banner2

Ziraat Bankası olanlara 66 gün süre verildi! Tüm birikiminiz silinebilir! Buradan başvuru yapın

Türkiye'de kamu ve özel bankalarda yer alan zaman aşımına uğrayacak paralar için uyarılar yapıldı. Ziraat Bankası'nda parası olanlar özellik dikkat etmeli çünkü 66 gün süreniz kaldı. Detaylar haberimizde...

Ekonomi 26.03.2023, 23:44 26.03.2023, 23:56
Abone ol
Ziraat Bankası olanlara 66 gün süre verildi! Tüm birikiminiz silinebilir! Buradan başvuru yapın

Bankalarda zaman aşımına uğrayacak olan paralar ile ilgili yeni uyarılar geliyor. Bankalarda her yıl hesaplarda pasif olarak bekleyen ve yıllarcada herhangi bişleme tabii tutulmayan bakiyelerin zaman aşımına uğramaları durumunda Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'na (TMSF) harekete geçiyor. 

15 HAZİRAN'DAN SONRA SİLİNECEK

Ziraat Bankası tarafından gelen açıklama da hesaplarında paralarını unutan ya da yıllarca hiç kullanmayan müşterileri için bir liste yayımladı ve 66 gün süre verdi. 15 Haziran 2023 tarihine kadar yapılmayan başvurular sonrasında kişilere ait hesaplarda yer alan paralar silinecek. Parasını bankada unutmuş ve zaman aşım süresinden ardından fark edenler için çok geç olacak. Çünkü paraları TMSF'ye devredilmesi durumunda da; hak sahibi parasını istese de geri alamayacak. 

10 YIL İÇİNDE ARANMAYAN PARALAR ZAMAN AŞIMINA UĞRAYACAK 

Ziraat Bankası'nın zaman aşımıyla ilgili yaptığı açıklamada, 

"5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir." 01.11.2006 tarih ve 26333 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” in 8. maddesi gereğince bankaların, zamanaşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini şubat ayının başından itibaren kendi internet sitelerinde dört ay müddetle ilan etmesi gerekmektedir. Zaman aşımına uğrayan hesaplar listesinde bilgileri yer alan müşterilerimizin en geç 15 Haziran 2023 tarihi mesai saati bitimine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde, zamanaşımına uğramış olan mevduat, emanet, hak ve alacakları yasa gereği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir. 2023 Yılı İçerisinde Zamanaşımına Uğrayacak Mevduat Hesapları ve Emanetler sorgulamasını yapmak isteyenler, Ziraat Bankası internet sitesi üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilirler." ifadelerine yer verildi.Ziraat Bankası tarafından gelen bu bildiri sonrasında sorgulamasını gerçekleştirerek bankalarda ki ödemelerini almaları durumunda da ödemelerin yanacağı bildirildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!