Yandex Metrica

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Azerbaycan'a '28 Mayıs' tebriği!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Azerbaycan'a '28 Mayıs' tebriği!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'ın Bağımsızlık Günü'nü yayımladığı mesajla tebrik etti. Erdoğan,'Azerbaycan'ın bağımsızlığından bu yana izlediği yoldan gurur duyuyoruz.' dedi.  

Gündem

25.05.2024, 13:04

Cumhurbaşaknı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e, 28 Mayıs Bağımsızlık Günü dolayısıyla tebrik mesajı gönderdi.

Adana'da orman yangını! Ekipler karadan ve havadan müdahale ediyor Adana'da orman yangını! Ekipler karadan ve havadan müdahale ediyor Haberi Görüntüle

TEK MİLLET İKİ DEVLET RUHU 

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan mesajında şunları kaydetti:

Azerbaycan'ın bağımsızlığından bu yana izlediği yoldan gurur duyuyoruz. Türkiye olarak, Eylül 2023'te toprak bütünlüğünün başarılı bir şekilde yeniden tesis edilmesi sonrasındaki ilk Bağımsızlık Günü'nde kardeşimiz Azerbaycan'ın haklı gururunu ve sevincini paylaşıyoruz. Azerbaycan'ın hem bölgede hem de yakın coğrafyada kaydettiği ilerlemelerden her zaman gurur duyuyoruz ve 'tek millet, iki devlet' ruhuyla üst düzey stratejik ilişkilerimizi daha da güçlendirme yönündeki ortak iradeden son derece memnunuz.

20-21 Haziran özel sektör çalışanlarına tatil mi? Bankalar, PTT, kargolar 20 ve 21 Haziran'da açık mı, kapalı mı? 20-21 Haziran özel sektör çalışanlarına tatil mi? Bankalar, PTT, kargolar... Haberi Görüntüle

AZERBAYCAN'DA İKİ BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ 

Azerbaycan’ın ilk bağımsızlık mücadelesi 104 yıl önce verildi.1918 yılında Kafkas İslam Ordusu’nun yardımıyla Ermeni ve Bolşevik zulmüne son verildi, Türk-İslam aleminin ilk bağımsız cumhuriyeti kuruldu. Ancak ilk bağımsız cumhuriyetin ömrü uzun olmadı.Azerbaycan Demokratik Halk Cumhuriyeti, 1920’de Sovyet işgaline uğradı.

İstanbul Valiliği duyurdu: Ağır tonajlı araçların şehirden çıkışına kısıtlama getirildi İstanbul Valiliği duyurdu: Ağır tonajlı araçların şehirden çıkışına kısıtlama getirildi Haberi Görüntüle

KANLI OCAK 

1980’li yılların sonuna doğru Sovyetler’in çöküş dönemine girmesi, Azerbaycan'da mücadeleyi canlandırdı. Tarihe Kanlı Ocak olarak geçen 20 Ocak 1990’da Kızıl Ordu, bağımsızlık isteklerini bastırmak için Bakü’ye girdi.O gün, bağımsızlık yolunda 130’dan fazla şehit verildi.

Marmara'da korkutan görüntüler: Uzmanlar uyardı! Denize girmeyin Marmara'da korkutan görüntüler: Uzmanlar uyardı! Denize girmeyin Haberi Görüntüle

İKİNCİ BAĞIMSIZLIK 1991 YILINDA İLAN EDİLDİ 

Direniş, bağımsızlıkla taçlanıncaya kadar sürdü.18 Ekim 1991 tarihi Azerbaycan Devleti’nin ikinci kez bağımsızlık kazandığı gün olarak tarihe geçti.

Karabağ'ın 44 günlük savaşla işgalden kurtarılmasına atfen, "Bağımsızlık Günü" olarak kutlanan 18 Ekim'in "Bağımsızlığın Yeniden Sağlanması Günü" olarak kutlanması kararlaştırıldı.

Nusretoğlu, ''Karabağ'ı büyük ölçüde işgalden azad etmesi bizim milli istiklalimizin devletçiliğimizin ne kadar önemli olduğunu özellikle kardeş Türkiye ile stratejik ittifakın ortak güç inşasının asrın evvellerinde olduğu gibi bugün de nasıl önemli olduğunu açık net bir şekilde ortaya koyuyor'' dedi.

Azerbaycan'da Cumhuriyet Günü olarak kutlanan 28 Mayıs tarihinde de Bağımsızlık Günü kutlanıyor.

 

Habere Tepki Ver

1

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading