Yandex Metrica

Son dakika: Merkez Bankası duyurdu: Menkul kıymet oranında güncelleme

Son dakika: Merkez Bankası duyurdu: Menkul kıymet oranında güncelleme

Merkez Bankası bugün önemli bir açıklamada bulundu. Açıklamaya göre liralaşma stratejisi kapsamında bankaların menkul kıymet tesis oranını yüzde 5’ten yüzde 10’a yükselttiğini belirtti.

Ekonomi

23.01.2024, 20:16

TCMB bugün son dakika olarak bir duyuru yaptı. Yapılan duyuruya göre, TCMB'den makro ihtiyati tedbirler hakkında yapılan duyuruda, uygulanan Liralaşma Stratejisi sonucunda bankaların genelinin, 2022'de açıklanan mevduatta yüzde 50 liralaşma hedefine ulaştığı açıklandı.

Sigaraya 10 TL zam! Parliament, Marlboro, Winston, Kent, Rothmans paket fiyatları cep yakacak Sigaraya 10 TL zam! Parliament, Marlboro, Winston, Kent, Rothmans paket... Haberi Görüntüle

24 ŞUBAT 2023’TEN İTİBAREN GEÇERLİ 

2023 yılı Para Politikası ve Liralaşma Stratejisi'nde yılın ilk yarısı için mevduatta liralaşma hedefinin yüzde 60 olarak belirlendiği anımsatılan duyuruda, bu bağlamda menkul kıymet tesisi uygulamasında 24 Şubat 2023'ten itibaren geçerli olmak üzere bazı değişiklikler yapıldığı açıklandı.

Yapılan duyuruda, yüzde 60 hedefini aşmış olan bankalara menkul kıymet tesis oranının indirimli olacağını belirterek, şu açıklamalarda bulunuldu:

"Gerçek ve tüzel kişi için Türk lirası paylarında yüzde 60 hedefini aşan bankalara menkul kıymet tesis oranının indirimli olarak uygulanmasına karar verilmiştir. Buna göre; söz konusu oranlardan düşük olanı yüzde 60 (dahil) ve yüzde 70 arasında olan bankalar için 5 puan, yüzde 70'ten büyük olan bankalar için 7 puan menkul kıymet tesis oranından indirim yapılacaktır.’denildi ve sözlere şu şekilde devam edildi, ‘Ayrıca Türk lirası paylarında yüzde 60 hedefinin altında kalan bankalar için daha önce belirlenmiş olan ilave oranlar, menkul kıymet tesis oranına eklenerek uygulanmaya devam edilecektir." denildi.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading