komutasındaki birliğini hazırlayan Özbakır, darbe startı verilmesiyle cunta faaliyetlerine başladı.

İstanbul polisinden Barış Boyun suç örgütüne operasyon: 4 kişi tutuklandı Haberi Görüntüle

Halk TV'den Lütfü Savaş'ı ve CHP'yi eleştiren Gökhan Zan'a sansür! Haberi Görüntüle

KOMANDO TUGAYININ DARBECİ KOMUTANI

Darbe hazırlıklarının bir diğer adresi ise Isparta'da konuşlu Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı idi.

Eski Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanı tümgeneral Metin Akkaya, darbe girişiminin bilgisini aldıktan sonra yıllık izinde olmasına rağmen kışlaya gelmeye devam etti.

Kapısını kilitlediği odasında saatlerce darbe planı üzerinde çalışan Çetinkaya, daha sonra Isparta Terörizmle Mücadele Eğitim ve Tatbikat Merkezi Komutanlığındaki 40. Piyade Eğitim Alayının o dönem komutanı eski albay Ahmet Yıldırım'a darbenin zamanını, ne şekilde gerçekleştirileceğini ve bu süreçteki rollerini anlattı.

Konya'da aşırı hız can aldı: Ağaca çarpan otomobildeki 3 kişi... Haberi Görüntüle

AZ KALSIN İZMİR’İN TEK HAKİMİ OLACAKTI

Sözde Manisa ve İzmir sıkıyönetim komutanı olarak atanan eski tümgeneral Memduh Hakbilen de 15 Temmuz'dan günler önce darbe girişimine hazırlık yapan isimdi.

Ege Ordusu Komutanlığı Kurmay Başkanlığı gibi önemli bir görevde olan Hakbilen, darbe girişiminden günler önce Ege Ordusu İstihkam Taburuna, yürürlükten kaldırılan Emniyet Asayiş Yardım Protokolü (EMASYA) kapsamında birliklerin hazırlanması talimatı verdi.

Hakbilen, ayrıca İzmir'in kritik kamu kurumlarının işgal edilmesi ve şehirde kontrolün sağlanması için Denizli'de konuşlu 11. Motorize Piyade Tugayı, Edremit'teki 19. Motorize Piyade Tugayı ve Bergama Alay Komutanlığındaki zırhlı araçların intikal için hazırlanmasını istedi.

Hakbilen, kendisiyle birlikte hareket eden darbecilerle son hazırlıkları gözden geçirdikten sonra ihanet saatini bekledi.

RTÜK'ten sert uyarı! RTÜK 31 Mart 2024 Yerel Seçimleri için... Haberi Görüntüle

İHANET GÜNÜ GELDİ ÇATTI 

Hazırlıkları bu şekilde tamamlayan FETÖ, 15 Temmuz akşamı ihanet girişimine kalkıştı. Savaş jetlerinin alçaktan uçmasıyla başlayan darbe girişimi, canı pahasına direnen halkın zaferiyle sonuçlandı.

Türkiye'nin, o karanlık gecede aydınlığa çıkması için mücadele eden sivil, polis ve askerlerden 150'si Ankara'da, 99'u İstanbul'da, 2'si Muğla'da şehadete yürüdü.
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Loading