banner2

Bakan Karaismailoğlu'ndan Türksat 5B açıklaması! 'Uzayda izi olmayanın dünyada gücü olmaz'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B uydusu ile ilgili yazılı açıklamada bulundu. Bakan Karaismailoğlu açıklamasında, 'Bu adım, daha büyük ve daha gururlu merhalelerin de müjdecisidir. Bütün dünya bilsin ki; Uzay Vatanda iddialı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz' ifadelerine yer verdi.

Gündem 12.06.2022, 13:07 12.06.2022, 14:03
Abone ol
Bakan Karaismailoğlu'ndan Türksat 5B açıklaması! 'Uzayda izi olmayanın dünyada gücü olmaz'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B ile ilgili yazılı açıklamada bulundu. 

Anavatan ve Mavi Vatanda olduğu gibi Uzay Vatanda da Türkiye'yi yarınlara taşımak için çalışmalrın devam ettiğini belirten Karaismailoğlu, 100 yılda yapılamayacak işleri 20 yılda tamamladıklarını belirtti. 

20 yılda ulaştırma ve haberleşme için 172 milyar dolar yatırım yapıldığını ifade eden Karaismailoğlu, yıllarca hayal dahi edilemeyen projeleri bir bir hayata geçirdiklerini belirtti. 

Karaismailoğlu, Türkiye'nin bir yıl içinde Türksat 5A ve 5B gibi iki önemli uyduyu uzaya gönderen sayılı ülkeler arasında yer aldığının altını çizdi. 

'UZAYDA İZİ OLMAYANIN DÜNYADA GÜCÜ OLMAZ'

Karaismailoğlu yaptığı yazılı açıklamada, "Uzayda izi olmayanın, dünyada gücü olmaz” diyerek, Türksat 5B uydusunun 19 Aralık 2021'de uzaya fırlatıldığını anımsattı. Türksat 5B’nin 5 aylık yolculuğu sonunda 17 Mayıs’ta yörüngesine ulaştığını, performans ve yörünge testleri başarı ile tamamlandığını aktaran Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu, 14 Haziran’da Türksat 5B’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın teşrifleriyle hizmete alınacağını kaydetti. Karaismailoğlu, “Ayrıca, bu heyecanı ve mutluluğu 7’den 70’e her yaştan 84 milyon vatandaşımızla paylaşacağız. Bu adım, daha büyük ve daha gururlu merhalelerin de müjdecisi. Bütün dünya bilsin ki Uzay Vatan'da iddialı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz" ifadelerine yer verdi. 

YENİ UYDU İLE İLK KEZ YERLİ EKİPMANLAR UZAYA GÖNDERİLDİ 

5B uydusunun yörüngesine ulaşması ile uzaydaki aktif uydu sayısının 8'e çıkacağını belirten Karaismailoğlu açıklamasına şu şekilde devam etti: 

Türksat 5B Uydu Projesi'nde yerli uydu endüstrisinin geliştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla Yerli Endüstri Katkı Programı hayata geçirildi. Bu kapsamda tasarlanan iki adet haberleşme ekipmanı ülkemizde üretilerek Türksat 5B'de kullanıldı. Türksat 5B ile ilk kez ticari bir haberleşme uydusunda yerli tasarlanıp üretilen ekipmanlar uzaya gönderilmiş oldu. 42 derece doğu yörüngesinde hizmet verecek 5B uydumuz; Ortadoğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerini de içine alacak geniş bir kapsama alanına sahip olacağız. Uydu üzerinden yüksek hızda geniş bant internet verebileceğiz. Türksat 5B ile Ka-Bant veri iletim kapasitemiz de 15 kat artacak. Uydumuzun yüksek veri kapasitesi ile karasal altyapı ile erişilemeyene ulaşacak, internet altyapımızı genişleteceğiz. 35 yılı aşkın süre hizmet verecek Türksat 5B, Türksat 3A ve Türksat 4A’nın Ku-Bant yedekliğini sağlayacak, kapasitelerini de artıracak. Sabit uydu servisi uydularıyla karşılaştırıldığında Türksat5B’nin kapasite verimliliği en az 20 kat fazla olacak. Türksat 5B, faydalı yük kapasitesi bakımından da Türksat uydu filosunun en güçlüsü.

'TÜRKSAT 6A CUMHURİYETİN 100. YILINDA UZAYA GÖNDERİLECEK'

Haberleşme sektöründe bilgi ve iletişim altyapısının güçlendirilmesi için altyapı çalışmalarına devam ettiklerini belirten Karaismailoğlu, "Uydu ve uzay çalışmalarıyla Türkiye’yi bu alanda bölgesinde lider ve dünyanın önde gelen ülkelerinden biri yapacağız. Yerli ve milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’nın entegrasyon ve testleri de devam ediyor. Projenin mühendislik modeli entegrasyon faaliyetleri ve çevresel testlerinin önemli bir kısmı tamamlandı. Uçuş Modelindeki geliştirme faaliyetleri tamamlandı. Ülkemizin, haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasında yer almasını sağlayacak Türksat 6A’yı, Cumhuriyetimizin 100. yılında uzaya göndereceğiz" ifadelerine yer verdi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!